Roma Turu

Roma Turu 2017-11-25T21:54:20+00:00

Roma turu için fırsat bulduğunuzda, burada neler ve ne gibi geziler yapabileceğiniz konusunda bilgi vereyim. Ben burada yaşayan kokartlı bir turizm rehberi olarak, şehiriçi ve Vatikan turları yapmak isteyen misafirlere rehberlik hizmetleri veriyorum. Burada lisanslı bir turizm rehberiyim ve burayı bireysel bir rehber eşliğinde gezmek isteyen aileler yada arkadaş grupları ile profesyonel kültür gezileri yapmaktayız.

Roma Turu Seçenekleri

Roma turu için seçenekleriniz arasında şunlar gelmektedir.

 1. Bireysel turlar
 2. Turizm firmaları ile geziler
 3. Kendi başınıza sokaklarda dolaşmak

Bu site birinci seçenek olan, dünya kültür turizminin doruk notası olan bu şehrin içerisini ve de istenilirse çevresini kokartlı bir profesyonel rehber eşliğinde gezip, yaptığı masrafa göre gezinin verimini deflarca artırmak isteyenler içindir.

Bireysel Turlar

Çeşitli turizm firmalarının düzenlediği turlar ile kalabalık gruplar halinde yada “panaromik şehir turu” istiyorsanız (ikinci seçenek) orası burası değil.

Rehberlik hizmeti almak isteyenler kimlerdir? Burayı daha detaylı ve anlamlı, bu şehri asıl olması gerektiği gibi bilerek, anlayarak, buraya ayırdığı zamanın her dakikasında bir şeyler öğrenip unutulmaz bir tatil isteyen, bunun karşılığında, yılların birikimi olan bilgimi ve emeğimi sunacağım üst düzey bir gezi için tatiline ayırdığı bütçede yer verebilecek gezginler içindir.

Roma

Tur sırasında profesyonel rehberlik hizmeti almak için benimle iletişime geçiniz.
Roma turu

Roma turu yorumlarından:

Duygu Ataman

Mimar / İstanbul

     

Roma'ya ilk gidişim olmamasına rağmen hiç böyle bir Roma turu yaşamadım, Ertürk Bey sayesinde 2 günlük gezimiz o kadar bilgi dolu, lezzet dolu ve samimi geçti ki Roma'ya aşık olduk. Herkese Ertürk Bey'le bir gezi tavsiye ederim, müteşekkir olacağınıza eminim. Her şey için kendisine teşekkür ederim.

Turizm Firmaları ile Geziler

Roma turu adı altında, bazı turizm firmaları, genellikle birbirinin aynısı yada versiyonu olan turlar düzenlemektedirler. Bunlar pek çok kere, “panaromik turlar” yada yüzeysel geziler şeklinde olabilmektedir. Genellikle hiçbir ören yeri girişini yada bir müzenin rehber eşliğinde gezimini içermez. Genellikle şehrin bazı meydanlarında fotoğraf molaları vb. şeklinde geçen gezilerdir. Daha önce bu dediğim turlardan birini yaptı iseniz, ne demek istediğimi daha iyi anlıyorsunuz. Böyle dünya tarihi içinde en köklü yerlerden birini edinmiş bir şehir, 3-4 saatlik bir turla nasıl biter? Gerçekten ilginç. Şuraya girmeyecek miyiz? Yok. Burası? Hayır.

 • Kaç ören yeri içerir?
 • Kaç müze içerir?

İtalya Roma turları gezi rehberi

Sanırım demek istediğim anlaşıdı. Bunun yanında, bir de işin aşağıdaki doğabilecek canınızın istemeyeceği durumlar oluşma riski var. Zaten bunu söylememe bile gerek yok yine de hatırlatayım.

 • Bir tur programına ve bir dolu insanla birlikte bir dolu zaman kaybı

 • İstediğiniz bir yerde durup bir kahve molası verememek, hoşuma giden yerde 15 dakika daha kalamamak

 • Tanımadığınız yada yıldızınızın barışmadığı bir insanla tatilinizi aynı ortamda geçirmek zorunda kalmak

Dolayısı ile, eğer bu şekilde gazete turları şeklinde tabir edilen turlar ile burayı dolaşmak isterseniz, bu da bir tercihtir. Ayrıca bütçe ve tercih meselesidir. Saygı duyarım. Fakat bizim yaptığımız özel bireysel şehir turları ile karıştırmamalısınız. Çünkü ikisi farklı ürünlerdir. Her birisinin hitap ettiği ve memnun ettiği grup farklıdır.

Kendi Başınıza Sokaklarda Dolaşmak

Kendi başınıza sokaklarda dolaşmak. Bu en doğal tercihtir. Tabiki amacınız bu ise. Buraya hayatında bir kere gelmiş yada hiç gelmemiş vatandaşların blog adı altında yazdıkları yada yazdırdıkları birkaç bilgisayar çıktısı ile gezdiğinizi sanmak.

Lakin, bazen bir kendimiz keşfetmeyi seviyoruz şeklinde yorum yapan misafirler olmaktadır. Amacınız sokaklarda dolanıp ev, araba, insanların giyim kuşamını görmek ise tabiki bu da bir seçenek. Fakat buradan anlıyorum ki büyük ihtimalle, Roma hakkında herhangi bir fikriniz yok. Şehir yaşamış en büyük imparatorluğun başkentidir. Her taşının bir hikayesi, bir anısı, bir anektodu vardır. Burası dünyanın bütün turistik şehirlerden farklıdır. Dolayısı ile bu keşfetmek istediğiniz şey üç beş sokak cadde ise; tabiki bence de sizin için bu şeçenek daha uygun. Amacınız kültür turizminin doruk yaptığı şekilde profesyonel bir yardım alıp unutulmaz bilgi ve anı ile evinize dönmekse zaten yazımın bu kısmını okumaya başlamadan daha kafanızda bazı şeyler belirmiş olmalıydı.

Bir de, nadir de olsa aramızdaki diyaloğa “Bizim ingilizcemiz var aslında ama…” şeklinde başlayan misafirler olmaktadır. Benim İtalya’da ve Vatikan’da kokartlı bir turizm rehberi olduğumu, bir tercüman olmadığımı belirtmem gerek. Dolayısı ile fuarlarda aldığınız tercüme hizmeti ile benim yaptığım kültür gezilerini ayırt etmelisiniz. Geziler sırasında ihtiyacınız olduğunda yada bir mağazaya girdiğinizde tabiki tercümelerinizde yardımcı olabilirim. Fakat bizim asıl işimizin kültürel geziler olduğunu ve sizin asıl bunun için benimle temasa geçtiğinizi yada geçmeniz gerektiğini belirtmekte fayda var.

Roma’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi vererek:

 • Vatikan gezi rehberi hizmetleri
 • Roma otel seçimi konusunda yardım
 • Roma’dan çevre kasabalara ve illere geziler
 • Etkinlik organizasyon
 • Roma’da düğün organizasyonları

Roma rehber ile dolaşıldığında gezi verimi çok daha fazla olmaktadır. Burada bilgisi tescil edilmiş profesyonel kokartlı bir turizm rehberi ile Roma turu yapmak, buraya gelişinizi asıl amacına ulaştıracaktır.

Roma’da Tur için Gezi Rehberi

Roma gezi rehberi hizmeti aldığınızda ailecek yada arkadaş grubunuz ile şehri en ince detaylarına kadar tanıyabilirsiniz. Turlar sırasında, bin yılların biriktirmiş olduğu dinlemekten sıkılmayacağınız bir sürü hikayeyi, tarihi olayları yerinde dinleyerek dolaşırsınız. Daha önce bilmediğiniz birçok ilginç konu öğrenir tarihe olan bakış açınızı değiştirirsiniz. Eğer azıcık bile Roma tarihi merakı olan birisi iseniz hayatınız boyunca buranın yerinin hep ayrı kalmasını sağlayacak anılar ile evinize dönersiniz.

Roma turları” sırasında gezilecek yerler dolaşırken yumuşak tabanlı bir ayakkabı kullanmakta fayda var. Çünkü genellikle ya yürüyor yada bulunduğunuz yerde ayakta dinliyor oluyorsunuz. Tabiki ara sıra kısa kahve yada dondurma molaları verip dinlenebiliyoruz. Fakat yine de geziye mümkün olan en rahat ayakkabınızla gelmenizde fayda var.

Şehir Turu

Roma şehir turu için, Roma gezi rehberi ile yapılan kültür gezileri programı kişiye göre değişebilmektedir. Yada daha büyük gruplarda, İtalya Roma turu sırasında güzergahı grubun genel ilgi alanına göre yönlendirebilmekteyiz.

Dilerseniz birlikte güzel bir “Roma turu” yapabiliriz. Roma şehrinde gezip görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, bunu neredeyse yazmakla bitiremem. Çok uzun bir liste olurdu. Sadece Vatikan Müzeleri bile kendi içinde çok uzun bir liste oluştururdu. Her türlü ilgil düzeyine, zevke ve yaş grubuna yönelik görülecek alternatifler çok çeşitlidir. Roma uygarlığının gezip görülmesi gereken önemli bu yerleri, konunun uzmanı değilseniz, yalnız gediğinizde çok fazla bir şey anlayamazsınız. Fakat ben yada işinde profesyonel bir rehber tarafından gezmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu hem yaptığınız masrafın yerini bulmasını sağlayacak, hem de buradaki keyifini en üst seviyeye çıkaracaktır. Örneğin kendiniz herhangi bir yardım almadan gezdiğinizde sadece sokakları, tarihi yerleri, önemli binaları yine görmüş olacaksınız. Ama gördüğünüz şeyin önemini ve değerini yeterince anlamadan ve hiç kimseye anlatamayacak kadar eksik bilgi ile eve geri dönüş yapacaksınız. Oranın havasını soluyup, nerede hangi tarihi yerde yıllar öncesi ne yaşanmış tam olarak bilmeden öğrenemeden geri dönüş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ve burada profesyonel bir yardım almanın gerekliliğinin, büyük ihtimalle buraya geldikten sonra farkına varacaksınız. Bütçe durumu ise tabiki anlyışla karşılarım. Fakat bu şekilde bir sorun yoksa Roma’da Türk rehber, sizin her ihtiyacınıza cevap verecektir.

Roma Gece Turu

Roma gece turu, genellikle sadece bir günlük şehir gezisi isteyen misafirler içindir. Şehir içi gezilecek yerler bu kısa zaman dilimine sığmadığında Roma’da gece turları da yapmaktayız. Bu şekilde buradaki vaktinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Gece turu için, güneş ışığı gittiğinde görülmesi gereken yerler güzergahlandırılmaktadır.

Kurbanda Roma Gezisi

Kurban bayramı Roma’da tur tercih eden misafirler çoktur. Kurbanda Roma gezisi ve Vatikan turu tatil süresine göre çok verimi geçirilebilir. Eğer bireysel bir gezi planlıyorsanız, ucuz Roma uçak biletini bayram dönemi için aylar öncesinden almanızda fayda var.

İtalya Roma turları gezi rehberi

Vatikan Turunda Kıyafet

Bunun yanında Vatikan turu yaparken kıyafet konusuna kilise içine girerken dikkat etmek gerekmektedir. Erkekler, eğer başlarını örten bir şapka veya kapüşon varsa çıkarmak zorundadırlar. Yine bayanlar da omuz açık yada diz hizasının üzerinde kalan bir kıyafet giymemelidirler. Giriş kısmında yapılacak olan kontrol ile bu kurallara dikkat etmeyenler Vatikan gezisi için uygun bulunmayıp içeri alınmamaktadırlar. Bu söylediklerim Roma gezi kısmının sadece Vatikan kısmınında San Pietro Kilisesi ziyareti sırasında geçerlidir. Yaptığımız şehir gezisi ve Vatikan turları hakkında daha detaylı bilgi almak için benimle iletişim bölümündeki formu doldurarak yada beni direk arayarak bağlantıya geçiniz.

İtalya’nın başkenti olan bu şehirden alınan yada yürütülen bir çok tarihi eser ve sanat eseri, dünya genelinde bir çok müzeye de çeşitli zamanlarda götürülmüştür. Louvre Müzesi içinde Napolyon’un Roma’dan götürdüğü çok sayıda sanat eseri ve tarihi eserler sergilenmektedir. Bu tarz olaylar olmasa günümüzde çok daha fazlası kalmış olacaktı ama yine de kalan kısmı bile baş döndürücü seviyede. Roma Paris kadar ziyaretçi almaz. Her zaman buraya gelen turist sayısı oraya göre biraz daha azdır. Fakat sundukları çok daha fazladır. Bu yüzden seçenekler bitmez.

Eğer burasını kapsayan klasik bir “Roma Floransa Venedik turu” düşünürseniz, kanımca minimum 8 güne ihtiyacınız vardır.