Roma

Roma 2017-05-29T13:37:50+00:00

Roma İtalya’nın başkenti, eğer İtalya yarımadasını bir çizme dersek, çizmenin tam diz kısmında yer alır. Tarihin yaşamış en büyük imparatorluğu olan Roma İmparatorluğu‘nun doğduğu büyüdüğü yerdir. Ve 2800 yıllık bir tarihi mirası içinde barındırır.

Dünya’da kaç şehir vardır ki dünya medeniyet bayrağını bin yılın üzerinde sallamış olsun? Roma tarihi bakımdan, dünya üzerinde başka hiçbir şehir ile kıyaslanamayacak kadar çok kültür mirasına sahip bir şehirdir. Adeta bir “açıkhava müzesi” demek çok da yanlış bir deyiş olmayacaktır. Küçük bir örnek vermek gerekirse, daha ilkokulda hayatımıza Roma rakamları ile girmiştir. Ki bu rakamları bile, binlerce yıldır hayatın her alanında kullanmaya devam ediyoruz.

İtalya’nın başkenti olan Roma, İtalya’nın en kalabalık turistik şehridir. Dünyada 2000 yıldır önemini koruyan bu tarihi şehir, Avrupa’da Atina’dan sonraki ikinci eski büyük şehir olmuştur. Modern devlet anlayışı ile birlikte hukuk ilkelerinin doğduğu yerdir. Tarihte yer almış ilk büyük ve güçlü imparatorluk kurulmuş, Hristiyanlık bu kutsal sayılan topraklarda Batıya yayılmış, gelişmiş ve Roma bu konuda Hristiyanlık için kutsal bir merkez haline gelmiştir. Hristiyanlar için çok önemli bir yer konumuna ulaşmış ve bu konuda birçok ziyaretçi dini vazifelerini gerçekleştirmek için de bu topraklara gelmek istemiş ve istemektedir.

Türkçe Roma Rehberlik Hizmeti

Şehir ile ilgili bilgilerin yanında, profesyonel gezi rehberi hizmetleri almayı düşünürseniz, tüm bilgiler için benimle iletişime geçiniz.
Roma hakkında bilgi

Roma turu yorumlarından:

Zeynel Abidin BAHADIR

Kapı pencere / İstanbul

     

Ertürk Bey merhaba. Nasıl bir yorum yapsam bilemedim. Sizin rehberliğinizde iki gün Floransa ve Roma gezimiz, sizin sayenizde daha evvel aynı yerleri gezmiş olmamıza rağmen bu kadar dolu ve bilgili birinden, yani sizden aldığımız rehberlikle sanki yaşadık Roma'yı ve Floransa'yı. Sizin bilginiz yaklaşımınız Roma ve Floransa bu kadar dolu bu kadar bilgi dolu anlatanı görmedim, ki daha evvel gelmiş olduğum halde ben hiç gezmemişim. Çok teşekkür ederim, iyiki sizi tanıdım. Görüşmek dileği ile. Kendinize iyi bakın hoşcakalın.

Dünya tarihi bakımdan, bu kadar önem taşıyan çok az şehir vardır. Bunlardan birisi de İstanbul’dur. Ama bu kadar tarihi mirasın, şehrin göbeğinde ve müzelerinde, zamana meydan okurcasına ayakta kaldığı tek şehirdir. Ziyaretçilerine meydan okur. Bu İtalya’nın başkenti, “sanki bu gelişim yeterli olacak mı acaba, büyük ihtimalle imkanım olursa ben buraya tekrar gelirim” dedirtir.

İtalya’nın yarımada şeklindeki konumunda; Roma, ortasında yer almaktadır. Tiber (Tevere) ırmağının 2 tarafındaki yedi tepe üzerine konumlanmıştır. İtalya’nın tarihi boyunca önemi olan bu tepeler şunlardır; Capitolino (Campidoglio), Palatino, Aventino, Celio, Esquilino, Viminale, Quirinale. Alçak olan 3 tepe daha bulunduğu gibi, şehir kuzeydoğudan Sabine, güneyden ise, Albani Dağları ile çevrilidir. Denizden 25 km kadar içeride bulunmaktadır.

Roma’nın hem plajı, hem de iskelesi olan Lido di Ostia, Tiber nehrinin kıyısındadır ve Tiren Deniz’ine dökülmektedir. Roma’yı İmparator Aurelius’un yaptırmış olduğu duvarlar kuşatmaktadır. Fakat günümüz Roma’sına bakıldığında bu duvarlar aşılmış ve yerleşim genişlemiştir. Roma nüfus açısından değişiklik göstermektedir. Turist yoğunluğunun olduğu dönemlerde Paris’ten sonra gelen 2. şehirdir.

Roma; şehir güzelliğinin yanında, eski Roma’nın eserleri ve anıtlar konusunda da çok zengindir. Barok çağlarından ve Rönesans’dan kalma bu çeşitli tarihi eserler ve yapılar, ayrıca Katoliklerin merkezi olan Vatikan’ın burada bulunması da Roma’nın konumunu güçlendirmiş ve ünlenmesini sağlamıştır.

Bütün Yollar Roma’ya Çıkar

Roma ile diğer İtalya şehirleri aralarında, çok eski çağlarda birbirinden farklı birçok yollarla bağlanmıştır. Bundan dolayı da “Bütün Yollar Roma’ya Çıkar” sözü çok ünlüdür. Günümüzde de Roma, İtalya’ya kuzey ve güneyden, ayrıca bütün Avrupa’ya da düzgün yollarla bağlıdır. Bu yolların bir kısmı eski Romalılardan kalma yollardır. Şehir, demir yolu ve hava yolu ile de İtalya’daki diğer şehirlerle bağlantılı ve Avrupa’nın diğer şehirlerine de düzenli olarak seferler bulunmaktadır.

400 km’den biraz daha fazla bir uzunluğa sahip Tiber (Tevere) ırmağı, kuzeyden gelerek Roma’yı ikiye bölüp geçmekte, güney batıya yönelerek Tiren Denizi’ne dökülmektedir. Irmağın ikiye böldüğü bu kısımlar birbirine eşit değildir. Şehrin büyük kısmı Tiber ırmağının doğu yakasında kalmaktadır. Bu iki yakayı birçok köprü birleştirdiği gibi yazları Tiber nehri suları azalmaktadır. Bu nehir kıyısından rahat gözlemlenebilmektedir. Kışın da suyun rengi toprak rengi gibi kahverengi olmakta ve ancak küçük tekneler ırmağı kullanmaktadır.

Roma, Eski Roma ve Yeni Roma olarak ikiye ayrılmaktadır. Eski Roma diye adlandırılan kısım, Pincio Tepesi’nden başlayıp, Capitolino’ya kadar devam etmektedir. İçine Campo Marzio’yu da alan bu bölge batı kısmını oluşturmaktadır ve Eski Roma olarak adlandırılmakta ve bilinmektedir. En eski tarihi yapılar ve anıtlar bu batı bölgesindeki eski Roma kısmında bulunmaktadır.

Roma’nın doğusunda kalan kısım yani şehrin Yeni Roma diye adlandırılan kısmında, XVIII. ve XIX. yüzyıllarında yapılaşmış ve gelişmiş, geniş bulvarlar ve modern yapılarla çevrelenmiştir.

Roma ve Tarihi Zenginlikleri

Her bir köşesi tarih kokan bu şehir, Batı yakasında Tiber, diğer yakasında da ayrı bir devletmiş gibi görülen ve sayılan, Hristiyanların kutsal bir merkez olarak gördüğü Papalığın merkezi olan Vaticano (Vatikan) ve San Pietro Kilisesi bulunmaktadır.

Devlet içinde devlet olan Vatikan, Roma’ya ayrı bir özellik katmakta, politik ve ekonomik açıdan da Roma’ya katkı sağlanmaktadır. Bayrağından ordusuna, kendilerine ait postanesinden özel demir yolu istasyonlarına kadar her şeyi özgünleşmiş olan Vatikan, Roma’nın kalbidir.

Eski çağdan kalma Roma şehri, eski ve yeninin güzelce harmanlanmasıyla oluşmuş, her köşe başında büyük meydan ve tarihi anıtların gösterilmesi için yapılmış olan yollarla zenginleştirilmiştir. Bu alanlardan en ünlü olanlar şunlardır; Piazza Barberini, Piazza Colonna, Piazza del Popolo, Piazza Venezia.

Roma Gezi Rehberi Nedir?

Roma Gezi Rehberi, burada yaşayan kokartlı rehber olan Ertürk Durmuş’un kendi resmi sitesidir. Bu site Roma’da türk rehber olan Ertürk Durmuş ve Roma turları sırasında verdiği türkçe rehberlik hizmeti hakkında bilgiler içerir. Verdiğim hizmetler, gezilecek yerler ve dikkat edilmesi gereken diğer detaylar için, ana sayfa ve referanslardan başlayarak, siteme göz atınız.

Şehir turuna, alışveriş için de gelen misafirler olabilmektedir. Roma’da alışveriş yapmak için çeşitli alternatifler mevcuttur. Roma outlet, şehrin biraz dışarısındadır.

Dilerseniz buraya ulaşım için yardımcı olabilirim. Burada kullanacağınız para birimi Euro’dur. Alışveriş için buraya kaç para ile geleyim diyorsanız, genellikle Türkiye’de kaç TL ise Roma’da yeme içme için o kadar € ödersiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler İçin Kaç Gün Gerekli?

Roma’da gezilecek yerler aslında burada kaç gününüz bulunduğu ile alakalıdır. Aslında birçok firmanın yaptığı yarım günlük Roma gezisi, kanımca fazla ticaridir. 2800 yıllık Roma tarihi, kalıntıları şehrin her yanına yayılmış bir yeri, yarım günde panaromik tur ile gezmek, kanımca kendinizi Roma’yı gezdiğinizi zannederek kandırmaktır. Eğer müze ve tarih merakınız varsa, şehir merkezinde ve dışında haftalarca bile kalabilirsiniz.

Roma Hakkında Bilgi

Roma şehri, İtalya’nın orta kısmında bulunmaktadır. Lazio bölgesinin en büyük şehridir ve Lazio bölgesi yönetim binası burada bulunmaktadır. Söylediğim gibi, İtalya yarımadası haritasına yukarıdan baktığımızda çizme şekline benzetirsek, kaba bir benzetme ile, çizmenin aşağı yukarı diz kısmında bulunmaktadır.

Lazio bölgesinde Viterbo, Latina, Rieti, Frosinone şehirleri de olmak üzere toplam beş şehir vardır.

Roma birçok kültür görmüş ve yaşamıştır. 2800 yıllık tarihi boyunca Roma’nın başkent olma zamanları:

  • Roma Krallığı
  • Roma Cumhuriyeti
  • Roma İmparatorluğu
  • Papalık
  • İtalya Krallığı
  • İtalya Cumhuriyeti

Kültürel ve tarihi zenginliği işte bundan ötürüdür. Bu şehir tarihi boyunca sayılanların hepsinde başkent-merkez olmuştur.

Roma Nerede?

Koordinatları aşağıdaki gibidir. Peki dünya üzerinde Roma nerede?

  • Enlem: 41°53′30″ Kuzey paraleli
  • Boylam: 12°30′40″ Doğu Meridyeni

Roma Nüfusu

Burada yaşayan kişi sayısı. En son sayıma göre Roma’nın nüfusu, yaklaşık 2 milyon 868 bin kişidir. Fakat tabiki bu resmi rakamdır ve turistlerle birlikte genel olarak, şehir içinde yaklaşık dört milyon insan bulunmaktadır. Kaçak göçmenlik de burada yine bir sorun teşkil etmektedir.

Roma İtalya’nın en fazla nüfusa sahip olan şehridir. Roma İtalyan yarımadasının orta bölümünde bulunur ve Akdeniz’de yakın bir mesafededir. Roma’nın tarihi, kültürel, sosyal açıdan zenginliğinden bahsetmiştim. Dini özelliğini tabiki hepimiz biliyoruz. Roma aynı zamanda Vatikan’ı da bünyesinde bulundurmaktadır. Bildiğiniz gibi Vatikan, bağımsız bir devlettir ve Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı yerdir. Roma gerçekten renkli bir şehir olduğunu bu yönüyle de Dünya’ya yansıtır. Yalnızca İtalya’nın başketi değil, içinde Vatikan’ın da bulunduğu, bünyesinde ülke barındıran ilginç bir başkentidir.

Roma Rakım

Roma’nın rakımı ortalama, şehir deniz seviyesinden 21 metre yüksekliktedir.

Avrupa’daki En Geniş Şehirlerden Biri

Roma’nın büyük bir şehir olduğunu belirtmiştim. Tabi burada kastettiğim sadece yüzölçümü değildi ama yüz ölçümü olarak da Roma, 1285 km ile Avrupa’da bulunan en geniş yüzeye sahip şehirlerden biri durumundadır.

Roma İklimi Nasıldır?

Roma iklimi Akdeniz’e yakınlığı nedeniyle bu bölgenin hava özelliklerine sahiptir. Yazları oldukça sıcaktır ama en çok turist de bu dönemde Roma’ya akın etmektedir. Roma’ya turist olarak gelmenin özel bir zamanı yoktur aslında çünkü bu şehir gerçekten de kendine ait bir turist varlığına sahiptir ve bu her mevsim için geçerlidir. Tabi yaz başladığında sayı bariz biçimde artmaktadır. Kış aylarının da insanları üşütecek kadar soğuk geçmediğini söyleyebilirim. Ara ara yağmurlu ve serin geçen günler olsa da; Roma sıcak bir şehirdir, sıcağı seven insanlar için ideal bir gezi yeri olacaktır. Çok soğuk havalarda nadiren de olsa kar yağışı görülebilmektedir. Bu zamanlarda Roma’nın ayrıca çok güzel bir görüntüye sahip olduğunu söyleyebilirim.

Roma’da İklim

Akdeniz iklimin hakim olduğu Roma’da Batı Akdeniz iklimi görülmekte, kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazları da sıcak ve kurak olmaktadır. Ilıman havasının yanında şehirde kışın iki ay dışında on ay tiyatro, sinema ve kültürel eğlenceler devam etmektedir. Birçok eğlence yeri olan şehirde film sanayisi de inanılmaz gelişmiştir. Şehrin yakınlarında kurulmuş olan ‘’Cinecitta’’, Avrupa’nın hatta ve hatta Tüm Dünya’nın en büyük sinema merkezlerinden birisidir. Roma rehber ile size Roma hakkında daha detaylı bilgiyi vererek, bu endüstrinin herkes tarafından bilinmesini istemektedir.

Roma’da yaşayan kokartlı bir Türk rehber olarak, söyleyebilirim ki şehir, bahar aylarında yani sonbahar ve ilkbaharda bile yoğun bir turist ilgisiyle karşılaşmaktadır. Kışın, yaz ayına göre biraz daha sakinlik söz konusu olsa bile Roma’ya ilgi her zaman için yüksektir.

Roma’da Alışveriş Keyfi

Roma’da Alışveriş? Gerçekten de kulağa güzel gelmektedir çünkü Roma harika bir alışveriş merkezi özelliğine de sahip bir şehir olarak, güzelliklerine güzellik katmaktadır. Alışveriş için değişik alternatifler bulunmaktadır. Roma Outlet alışveriş amaçlı gelen turistler için iyi bir seçenektir fakat buranın şehrin biraz dışında kaldığını belirtmem gerekir. Buraya gidebilmeniz için ben de size yardımcı olabilirim. Bu şehirde vaktiniz sizin için daha kıymetli bir hale gelebilir.

Roma Şehrinde kullanabileceğiniz para birimi Euro’dur. Buraya gelmek istediğinizde doğal olarak yanınızda ne kadar olması gerektiğini de düşüneceksiniz. Roma’daki fiyatları Türkiye ile kıyasladığımızda; sizin Türkiye’de yeme-içme için ödediğiniz TL miktarını genellikle Roma’da Euro için de ödeyeceğinizi söyleyebilirim.

Tarihteki Roma

Roma’nın kuruluşa dair birçok efsane vardır. Bunlardan bir efsaneye göre, şehir M.Ö kurulmuştur. M.Ö 754 yılında kurulduğu söylenen Roma’yı efsaneye göre Remus-Romulus ikiz kardeşler kurmuş, Alba Kralı’nın kızı olan Rea Silvia’nın Mars’tan olma olan çocukları Remus ile Romulus, dedeleri kardeşi Amulius tarafından öldürülünce, anneleri Rea da amcaları tarafından tanrıya kurban edilmiştir. Anneleri ölen ikizler de Tiber ırmağının kıyısına bırakılarak terk edilmiş. Efsaneye göre onları önceleri bir dişi kurt emzirmiş, sonrasında da çobanlar bakıp, büyütmüş. Büyüdüklerinde bu yaşananları öğrenen Remus ile Romulus, babalarının öcünü alabilmek için onları ırmak kıyısına terk eden Kral Amulius’u öldürerek, bebek yaşta hayata yeniden tutundukları Tiber ırmağı kıyısındaki Palatino tepesine Roma’yı inşa etmişlerdir. Roma adını vermeleri de Romulus’dan gelmektedir. Fakat bu geçen sürede iki kardeş arasında krallıklarda olduğu gibi anlaşmazlıklar çıkmış ve bir kardeş diğer kardeşi öldürmüştür.

M.Ö. 753’de Remus’u öldüren Romulus, kral olmuştur. 40 yıl gibi bir süre Kral olan Romulus, bir anda ortadan kaybolmuştur. Bir hikayeye göre babası Mars onu göğe çekerek almıştır. Diğer bir hikayede söylenen ise, şehrin ileri gelen kişileri tarafından kaçırılıp, öldürülmüştür.

Bu yaşananlardan sonra Roma Krallığı, tarihiyle birlikte devam etmiş, M.Ö. VI. yy’da Roma oldukça gelişerek, duvarlarla çevrilmiştir. Roma sırasıyla önce Krallık, ardından Cumhuriyet, sonrasında da İmparatorluğun başkentliğini yapmış ve cumhuriyet zamanında plansız bir şekilde büyümüştür. Bu zamanda yapılan yollar çok güzeldir. Bu yollardan en önemlisi Roma’nın diğer Roma şehirlerine bağlantısını gerçekleştiren Appia Yolu’dur.

Roma tüm tarihi görkemiyle gezilecek en önemli yerlerden birisi olarak, neredeyse tüm gezginlerin görmeyi diledikleri yerler listesinin başlarında yer almaktadır. Roma’ya geldiğinizde toplu turlarda hele ki Roma gibi tarih dolu bir şehirde, çoklu gruplarda bir rehberin yeterli şekilde size bilgi veremediği tur seçimleri yerine, bireysel ya da küçük gruplarda rehber lisanslı kaliteli tur yaşamak, insanın belki de hayatında bir sefer geleceği, Roma gibi bir yerde tatil için kendine yaptığı en önemli ve güzel kültürel yatırımlarından birisidir. Bu seçiminizi doğru olarak kullanmak için sadece bana, Roma’da Türk rehber Ertürk Durmuş olarak ulaşmanız yeterlidir.

Birçok tur programı ile Panoramik Tur diye adlandırılan otobüs turları, şehrin etrafında seyredilerek gezilip, birkaç noktada resim çekilerek yapılan turlardır. Toplu ödenen tur ücretleri dışında hep ekstra diye belirtilen, günübirlik tur bedelleri ödemek yerine bireysel ya da küçük gruplar eşliğinde harika bir gezi ve kültürel bir deneyim yaşamak neredeyse aynı bedellerle sahip olabileceğiniz bir ayrıcalık olarak tarafımdan sağlanmaktadır. Roma Rehberi İnternet sitesindeki iletişim bilgilerinden bana ulaşabilir ve detaylar hakkında bilgi alıp, tatilinizi verimli olarak geçirebilirsiniz.