Roma’da Alışveriş

/Roma’da Alışveriş
Roma’da Alışveriş 2018-04-17T00:20:47+00:00

Roma’da alışveriş yapılacak yerler için seçenekler, şehir içinde ve şehir dışında olmak üzere ikiye ayrılır. Turlarım sırasında bazen misafirler:

  • Roma’dan ne alınır?
  • Türkiye’ye göre daha uygun ne var?
  • Yanımda kaç para ile gelmem gerekir?
  • Roma’da nerede ucuz alışveriş imkanı var?

şeklinde sorular sormaktalar.

Roma gezi rehberi sitemde, buralarla ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz. Fakat Roma gezilecek yerler içerisinde o kadar çok yer, dinleyecek o kadar hikaye var ki, burada bulunacağınız sürenin büyük kısmını alışverişte kullanmayın derim. Ben olsam bu şehre gelmişken tadını çıkarır, içinde ve dışında Roma gezisi yapacağım yerleri seçer (ki bunlar bitmez), buna göre vakit ve imkan el verirse bir profesyonel Roma rehberi şehrin görülmesi gereken yerlerini görürüm. Bu şekilde hayatınız boyunca unutmayacağınız bu muhteşem şehrin tarihi önemini, tüm ayrıntılarını bilerek evime dönerim. Fakat yine de Roma alışveriş bilgileri isterseniz, bazı tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Roma’da alışveriş merkezi aramaktansa, bence gezi sırasında Roma’da ne yenir ne içilir diye sormak daha mantıklıdır. Ama bayanlar için de tabiki Roma’da alışveriş merkezlerine bakmak keyif verebilir.

Roma’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Roma’da alışveriş yapacak yerler deyince şehir içindeki alışveriş imkanlarından söz edelim. Bu konuda şehrin bazı alışveriş caddeleri var. Roma’da ve İtalya’da alışveriş caddeleri ve sokakları genel olarak tarihi merkeze yakın mesafededir. Roma turu sırasında gezdiğimiz yerler bittiğinde buralara gidebilirsiniz. Piazza del Popolo ile Venedik Meydanı Vittorio Emanuele anıtı arasındaki Via del Corso caddesi buna örnek olarak verilebilir.

Roma Gezi Rehberi

Roma'da alışveriş merkezi bilgileri haricinde, profesyonel Roma gezisi rehberi hizmetleri ile turlar için benimle iletişime geçiniz.
Roma'da alışveriş merkezinde Roma dondurması

Roma turu yorumlarından:

Murat Gürel

Akademisyen / Ankara

     

Ölmeden önce yapılacak bir şey varsa o da Roma'yı gezmek değil, Roma'yı Ertürk Bey ile gezmektir. Anlatımımın abartılı olduğunu düşünüyorsanız daha önce Ertürk Bey gibi bir rehber ile gezmediğiniz içindir. Aslında "rehber" kelimesi Ertürk Bey için yetersiz ve anlamsız kalıyor. Sanat tarihi uzmanı, araştırmacı, arkeolog, disiplinler arası tarihçi gibi anlatımlar çok daha iyi olacaktır. Ertürk Bey'den önce Roma'ya konser ve kongreler için 3 defa gidip kendimce veya gazete turu rehberleri ile gezdiğimi zannetmişim ta ki Ertürk Bey'in muhteşem anlatımı ile karşılaşana kadar. Roma'ya çok başka bir göz ile bakmamızı sağladı. Hepimiz bilmediğimiz bir dili öğrenmiş gibi olduk. 35 kişi ile Vatikan San Pietro milim milim, adım adım, en ince ayrıntısı ile gezilir mi? Ertürk bey ileyseniz evet. Michelangelo'nun Pieta heykeli anlatılırken gözleriniz dolup, tüyleriniz diken olur mu? Ertürk Bey ileyseniz evet. Keşke Dünya'nın tamamını Ertürk Bey ile gezsem der misiniz? Ertürk Bey size rehberlik yaptıysa evet. Ertürk Bey'in bu yorumlara ihtiyacı var mı? Kesinlikle hayır. Ama Ferrari arabayı neden översiniz... işte o yüzden... Emekleriniz için, bu işe hayatınızı adadığınız için, bizi mest ettiğiniz için, 35 kişilik ekibin her birinden defalarca övgü aldığınız için, sizi tanıyabilen şanslı insanlardan olduğumuz için, iyi niyetiniz, güleryüzünüz, samimiliğiniz için çok çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız, en kısa zamanda İtalya'nın başka şehirlerini keşfetmek dileğiyle... Selamlar, saygılar...

www.websitem.gazi.edu.tr/site/muratgurel

Roma Alışveriş Merkezleri Nerede?

Roma’da gezilecek yerler içerisinde Roma alışveriş merkezleri de sizin ilginizi çekiyorsa demek ki burada baya kalacaksınız. Yoksa 2 yada 3 günlük Roma gezisi sırasında birkaç hatıra magnet vb. hediyelik dışında vaktinizi alışveriş ile değerlendirmenizi çok önermiyorum.

Roma’da mağazalar içinde Türkiye’den farklı olan dükkanlar ararsanız, Roma Disney Store buna örnek olabilir. Girişinde Mickey ve Mini heykellerinin eski çağ versiyonlarını bulacağınız bu mağaza çocuklar için hediyelik bakmak isteyen misafirlerin hoşuna gidebilir.

Roma alışveriş Disney Store

Roma’da Alışveriş Merkezi

Roma alışveriş merkezi ile dolup taşan bir şehir değildir. Aslında hep bu şekilde kalması daha iyi. Çünkü insanlar Roma’ya alışveriş yapmak için değil, genel olarak kültür turizmi için gelmektedirler. Bu yüzden AVM arıyor iseniz şehrin tarihi merkezlerinden uzak yerlere gitmek gerekmektedir. Çünkü şehir içinde bu tarz binalara ruhsat verilmemektedir. Birtek 1800’lerden kalma bir alışveriş merkezi var o da eski olduğu için duruyor.

Roma’da alışveriş yapılacak yerler nereler diye soran herkese, şehrin alışveriş sokakları diye cevap vermek daha doğru olur. Ama illaki AVM arıyorsanız, içerisinde genel şehir merkezindeki mağazaların bir kısmını da bulabileceğiniz Euroma 2 isimli kapalı alışveriş merkezi tavsiye edilebilir. Fakat bu şehre gelip bu kadar Roma’da gezilecek yerler varken siz bilirsiniz derim.

Roma alışveriş merkezi su kemeri

Roma Outlet

Roma outlet bakımından çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bu konuda şehrin içinde ve dışında çeşitli seçenekler bulunur.

Roma’daki outletler dünyanın diğer yerlerinde de genel olarak olduğu gibi şehir merkezi dışında bulunmaktadır. Genelde otelinizin bulunduğu yere göre, müstakil araç ile 45 dakika ile 1,5 saat arası mesafelerde Roma’ya ait outletleri bulursunuz.

Roma Outlet: Castel Romano

Genelde herkesin bildiği Roma outlet Castel Romano şehrin otelin mesafesine göre 45 dakika ile 1,5 saat arasında bir sürede ulaşılacak mesafededir. İçerisinde birçok markanın mağazaları vardır. Senenin büyük bölümünde, Türkiye ile fiyatları çok avantajlı olmadığından, Roma’da ucuz alışveriş arayan misafirler bazen hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. Bazen de güzel şeyler bulabilmektedirler.

Roma’da Ucuz Alışveriş Merkezi Var mı?

Roma’da ucuz alışveriş merkezi deyince şarkısı da olan Porta Portese pazarı akla gelmektedir. Eskiden çok özellikleri olan bu pazar yeri son zamanlarda giderek Çin ve başka ülkelerden gelen malların da sergilendiği bir hal almaktadır. Ama Türkiye’den yada başka bir ülkeden gelip, dünyanın masrafını yapıp, Roma’da pazar yerine gitmek isterseniz tabiki saygı duyarım.

Roma’da uygun alışveriş yapacak yer yok mu derseniz, cevabım uygun kelimesinin burası için çok uygun olmadığıdır. O yüzden gezi sırasında bir Roma dondurması alırsınız, tabiki harika olur. Fakat binlerce kilometre yapıp o masrafı ettikten sonra buradaki günlerinizi şehrin asıl meşhur olduğu şeylerle değerlendirmekte fayda var.

O yüzden ben yada başka ama iyi bir rehber eşliğinde, Vatikan müzelerine gidin, dünyanın en büyük sanatçılarının eserlerini görün. Dünyanın en önemli arkeolojik sit alanı olan Roma forumunu gezin. Roma gezilecek yerler için alternatifleri bitmeyen bir şehirdir. Bir dolu müze var, buralara gidin. Hepsi ve Roma’da yapılacak şeyler için benden fikir alın.