İtalya turları yapmak isteyen misafirler için rehber olarak hizmet veriyorum. Gerek bireysel kişilere yada küçük aile yada arkadaş gruplarına İtalya turu sırasında rehberlik ediyorum.

İtalya turuna çıkmadan önce dikkat etmeniz, gözden kaçırmamanız gerekenler var. Gittiğiniz ülkenin size sunduklarını iyi analiz etmelisiniz. Çünkü burası dünya kültür turizminin doruk noktasıdır. İtalya, UNESCO tarafından tebliğ edilen dünya mirası listesine en çok tarihi miras bırakan ülkedir.

İçerik

Roma Rehber

İtalya turları sırasında ve Roma'da verdiğim rehberlik hizmetleri hakkında bilgi için benimle iletişime geçin.

İtalya’ya Gelmeden Önce

Gezi ye gelmeden önce, eğer yeşil pasaportunuz yoksa yada Avrupa birliği ülkelerinden birisinde oturma izniniz yok ise, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İtalya vizesi gerekmektedir. Bunun için İtalya Büyükelçiliği’nin anlaşmalı olduğu Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şubeleri olan Idata isimli bir firmaya başvurmanız gerekmektedir.

İtalya Turu Nedir? Neleri Kapsamalıdır?

Geziden beklentinize göre tur programı değişiklik gösterecektir. Eğer sadece doğa güzelliği arıyorsanız, tabiki İtalya güzel bir ülkedir. İçinde birçok doğa mirası barındırır. Fakat İtalya’yı yurt dışından ziyarete gelenlerin pek çoğu buraya kültür gezileri yapmaya gelirler. Sanırım siz de onlardan birisi olmalısınız.

İtalya turları

Yorumlardan:

Aslı Beyza Dizkırıcı

Eczacılık Öğrencisi / Wroclaw - Polonya

     

Merhabalar, 4 gün Ertürk Abimiz, Venedik Pisa Floransa Vatikan ve Roma'yı bize gezdirdi. Sanırım hayatımın en güzel 4 günü geçti. Hiç görmediğim kadar gezip, aynı zamanda bu kadar çok kültür edinmek olmasa gerek. Kendine hayran bıraktıran bir insan. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Gezdiğiniz zaman kendisi öyle tatlı öyle hoş sohbet ki, hiç bırakıp gidesimiz gelmedi. İlk defa bir rehberden ayrılırken bu kadar üzüldüm. Kendisi her şeyi hak ediyor. Teşekkürler Ertürk Abicim.

İtalya turları içinde eğer daha önce Roma’yı ziyaret etmediyseniz, mutlaka iyi hazırlanmış bir Roma turu olmalıdır. İtalya turlarına çıkmadan önce ayrıca hangi tarihte gideceğinize ve kaç gün ayırmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Roma turu denildiğinde, tabiki Türkiye’den birçok firmanın yaptığı “panaromik turlardan” söz etmiyorum. Buraya üçüncü kere geldiği ve benimle daha önceden de Roma turları yapmış misafirler vardır. Dileyenlere istedikleri kadar referanslar verebilirim. Çünkü bu ebedi şehrin sundukları bitecek gibi değildir. Bu konuya daha detaylı bir biçimde Roma turu bölümünde değindim.

Bunun haricinde yapabileceğiniz İtalya turları arasında “Toscana turu” olabilir. Bu tur ile ilgili detayları da paylaşacağım. Yada dilerseniz bana danışabilirsiniz.

“Güney İtalya turları” da diğer alternatifler arasında olabilir. Ve yine seçenekler arasına “Kuzey İtalya gezisi” de ekleyebilirsiniz.

Kaç Gün Tur Yapmalı?

Kaç gün İtalya’da tur yapacağınıza karar vermeniz için konusunda karar vermeniz tamamen müsaitliğinize ve ekonomik durumunuza bağlıdır. Tam 11 gün birlikte “İtalya turu” yaptığım aile de oldu, 4 gün sadece “Roma turları” yaptığım da.

İtalya Turu için Tavsiye

İtalya turları için benden size iyi bir tavsiye isterseniz, bu da parça parça gezi yapmanızdır. Yani burada yaşayan ve kokartlı bir İtalya, Vatikan ve Roma rehberi olan bana derseniz ki “Ertürk sen nasıl gezerdin?”; cevabım canım her İtalya turu istediğinde yada İtalya’yı her özlediğimde parça parça bir kısmını gezmek olurdu. Çünkü gezmek farklı, gezdiğini sanmak farklı bir durumdur. Bunu benimle Roma turları yapan misafirler çok iyi bilmektedirler. Hakkımdaki yorumlara göz atarsanız, bu konuyu çok iyi anlayabilirsiniz.

Gezi Tarih Seçimi

İtalya turlarında tarih seçimi yapmanız için sadece çok genel bilgiler verebilirim. Neden? Çünkü artık malesef ki mevsimler birbirine karışmış durumdadır. Mayıs ayında sağanak yağmur yağıp, Şubat ayında bahar havası olabilmektedir.

Roma’da Turlar

Roma turları, İtalya içinde en popüler olanıdır. Bu şekilde olması normal. Çünkü sundukları başka hiçbir şehir ile mukayese edilemeyecek kadar çoktur.

Roma turu rehberi Ertürk

Roma Turu için Tarih

İtalya Roma’ya geliyorsanız eğer gelmeden yada uçak bileti almadan önce, Roma hava durumu bilgilerine göz atmanızda fayda var. Roma’nın havası genel olarak İzmir’i andırdığı için hava yılın büyük bir bölümünde genellikle iyidir. Bu yüzden çekinmeden gelebilirsiniz. Fakat yine de sene içinde çok nadir de olsa, yağmur durumuna karşı tedbirli olmakta fayda var.

Kuzey Bölgesi Turlar

Kuzey İtalya turları için genel olarak tercih edilen yerler:

 • Venedik
 • Murano adası
 • Burano adası
 • Verona
 • Sirmione kasabası
 • Cenova
 • Cinque Terre
 • Portofino
 • Milano
Venedik turu rehberi

Kuzey Turu için Tarih

Kuzey İtalya turu için genel olarak yaz mevsimi iyidir. Sebebi malum, kuzeyde hava güneye göre çok daha soğuktur. Bundan dolayı özellikle Milano, Genova, Portofino, Venedik, Verona ve civarında yağış olma ihtimali kışın çok yüksektir. Bu yüzden gezi yapmak zor ve yağış bakımından riskli olabilir.

Toscana Turları

Zaman zaman büyük gruplar ile bazen de bireysel gezilerde buralarda rehberlik hizmetleri vermekteyim. Toscana turu deyince insanın aklına tarih, doğa güzelliği ve müthiş yemekler geliyor. “Nerede, ne yenir” konusunda merak etmeyiniz. Bu konuda da, geziler sırasında gayet güzel bilgiler alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Toscana turlarında gidilecek yerler arasında önemli noktalar:

 • Siena
 • Floransa
 • San Gimignano
 • Pisa
 • Lucca
 • Montepulciano
 • Pienza

sayılabilir.

Bunların arasında, genellikle en çok Roma’dan Floransa’ya günübirlik geziler de düzenlemekteyiz. Çünkü Roma’dan gerek hızlı tren ile, gerekse araba ile gidip, genel bir Floransa turu sonrası akşam yeniden otelinize geri dönebilirsiniz. Yada Roma’dan yine bireysel araçlar ile, Siena ve San Gimignano gezisi düzenleyip, akşam geri gelebilirsiniz. Fakat yukarıda saydığım yerler ve başka yerleri de kapsayan Toscana turları için, 3 gece civarında bir konaklama gereklidir. Otel tavsiyelerim de olabilir. Bunun için bana bir email gönderebilirsiniz.

San Gimignano rehber Ertürk

Toscana Turu için Tarih

Hangi tarihte Toscana turu yapmak gerektiğini sorarsanız eğer, bunun için net bir şey söylemek gerçekten zor olur. Çünkü aslında herşey yağış ile alakalıdır. Mesela Ocak ayında 4 günlük bir gezi yaptık. Normalde yağış olması gerekir. Fakat herşey çok güzeldi. Ama bir önceki yıl aynı dönemde Montalcino‘da yağmurdan her yerimiz ıslanmıştı. Dolayısı ile gelmeden hava durumu hakkında bilgilenmek gerek.

Güney İtalya Turları

Güney İtalya turları genel olarak Roma’nın güneyinde kalan bölgelerde yapılır. Bu bölgeler arasında Napoli şehrine THY ile ulaşılıp oradan geziler gerçekleştirilebilir. Güney İtalya turu için, bireysel misafirler ve kurumsal gruplara rehberlik ediyorum. Bu gezi için en çok tercih edilen yerler:

 • Napoli
 • Pompei
 • Sorrento
 • Capri Adası
 • Amalfi
 • Positano
 • Ravello
 • Alberobello

Güney İtalya’da Tur için Tarih

Güney İtalya turu tarihi vermek, diğer bölgelere göre daha rahattır. Çünkü güneyde hava çok daha sıcaktır. Bu da kış mevsiminde de buralara geziler düzenleme imkanı sağlar.

Güney İtalya turları