Roma turu yorumları aşağıdadır. Roma rehber Ertürk Durmuş yorumlar.

Yorum Ekle

Birlikte gezi yaptı isek siz de “Yorum Ekle” tuşuna basarak yorumunuzu ekleyebilirsiniz.

Yorum Ekle
Rehber Ertürk Durmuş Roma turu yorumları

Murat Gürel

Akademisyen / Ankara

     

Ölmeden önce yapılacak bir şey varsa o da Roma'yı gezmek değil, Roma'yı Ertürk Bey ile gezmektir. Anlatımımın abartılı olduğunu düşünüyorsanız daha önce Ertürk Bey gibi bir rehber ile gezmediğiniz içindir. Aslında "rehber" kelimesi Ertürk Bey için yetersiz ve anlamsız kalıyor. Sanat tarihi uzmanı, araştırmacı, arkeolog, disiplinler arası tarihçi gibi anlatımlar çok daha iyi olacaktır. Ertürk Bey'den önce Roma'ya konser ve kongreler için 3 defa gidip kendimce veya gazete turu rehberleri ile gezdiğimi zannetmişim ta ki Ertürk Bey'in muhteşem anlatımı ile karşılaşana kadar. Roma'ya çok başka bir göz ile bakmamızı sağladı. Hepimiz bilmediğimiz bir dili öğrenmiş gibi olduk. 35 kişi ile Vatikan San Pietro milim milim, adım adım, en ince ayrıntısı ile gezilir mi? Ertürk bey ileyseniz evet. Michelangelo'nun Pieta heykeli anlatılırken gözleriniz dolup, tüyleriniz diken olur mu? Ertürk Bey ileyseniz evet. Keşke Dünya'nın tamamını Ertürk Bey ile gezsem der misiniz? Ertürk Bey size rehberlik yaptıysa evet. Ertürk Bey'in bu yorumlara ihtiyacı var mı? Kesinlikle hayır. Ama Ferrari arabayı neden översiniz... işte o yüzden... Emekleriniz için, bu işe hayatınızı adadığınız için, bizi mest ettiğiniz için, 35 kişilik ekibin her birinden defalarca övgü aldığınız için, sizi tanıyabilen şanslı insanlardan olduğumuz için, iyi niyetiniz, güleryüzünüz, samimiliğiniz için çok çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız, en kısa zamanda İtalya'nın başka şehirlerini keşfetmek dileğiyle... Selamlar, saygılar...

www.websitem.gazi.edu.tr/site/muratgurel

Burcu Güngör Teber

Banka personeli / Antalya

     

Teşekkürler Ertürk Bey. Sizinle birlikte Roma'yı tekrar kurmak, batırmak, yeniden kurmak, bazen yanışını ve küllerinden yeniden doğuşunu izlemek, aynı anda hem Antik Roma'da, hem Ortaçağ Roma'sinda, hem de günümüz Roma'sında seyahat etmek, Collesium'u inşa etmek, Hz.İsa, Hz. Musa, papalar, imparatorlarla tanışmak, Michelangelo, Rafael, Dali ve nice sanatçılarla, adı tarihin derinliklerinde kaybolmuş gladyatörler, mimar ve mühendislerle iletişime geçmek, bir taşı sadece bir taş olarak görmek değil de baştan sona okumak, Roma sınırlarını genişletmek, bir İtalya'da, bir Anadolu'da bulunmak, Mediterranean'i çevreleyen topraklara ulaşmak, Milliarium Aureum'da buluşan yollar yapmak ve her bir milini işaretleyerek, her yoldan Roma'ya ulaşmak, Vatikan'ı keşfederek eşsiz bir deneyim kazanmak, engin bilgilerinizden minik bir tutam faydalanmak, yorumlamak, uç uca ekleyerek kendi Rönesans dönemime bir kapı aralamak...
Ben heykelden, resimden anlamam derken bugüne kadar hiç bir sanat eserine, gerçekten yakından bakmadığımı farketmek... meğer ben resimden de anlarmışım, heykelden de...

Sizin rehberliğinizde, keyifli, espirili anlatımınızla, işinize olan ve derinden hissedilen sonsuz saygı, aşk ve bağlılığınızla, "zamanda yolculuk yapmak, mekanlar arasında ışınlanmak nedir?" ifadesini anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor.
Madem ki her yol Roma'ya çıkıyor, yine birgün, bir yolun sonunda sizin anlatımınızla Roma'yı, İtalya'yı yeniden yaşamak dileğiyle, görüşmek üzere.

Savaş Çavdar Roma gezisi

Savaş Çavdar

Memur / Ankara

     

Ertürk Bey... Öğretmen, abi, arkadaş, kuzen... Bir rehberden önce aklınıza gelen en sevdiğiniz kişilerden biri o bizim için. Bu sayfaya 2 günde Roma'da kendisiyle gezdiğimiz yerler hakkında yorum yazmaya kalkarsam inanın ne kelimeler ne de sayfalar yeter. İlk buluştuğunuz dakikadan itibaren size şehri anlatmaya başladığında bir kitabın veya ansiklopedinin içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi. Etraftan o kadar soyutlanıyorsunuz ki yanınızdan İtalya'nın meşhur Ferrarilerinin geçtiğini bile fark edemiyorsunuz. Roma'ya gelecek olanlara tavsiyem, yemenizden içmenizden bile kısabilirsiniz, fakat Ertürk Bey olmadan Roma'yı gezmeyin; çünkü bunun kıymetini kendisiyle gezdiğinizde anlayacaksınız. Tur firmalarıyla kıyaslama sakın yapmayın, çünkü hiçbir tur firması sizi Coloseum veya Vatikan Müzeleri gibi Roma'nın kalbi olan yerlerin içine girip sizlere buraları anlatmaz, anlatamaz... Çünkü bunun için belirli kriterler gerekiyor. Belirtilen tarihi yerleri anlatma kriterlerine ve yetkisine sahip Türk rehber olan 2 kişiden birisi Ertürk Bey. Ne demek istediğimi geldiğinizde çok iyi anlayacak ve pişman olmayacaksınız. 2. Günün sonunda kendisinden ayrıldığımızda kendimizi kaybolmuş ve yalnız hissettik... Seni çok özleyeceğiz sevgili öğretmenim!

Deniz Zor

Turizmci / Bodrum

     

12 Şubat 2018 tarihinde Ertürk Bey ile çok doyurucu, çok keyifli ve çok akıllarda kalan bir gün geçirdik. Kendisini tesadüfen bulmamıza karşın, hiçbir tereddüt olmadan turumuzu onayladık ve bir araya geldik. Tur gününün sonunda ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bir kere daha anlamış olduk. Roma gibi buram buram tarih kokan bir şehri, kendi dilimizde ve bir çok tur rehberinin anlatmayacağı (anlatamayacağı) kadar fazla bilgi ile, ağzımız bir karış açık kalarak gezdik. Ertürk Bey'in masal gibi anlatımına, kibarlığına, cana yakınlığına ne kadar teşekkür etsek az. Kesinlikle tereddüt etmeden, hiç düşünmeden böyle bir şehir ancak Ertürk Bey ile gezilir :) Tekrar tekrar teşekkürler, başarılarınızın ve hikayelerinizin devamı dileğiyle...

Kaan & Nermin

Ankara

     

Öncelikle yaptığımız gezi bir yana en başta, bir insan olarak tanışıklığımızın olması nedeniyle kendimizi şanslı hissediyoruz. Yılbaşı için geldiğimiz 4 günlük Roma seyahatimizin iki yarım günü bizlere eşlik eden, güzel sohbeti, neşesi, bilgi birikimi ve yüksek enerjisiyle size yıllardır tanıdığınız biriyle dolaşıyormuş rahatlığını veren, çok güzel bir insan Ertürk.

Kafası açık ve kafa açan birisi sağolsun. Bir de İtalya’da yerel bir tabir var. Bi yeri dolu dolu hakkını vererek gezmeye: ‘Ertürk’ gibi gezmek diyorlar :)

Biz çok şey öğrendik, eğlendik ve tanışmaktan inanılmaz mutlu olduk. Noi ti amiamo Ertürk :)

default gravatar

Duygu Demircioğlu

İstanbul

     

Ertürk Bey, çok profesyonel, anlayışlı, saygılı ve beyefendi bir insan. Kendine hayran bıraktıracak kadar çok bilgili! Roma tarihi, mimarlık, sanat ve benzeri bir çok konuda ufkumuzun sınırlarını genişletti, bir öğretmen gibi bilgileri en akılda kalacak şekilde, en önemli noktalarda bize vererek bizi kendisine hayran bıraktı! Onu dinlerken işini severek yapan bir insanın ancak böyle bir hevesle ve aşkla Roma tarihini anlatabileceğini anlıyorsunuz. Bu kadar dolu dolu bir seyahat hayallerimizin çok ötesindeydi. Ertürk Bey'i tanıdıktan sonra anladık ki Ertürk Bey olmasaymış İtalya seyahatimizin hiç bir anlamı olmayacakmış. Birlikte Roma'da 3 gün, Floransa'da 1 gün geçirdik. Ayarladığı havaalanı, Nemi ve Floransa transferimiz çok konforluydu. Tavsiye ettiği restoranların hepsi birbirinden muhteşemdi. Sayesinde turist kalabalığından uzak, yozlaşmamış, yöresel ve inanılmaz lezzetli yemekler yedik. İyi ki sizi tanımışız! Şimdi tüm Roma'ya gidecek olan arkadaşlarımıza sizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Sezar ve ailesinden (ya da en kötü Fatih'ten :) ) selamlar ve sevgilerle..
Kaya, Meral, Duygu, Berna ve Umur Demircioğlu

Nergis Usşen

Nergis Usşen

Mali işler yöneticisi, Prof. Koç. / İzmir

     

Yaklaşık 1 saat önce 3 bayan ve mükemmel donanımlı rehberimiz Ertürk Bey ile 2 günlük Floransa + Napoli / Pompei turumuzu sonlandırıp tekrar görüşmek dileğiyle (tarafımızdan binbir dua ile) turumuzu sonlandırdık..? Çok üzgünüm çünkü uzun zamandır bu kadar başarılı işine aşık ve mükemmel ötesi bir insanla kaliteli zaman geçirmemiştim. Kendimle dalga geçerek söylüyorum ki -bu Roma'ya 10.gelişim ? Daha önce sadece görsel ve alışveriş için gelmişim. Ne mutlu bana ki 2 arkadaşımın kanına girerek organize ederek geldiğim bu şehirden tesadüfen ve şans eseri (araştırmacı ruhum sayesinde) Ertürk Beyi bularak binbir teşekkürle gidiyorum. Kimin sayesinde? Tabi ki Ertürk Bey sayesinde.? Ben derim ki:
İşinizi şansa bırakmayın ve bu yüreği kocaman bilgisi harkülade rehberi tercih edin.! Asla pişman olmayacaksınız.! Ve Roma'dan giderken kadife gibi ses tonu ile size tarihi anlatan değil yaşatan insanı tanıdığınız için çok şanslı hissederek yuvanıza döneceksiniz.!
Sevgilerimle ve dualarımla

Ebru Senem

Finans / İstanbul

     

Yorumlarda okuduğum: "Ölmeden önce yapılacak bir şey varsa o da Roma'yı gezmek değil, Roma'yı Ertürk Bey ile gezmektir" cümlesinin açıkçası biraz abartılı olduğunu düşünmüştüm. Ancak kendisini tamamen tesadüf eseri bulmam ile başlayan tek günlük MUHTEŞEM Roma tarihi turumuz için söylenecek çok da fazla cümle yok. Engin tarih bilgisi, bunu hiç sıkmadan anlatması, çok sıcak ve içten olması sayesinde rüya gibi bir gün geçirdik. Pantheon'a gezimizden 1 gün önce gitmiştik. Sonrasında Ertürk ile gittiğimizde anladım ki aslında biz hiçbirşey görmemişiz :) Uzun lafa gerek yok, mutlaka Roma'yı Ertürk ile deneyimlemeniz gerekiyor. Bu harika tur için tekrar teşekkürler...

Caner Ağaoğlu

E-ticaret / İstanbul

     

Ertürk Bey'le Roma turunu en hafif "Muhteşem" kelimesiyle anlatabilirim. Uçsuz bucaksız bilgi ve birikiminin yanı sıra çok kibar ve eğlenceli birisi olması 2 günlük tur sonucunda 40 yıllık ahbap gibi hissettiriyor. Her yol Roma'ya çıkar evet doğru ama Roma'daki her yolunuz mutlaka Ertürk Bey'e çıksın.

Hipra Türkiye

Serkan Biçer

Vet. Hekim - Genel Müdür HIPRA TÜRKİYE

     

Sevgili Ertürk ile Kasım 2018’de Türkiye'nin dört bir yanından gelen kalabalık bir müşteri grubu Roma’ya yaptığımız bir seyahat esnasında tanıştık. Onu tesadüfen bulmuştuk ama Ertürk'ün özel bir rehber olduğunu anlamamız çok kısa sürdü. Öncelikle, Ertürk Roma’da rehberlik lisansı almaya hak kazanan tarihteki ikinci Türk olma özelliğine sahip ve gün içinde Ertürk'le birlikte vakit geçirdikçe dünyanın en zor rehberlik sınavlarından birini nasıl kazanabildiğini daha iyi anlıyorsunuz. Ertürk, Roma'daki tüm eserlere, Roma, İtalya, Avrupa ve dünya tarihine inanılmaz derecede hakim. Adım adım Roma'yı dolaştırırken bu bilgilerini, Türk tarihi ile olan ilişkilerini ve daha sayısız ilgi çekici bilgiyi o kadar keyifli bir şekilde anlatıyor ki gün bitsin istemiyorsunuz. Bunun yanında samimiyeti, sabrı, güler yüzü, bitmeyen enerjisi ve hiç beklemediğiniz anda yaptığı ve sizi kahkahalara boğan esprileri ile gerçekten unutulmaz bir tur yaşatıyor.

İşim gereği dünyanın bir çok ülkesine gidip sayısız rehberle tanışma imkanı bulmuş biri olarak konusuna bu kadar hakim az sayıda rehber tanıdım. Bu nedenle, Roma’ya ve hatta İtalya'nın herhangi bir bölgesine gidecek herkese Ertürk'ü öneriyorum.

Trevi (Aşıklar) çeşmesine para atarsanız Roma’ya tekrar gelir misiniz bilmiyorum ama Ertürk ile Roma'yı gezerseniz dönmek için fırsat kollayacaksınız.

Ömer Doğan

Eskişehir

     

Roma'yı bir Romalı bu kadar anlatamayabilir belkide. İşini bu kadar seven ve ciddiyetle yapan biri olarak Ertürk (bey takısı eklemedim çünkü biz artık dostuz :))) tüm italya gezileriniz için son noktadır. Çok teşekkür ederiz Ertürk, bizi evimizde hissettirdiğin için. Toskana gezimizde görüşmek üzere.

Arif Biberoğlu

Eczacı / Ordu

     

Bu binlerce yıllık kadim medeniyeti, hayalimdeki Roma'yı; bana aslına, ruhuna uygun tanıtabilecek birine olan ihtiyaç hasıl oldu bende, tüm seyahat hazırlıklarından daha da öte. Ama bu biri; tarih bilen, sanat bilen, siyaset bilen, mimari bilen multi-disipliner biri olmalıydı. Tam da böyle biriyle Ertürk Bey'le gezdik Roma'yı. Nezaketiyle, cana yakınlığıyla, beyefendiliğiyle, aradığımızdan da öte biriyle hayal ettiğimizden de öte bir Roma bulduk. O kadar çok şey konuştuk ki, O'nunla bu seviyede muhatap olmadan önce keşke 1-2 hafta ders çalışmış olsaydım dedim kendi kendime. Ama ne mutlu ki O profesyonelliği ve mütevaziliğinin de etkisiyle her seviyenin insanı olabilen bir yetenekte. Çok mutlu etti bizi. Sağolsun varolsun. Bir dost kazandık...

Mustafa Öztürk

İstanbul

     

Dünya üzerinde gezerken en çok rehbere ihtiyaç duyacağınız şehir muhtemelen Roma'dır. Çünkü Roma her karışı ile 3000 yıllık bir açık hava müzesidir ve bunu size her detayı ile anlatabilecek, bilemeyeceğiniz bulamayacağınız yerleri size gezdirebilecek yegane kişi Ertürk Bey'dir. Seyahat dönüşünüzde bir turist değil, Roma - Vatikan uzmanı olarak memleketinize dönebilirsiniz. Herşey için teşekkürler..

Ahmet Kutsi & Bircan Özdemir

Emekli Bankacı / İstanbul

     

Roma turumuza çıkmadan önce, bir arkadaşımızın tavsiyesi ile Ertürk Bey rehberliğinde belli noktaları gezmeyi planladık. Süremiz kısıtlı olduğu için bir gün içerisinde Vatikan, Kolezyum ve Roma Forumunu Ertürk Bey ile o kadar keyifli ve çok içerikli dolaştık ki anlatılamaz... Sanatsal anlatımını, teknik bilgisiyle birleştirerek harika bir sunum gerçekleştirdi. Uzun bir parkuru kapsayan gezimize o kadar kapılmışız ki, yorgunluğumuzu ancak otele geldiğimizde fark ettik. Eğer O olmasaydı ne olduğunu çok anlayamadan dolaşmış olacaktık. Çok yerinde bir karar vermiş olduğumuza da sevindik. Bilgisi ve donanımı ile bize tam bir masalsı anlatımı sanki tarihi gözümüzde canlandırıyordu...
İtalya denince ,bundan sonra ilk aklımıza gelecek Ertürk Bey olacaktır. Başka bir Roma gezisinde yollarımızın kesişmesini çok arzu ettiğimiz Ertürk Bey kardeşimize, eşim ve ben sevgi ve selamlarımızı iletiyor,her şey için çok teşekkür ediyor bir sonraki turumuzda yine görüşmek üzere hoşça kalın diyoruz.

Eldem Gölpek

Gıda Mühendisi / Eskişehir

     

Ertürk Bey ile geçirdiğimiz Roma turu mükemmeldi. Tur boyunca yönlendirmeleri ve anlatımları ile Roma tarihini geçmişten günümüze yaşama fırsatı oldu. Uzman ve ilgili bir rehber ile bulunduğunuz şehir turu, etkin bir gezi turu planlamasıyla bize zaman kazandırdı ve daha fazla yeri görme fırsatımız oldu. Bundan sonraki her turumda her neresi olursa, uzman özel bir rehber ile organize edeceğim.

Gönül Ova

İstanbul

     

Bir günlük Roma gezisi'ne giderken Ertürk Bey'e ulaştım. Ve iyiki de ulaşmışım. Eşim ve ben Cumartesi gece Roma'ya vardık. Ertürk Bey bizi otelde bekliyordu. O gece bizi gezdirdi ve Pazar sabahtan akşama kadar gene Roma'yı gezdirdi. Bir gün gibi kısa süre de olsa biz Roma'da gidilecek bütün önemli yerleri görmüş olduk. Çok ilgili ve bilgili bir rehber. Uçağa binene kadar olan bütün trasfer işlerimle bütün sorunlarımızla ilgilendi. Biz Ertürk Bey'i çok sevdik. En kısa zamanda tekrar görüşeceğimize eminim. Yolun açık olsun Ertürk Durmuş.

Levent Ova

İstanbul

     

Ertürk Beyle çok kısa da olsa muhteşem bir Roma gezisi gerçekleştirdik. Bir günlük Roma gezimde Roma'da gidilmesi gereken her yere bizi götürdü. Uçaktan otele transferimi sağladı. Her türlü problemle kendi sorunuymuş gibi ilgilendi. Bizi bir günlük Roma tatilimizde hiç boş bırakmadan yorulmadan bıkmadan gezdirdi. Ve ayrıca önerdiği otelden de çok memnun kaldık. Ertürk Bey sadece rehberlik yopmıyor, misafirlerinin ulaşımından konaklamasına kadar her şeyle severek ilgileniyor. Kendisine bu yüzden çokkk teşekkür ediyoruz. En kısa zamanda görüşmek dileği ile.

Erkan Eroğlu

Öğretmen / Ordu

     

Roma gezisinde bize rehberlik eden Ertürk Bey'e çok teşekkür ediyorum. Yorumlarda Roma'yı unutacaksınız ama Ertürk'ü unutamayacaksınız diye bir bölüm okumuştum. Şimdi biz de arkadaşlarla bir araya geldiğimizde Roma'yı değil Ertürk Bey'i konuşuyoruz. İlgi, alaka ve sıcakkanlı dostluğun için çok teşekkür ederim. Gezimizin en güzel kısmı seninle olan bölümdü.

Süleyman Kibar

S.M.M.M. / İstanbul

     

12-15 Şubat tarihleri arasında Ertürk beyin eşliğinde ROMA ve FLORANSA ya
yapmış olduğumuz HARİKA gezi için söylenebilecek bütün güzel sözler daha önceki yorumlarda yazdığından kendisine kocaman bir TEŞEKKÜR den başka bir şey kalmadı maalesef,
HER ŞEY İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜRLER

Zeynel Abidin BAHADIR

Kapı pencere / İstanbul

     

Ertürk Bey merhaba. Nasıl bir yorum yapsam bilemedim. Sizin rehberliğinizde iki gün Floransa ve Roma gezimiz, sizin sayenizde daha evvel aynı yerleri gezmiş olmamıza rağmen bu kadar dolu ve bilgili birinden, yani sizden aldığımız rehberlikle sanki yaşadık Roma'yı ve Floransa'yı. Sizin bilginiz yaklaşımınız Roma ve Floransa bu kadar dolu bu kadar bilgi dolu anlatanı görmedim, ki daha evvel gelmiş olduğum halde ben hiç gezmemişim. Çok teşekkür ederim, iyiki sizi tanıdım. Görüşmek dileği ile. Kendinize iyi bakın hoşcakalın.

Arzum Öğücü

Güzellik uzmanı / Gaziantep

     

Eşim ve iki arkadaşımızla yapacağımız gezi öncesi Roma'yı kendi kendine gezmenin mümkün olamayacağına karar vermiştim. Çünkü Roma'da bir şehrin değil binlerce yıllık tarihin gezileceğini biliyordum. Tamamen tesadüfen Ertürk Bey'e rastladım. Havaalanı transferimizden başlayarak her ihtiyacımızla ilgilenerek bize inanılmaz bir Roma gezisi yaşattı. Bizlerin beklentisini hemen anlayarak Roma tarihini en güzel şekilde öğrenmemizi ve görmemizi sağladı. Beyefendi, mütevazi kişiliği ve inanılmaz bilgisiyle, sayesinde unutulmaz bir gezi yaşadık. Tabi ki Roma'ya doyamadık en kısa sürede yine sizinle gezmek ümidiyle Ertürk Bey... Sonsuz teşekkürler.

Betül Zavaro

Ev kadını / İstanbul

     

Daha önce eşimle birlikte 2 kere gittiğim Roma'ya bu sefer çocuklarımla gittim. Daha önceden çok güzel referanslar aldığım Ertürk Bey'i arayarak bir günümüzü kendisinin engin bilgisine teslim ettik. Her yaş gurubuna hitap edebilmesi, güzel espri anlayışı ve Roma hakkındaki derin bilgisi sayesinde kendisiyle harika bir gün geçirip, gerçek Roma'yı çok güzel bir şekilde tanıyabilme fırsatını yakaladık. Kendisinin bize bir bütün gün eşlik etmesinin yanında, ayrıca her konuda kendimizi evimizde gibi hissettirecek bir yakınlık bulduğumuzdan dolayı da kendisine buradan çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra Ertürk Bey'in bir referansı da biziz.

Ali Rıza Ulukan

Makine Mühendisi / İstanbul

     

25 Haziran - 5 Temmuz 2016 Tarihleri arasındaki 13 kişilik aile-arkadaş grubumuz ile 10 günlük İtalya seyahatimizin 26 - 27 Haziran 2016 tarihlerindeki Roma ayağında, engin tarihi bilgisi, donanımı ve güzel anlatımıyla Ertürk Durmuş Bey rehberliğinde Roma gezimiz, çok anlamlı, zevkli ve mükemmel geçti. Cana yakın, eğlenceli, sempatik davranışları ile, bilgi paylaşımı ve aktarımı ile gezimizi renklendirdi. İyi ki seni tanımışız, Tekrar görüşmek dileğiyle, teşekkür ederiz.

Tunç Yalçın

Bankacı / İstanbul

     

Kalabalık aile grubumuza (13 kişi) Roma'da 2 tam gün harika vakit geçirmemizi sağlayan Ertürk'e buradan bir kez daha teşekkür ederim. İşini çok severek yapan, bilgili, ilgili bir arkadaş Ertürk. Her yerinden tarih fışkıran Roma'da mükemmel bir yol arkadaşı, yemek için tavsiye ettiği yerler de enfes. Roma'da mutlaka Ertürk ile gezmelisiniz doya doya sindire sindire ve bilgi depolayarak döneceğiniz garanti.

Taner Canözer

Elektro Teknik / İstanbul

     

Daha önce birçok yere münferit seyahat etmiştik. Roma'ya da bu şekilde bir plan yaptık ama tek bir farkla. Ertürk Durmuş farkıyla. Roma bu kadar güzel tanınabilirdi. Eşim, 2 oğlum ve ben hayatımızın en güzel günlerinden birini bize yaşattığı için Ertürk kardeşimize sonsuz teşekkürler. Sabrıyla, bilgisiyle, işine olan sevgisiyle, en önemlisi de beyefendi kişiliğiyle bizleri çok etkiledi.

Hipra Türkiye

Şit Bulut

İlaç mümessili / Kahramanmaraş

     

Mükemmel bir şehir turu geçirmemizi sağladınız için çok teşekkür ederim. Yorulduğuma değdi. Roma'nın tarihini çok ince detaylarına kadar yaşarak anlatmanız, seyahatin her dakikasını dolu dolu yaşamama neden oldu. İşinizde daima başarılar diliyorum.

Sena Şişik

Öğrenci / İstanbul

     

Her şey için çok teşekkürler. Mükemmel bir turdu.

Murat Beşiktepe

Öğretmen / Bursa

     

Öncelikle Ertürk DURMUŞ bey gibi müthiş bir insanı tanımış olmaktan, daha sonra Roma'yı ve tarihini tanımaktan çok memnun olduk. Bu sene 2018 yılı Temmuz ayında İtalya ve Roma gezisinde bize eşlik eden, bu müthiş tarihi bize anlatmaktan öte adeta hissettiren Ertürk Bey, engin bilgisi ve akıcı anlatımı bizi o eski tarihi, zamanı ve olayları yaşamamızı sağladı. Ertük beyin anlatımı sayesinde bizlerde tarihin bir parçası gibiydik.Kendisi bizler için İtalya da bir dost, bir arkadaş, bir kardeş gibidir artık. Roma'da aşk çeşmesine attığımız paraları geri almak için önümüzdeki sene tekrar geldiğimizde görüşmek üzere...(Ertürk Hocam Pisa kulesi sanki biraz yamuk gibi geldi bana .))

Rasim Aslan

Özel Okul Kurucusu & Yönetici / İstanbul

     

04 - 07 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Roma gezimizde Ertürk Bey bize eşlik etti. İlk italya gezimizi yaklaşık iki yıl önce bir tur firmasıyla gerçekleştirmiştik. Ertürk Bey'in rehberliğinden sonra ne kadar eksik bilgilendirilerek gezdirilmiş olduğumuzu fark ettik. Kibar üslubunu bilgisiyle birleştirip çok verimli bir Roma gezisi gerçekleştirmemizi sağladı. Özellikle Vatikan'ı ilk kez geziyormuş hissine kapıldık. Bizi evimizde gibi hissettiren Ertürk Beye çok teşekkür ediyoruz. Söylemeden geçemeyeceğim oğlum Ali Efe'nin arabada rahat edebilmesi için kendi çocuğunun araba koltuğunu bile getirdi. :)) Arkadaşlara da büyük bir gönül rahatlığı ile tavsiye ediyoruz.

Tuğçe Naile Yerci

Gıda Mühendisliği öğrencisi / Aydın

     

Erasmus kapsamında bulunduğum Polonya'dan katılmıştım İtalya turuna. Hayatımda geçirdiğim en güzel geziydi. Tabiki bunun mimarı Ertürk Abi idi. Roma'ya aşık oldum sayesinde. Gerçekten işini bu kadar severek yapan ve bu kadar bilgili bir insanla Roma'da aynı havayı solumak çok keyifliydi. Hoş sohbetin, samimiyetin ve engin bilginle bizi aydınlattığın ve harika üç gün geçirmemizi sağladığın tekrar teşekkür ederim abi. Başarılarının devamını dilerim. Erasmus günlerimi yad ettiğim şu günlerde sizi hatırlamaktan büyük zevk duydum.

Celil Yaraşlı

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Sekreteri / Ankara

     

Dört saatlik gezimizde öyle bilgiler verdiniz ki, bir tarih öğretmeni olarak bilgilerime bilgi kattınız. Arkadaşlarım adına çok teşekkür eder, başarılar dilerim.

Leyla Demir

İzmir

     

Ertürk rehberimiz çok teşekkür ederiz. Daha önce boş boş baktığımız yerlerdeki tarihsel hikayeler ve profesyonellik için. Harika bir Roma turuydu. Keşke birkaç günlük tur olsaydı ama yine geliriz, yine seni buluruz. Daha çok gezecek yerler var İtalya'da. Yeniden görüsmek dilegiyle..

Özkan Leblebici

Akademisyen / Ankara

     

Konusuna son derece hakim, gezdirdiği yerlerin bütün yönlerini sıkmadan, eğlendirerek anlatabilen, yüksek iletişim becerisine sahip değerli arkadaşımız, Roma'da bize en güzel günümüzü yaşattı. Emeğine sağlık Ertürk kardeşim...

Roma'da evlilik teklifi

Bertan Aycan

Üst Düzey Yönetici / İstanbul

     

Bence bir insanın hayatta mutlu olmasının ilk şartı sevdiği işi yapmasıdır. Ertürk Bey ile tanıştıktan sonra bunu bir kez daha anladım. Böylesine muhteşem bir şehri, Roma'nın adeta her noktasını karış karış bilen, müthiş bir bilgi ve birikime sahip, üslup konusunda kusursuz, nazik ve tevazu sahibi bir insanla gezmenin mutluluğunu yaşadık. Gerçekten Roma inanılmaz bir şehir. Ancak Ertürk Bey gibi, anlatımı ile koca bir tarihin gözünüzün önünde canlanmasını sağlayan birisi ile beraber gezmek, gerçekten Roma'ya olan tutkumuzu arttırdı. Ertürk Bey'i tanımış olmaktan dolayı kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum.. Yine görüşeceğiz Roma ve Ertürk Bey :)

Tuncay & Ülke İncirci

Tekstil / İstanbul

     

Öncelikle Ertürk ile yurtdışı turlarıyla ilgili bir tabuyu yıktığımı düşünüyorum. Mükemmel bir Roma turunun başrol oyuncusu Ertürk'e sonsuz teşekkur ediyorum. Paket turlarla çektiğim eziyetlerden sonra, ilk karşıma çıkan Roma Rehberi Ertürk oldu ve çoook çok iyi de oldu. Öncelikle Ertürk'un Roma'da lisanslı (kokart) bir rehber olması en önemli unsurlardan biri oldu.

Keyifli ve tarihin en ince detaylarını, sanki sohbet edercesine, beyinlerimize kazıyan Ertürk, dolu dolu hazırladığı programı ile bize inanilmaz bir gün yaşattı. Sadece tarihi bilgisi ile değil, Roma'da yaşam, gece hayatı, alışveriş, genel kültür, ondan bağımsız gezebileceğimiz, mutlaka yaşanması gereken şeyler hakkında da verdiği bilgilerle Roma'da yaşayan dostumuz oldu. Roma'dan sonra Ertürk'le sırada Pompei, Napoli, Floransa var. Herşey için teşekkürler dostum...

Erhan Göktürk

Mühendis / Trabzon

     

"Roma'ya gidiyorsunuz, Ertürk Beyi arıyorsunuz, sonra arkanıza yaslanıyorsunuz" demek isterdim ama dur durak yok vallaha :)) Roma'nın altını üstüne getirdik kendisiyle ve oldukça eğlenceli bir gezi oldu. Şiddetle tavsiye ediyorum birlikte gezmenizi.. Buradan bir kez daha teşekkür ediyorum kendisine. Bu arada Roma rehbersiz gezilmez arkadaşlar :)

Tolga Koca

Mühendis / İstanbul

     

Roma'ya birçok defa gitme şansım oldu. Mart 2017'de ailem ile yaptığım seyahatte Türkçe rehberlik ararken Ertürk Bey'i bulduk. 1 günlük turumuzda, hayatımda katıldığım en güzel turdu Roma. Roma'ya gidilirse mutlaka Ertürk Bey ile gezilmesini tavsiye ediyorum. Hem çok bilgili, akıcı bir anlatımı var. Akşama kadar yorulmanıza rağmen saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Roma'yı boş bir şekilde gezmektense, bu şekilde Ertürk Bey'in bilgi ve tecrübelerini aktararak gezmek paha biçilemez. Tekrardan Roma'ya gitme şansım olursa ilk arayacağım kişidir kendisi. :) Herşey için teşekkür ederim kendisine.

Serhat Ersin Mutlu

İnşaat Mühendisi / İstanbul

     

Uçuşa hazır mısınız!!! Roma denince aklıma ilk olarak Ertürk Bey gelecek. Çünkü bir şehrin güzellikleri ne kadar iyi anlatıldığı derecededir. Roma'nın önemli tarihini Ertürk Bey o kadar iyi bir şekilde anlattı ki, hala aklımdan çıkmış değil. Roma'da sadece iki gün kalmamıza rağmen şehri tam anlamıyla sindirdik. Buradan da tekrar tekrar teşekkür etmek isterim. Sadece tarihi yerler olarak değil, yemekler ve özellikle bizim damak tadımıza uygun olan ama ilk defa denediğimiz her yemek tam anlamıyla müthişti. Yemekleriyle tarihiyle ve özellikle rehberi Ertürk Bey ile Roma'yı çok sevdik. Teşekkürler...

Duygu Ataman

Mimar / İstanbul

     

Roma'ya ilk gidişim olmamasına rağmen hiç böyle bir Roma turu yaşamadım, Ertürk Bey sayesinde 2 günlük gezimiz o kadar bilgi dolu, lezzet dolu ve samimi geçti ki Roma'ya aşık olduk. Herkese Ertürk Bey'le bir gezi tavsiye ederim, müteşekkir olacağınıza eminim. Her şey için kendisine teşekkür ederim.

Verda Yaşar

Öğretmen / İstanbul

     

Ertürk Bey'le 22-26 Nisan haftasında yapmış olduğumuz Roma seyahati öncesi bağlantı kurmuştum. Bir günlük Roma turunu birlikte yaptık. Gerçekten çok bilgilendirici bir turdu. Benim Roma'ya ikinci gidişim. Ancak birinci gidişimizdeki rehberlik hizmetinin ne kadar yetersiz olduğunu Ertürk Bey'le gezince anladım. Geziye 4 kişi katıldık. Yanımızda iki delikanlı vardı. Biri tıp diğeri de eczacılık öğrencisiydi. Onlarda Ertürk Bey'le kurdukları diyalog ve Ertürk Bey'in bölgeye ve konuya hakim olmasından son derece memnun kaldılar. Roma tatilimizi zenginleştirdiği için Ertürk Bey'e teşekkür ederiz.

Kaan Kurtdemir

Diş hekimi / İstanbul

     

Roma gibi bir şehri, hele de tarihe ve sanata meraklı iseniz, mutlaka bir rehber ile gezmemiz gerektiğini düşünüyorum. İşte bu noktada da Ertürk Bey'in değerli yardımları devreye giriyor. Hakikaten gezimizi çok daha anlamlı kıldığı ve bıkmadan sonu gelmez sorularımıza verdiği yanıtlarla bilgi dağarcığımızı genişlettiği, oradaki hayatımıza tavsiyeleriyle çok kolaylaştırdığı için sonsuz teşekkürler.

Bülent Kılıç

Öğretmen / Mersin

     

Tek kelimeyle Ertürk Bey rehberlikte SÜPPPEEERRR

Ayşe Şimşek Kutlu

Öğretmen / Mersin

     

Tarihin ve sanatın başkenti olan Roma'nın kanımca vazgeçilmez tek ismi Ertürk Bey olmalı. Son derece donanımlı ve işinin ehli bir rehber. Dolu dolu 2 gün geçirdik sayesinde. Kendim ve ekibim adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ayşe Şık

Mühendis / Adana

     

İtalya tek başına verimlice gezilebilecek bir ülke değil. Hatta Roma rehbersiz asla ve asla verimli gezip görmeyeceğiniz kadar dolu ve büyüleyici bir şehir. Şurada vardı burada vardı derken kaybolup tadını çıkaramamanız muhtemel. Ve Sayın Ertürk Durmuş işini gerçekten hakkını vererek yapan, son derce profesyonel, tarihi hikayelerden hoşlanmayan biriyseniz bile hikayeleri size keyifle dinletecek mükemmel bir rehber. Gerçek anlamda kültürel bir gezi istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

default gravatar

Çağla Yıldız

Öğrenci / İstanbul

     

Gerçekten müthiş bir geziydi. Roma'da bir gün ancak bu kadar dolu dolu ve güzel geçebilirdi. Her şey için çok çok teşekkürler.

Hüseyin Aktaş

İstanbul

     

Eşim ve kızımla yaptığımız Roma gezisinin bir gününü rehberimiz Ertürk ile geçirdik. Ertürk Bey tam anlamıyla İtalya ve Roma şehrine hakim. Her gezdiğimiz yeri en ince detayına kadar hafızamıza kazıdı. Bundan sonra İtalya'yı kendisi olmadan gezmiyoruz. İtalya'yı hakkı ile gezmek isteyen herkese tavsiye ederim.

Emre Yıldız

İstanbul

     

İşini severek yapan, Roma hakkında herşeyi bilen biri. Anlatımı kesinlikle insanı sıkmıyor. İtalya'ya bir dahaki gelişimde de kesinlikle arayacağım...

Hülya Yeşiloğlu

Öğretmen / Mersin

     

Ertürk Bey gezimize anlam kattınız. Donanımlı bir rehberle gezmek bir başka oluyor. Herşey için tekrar teşekkürler...

Nilgül Soykan

Estetisyen / İstanbul

     

Öncelikle burdan kendisine her şey için teşekkür ederim. Biz oraya iki çocukla gittik ve kendisi de iki çocuklu olduğu için bizi o kadar güzel idare etti ki, insancıl yönünü çok sevdik. Rehberliğine de zaten diyecek bir şey bulamıyorum. Kendisi Roma'da kokartlı bir rehberdir. Kesinlikle herkese tavsiye ediyoruz.

Günseli Şalvarlı

Öğretmen / İzmir

     

Roma turumuzda bize eşlik edip çok keyifli bir gün yaşamamıza destek olan Sayın Ertürk Bey'e okulum ve öğrencilerim adına teşekkür ederim. Herşey harikaydı.

İrem Akgün

Öğrenci / Bursa

     

Bir Erasmus öğrencisi olarak, turla şehir gezmek pek aklıma yatmazdı. Ancak İtalya'ya iyi ki turla katılmışım. Çünkü Roma'yı rehberimiz Ertürk Beyle keşfetme fırsatı buldum. Kendisinin derin bilgileri Roma'yı hayranlıkla gezmeme sebep oldu, ki bilgilerinin yüzde onunu bile aktarmadığından eminim. Çünkü zamanımız kısıtlıydı. Kısacası hayran kaldım, gurur duydum. Tebrikler.

Aslıhan Alp

Öğrenci / İzmir

     

Roma tarihine olan ilgim Ertürk Beyin mükemmel anlatımıyla daha da arttı. 1 günde neredeyse Roma'nın tamamını gezdik. Benim için çok güzel bir tecrübeydi. Çok değerli bilgiler edindim. Roma'yı kesinlikle Ertük Beyle gezmenizi tavsiye ediyorum.

Sinpat Torosoğlu

Tekstil / İstanbul

     

Merhaba Ertürk Bey,
Sizinle 16-12-2016 tarihinde, 8 kişilik arkadaş gurubuyla yaptığımız Vatikan ve Kolezyum gezimizde, kibar ve neşeli üslubunuzla, bilgilendirmelerinizle, profesyonel rehberliğinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Ve Roma'ya gidecek arkadaşlarıma tavsiye ederim.

Engin Özmeral

Tekstil / İstanbul

     

Merhabalar,
İlk defa gittiğimiz Roma gezisinde bize rehberlik eden Ertürk Bey'e çok çok teşekkür ederiz. Havalimanından otele, şehir gezisinde, alış verişte ve diğer bir çok etkinlikte bize son derece profesyonel bir şekilde yaklaşmış, işini severek yapan, samimi ve güler yüzlü iş anlayışı ile ve insan olarak da mükemmel biri. Yani gidin Roma Ertürk Bey sizi gezdirsin. Aldığı parayı inanın son kuruşuna kadar hak ediyor. En kısa zamanda bir Toskana turu ile tekrar görüşmek üzere...

Dilek Ersin

Bilgisayar Programcısı / İstanbul

     

10-11 Kasım 2016 tarihlerinde, 2 tam gün Roma ve Vatikan'ı Ertürk Bey rehberliğinde gezdik. İşini çok severek yapan, bilgi ve tecrübesi çok yüksek ama bir o kadar da mütevazi. İlgili ve kibar biri olan Ertürk Bey'i tanıdığımıza çok memnun olduk. Her yerinden tarih fışkıran Roma ve Vatikan, milattan öncesi dahi hayal ederek gezebilmek isterseniz mutlaka Ertürk Bey'e ulaşın derim. İtalya'daki çok az kokartlı Türk rehberden biri olan Ertürk Durmuş'u herkese tavsiye ediyoruz. Teşekkürler Ertürk Bey. Doğru işi yaparak doğru yoldasınız. :)

Murat Nadas

Yönetici / İstanbul

     

Merhabalar,

2 aile olarak Roma'ya gerçekleştirdiğimiz gezide Ertürk Bey ile mükemmel 2 gün geçirdik. Çok büyük emek ve eğitim sayesinde elde etmiş olduğu Roma rehber lisansının hakkını fazlası ile veriyor. Bilgi bombardımanına tutuluyorsunuz. Rehbersiz Roma'yı gezmek sadece görmekten ibaret. Yanında öğrenmek istiyorsanız Ertürk Bey olmazsa olmaz. Hem bilgilere hakimiyeti, hem kişileri yormayan anlatım ve yaklaşımları hem de sabrı mükemmel. Herkese tavsiye ediyorum.

Halil Gürgen

Eskişehir

     

26-27 Kasım 2016... Üç arkadaş (Halil Gürgen, Sedat Ütücü ve Ömer Doğan) güzel bi hafta sonu geçirelim istedik. Bu güzellik nerede olur? Tabi ki ROMA... Ancak sadece ROMA'ya gitmek değil, orada bize rehberlik edecek biri lazım. Tavsiye üzerine Ertürk Durmuş Bey ile program yapıldı.
Roma'ya indiğimiz andan itibaren bize hazırladığı program ve rehberlik hizmeti sayesinde, çok verimli ve güzel bi hafta sonu geçirdik. Bu ilgiden ve işine gösterdiği önemden dolayı kendisine, kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.

Aslı Beyza Dizkırıcı

Eczacılık Öğrencisi / Wroclaw - Polonya

     

Merhabalar, 4 gün Ertürk Abimiz, Venedik Pisa Floransa Vatikan ve Roma'yı bize gezdirdi. Sanırım hayatımın en güzel 4 günü geçti. Hiç görmediğim kadar gezip, aynı zamanda bu kadar çok kültür edinmek olmasa gerek. Kendine hayran bıraktıran bir insan. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Gezdiğiniz zaman kendisi öyle tatlı öyle hoş sohbet ki, hiç bırakıp gidesimiz gelmedi. İlk defa bir rehberden ayrılırken bu kadar üzüldüm. Kendisi her şeyi hak ediyor. Teşekkürler Ertürk Abicim.

Barış Bozbay

Öğrenci / İstanbul

     

Şu ana kadar rehber eşliğinde 5 ülke, 7 şehir gezdim. Hiçbiri Ertürk Bey kadar bize, sanki kendi ülkemizde geziyormuşuz hissini hissettiremedi. İşini ciddiye alan seviyorsanız işini ciddiye alan, samimiyet seviyorsanız samimi, bilgili ve tecrübeli seviyorsanız da bilgili ve tecrübeli. Tekrar teşekkürler Ertürk Abi! Rumuz: Zıpkın

Sinan Emre Kurtaal

İşletmeci / Kars

     

Mesleğini aşkla yapan insanlardandı. Bilgi ve samimiyetini birleştiren, iletişim yönü kuvvetli, İtalya'da Türk samimiyetini görebileceğiniz nadide insanlardan birisiydi. Umarım tekrar karşılaşırız. Hoşçakal Ertürko :)

Tekin Yolsal

Bankacı / İstanbul

     

13 kişilik bir aile grubu ile gerçekleştirdiğimiz İtalya gezimizin Roma ayağında bize 2 gün rehberlik yapan Ertürk Bey'i tanımış olmaktan mutlu olduk. 2 gün boyunca Roma hakkında neredeyse herşeyi öğrenip ve tarihi yaşadık. Roma'dan ayrılırken İtalya'daki diğer gezi noktalarına da Ertürk Bey ile gidilmesi konusunda hemfikirdik. Gerek mütevaziliği, gerek konuya oldukça hakim oluşu, gerekse anlatımları arasındaki keyifli detaylar bizleri mest etti. Bir profesyonelden bu hizmeti almaktan ailece çok mutluyuz. Teşekkürler Ertürk Durmuş, seni tanımak güzeldi.

Serkan Şener

Yönetici / Bursa

     

Merhaba Ertürk Bey;
Sizin bilgilendirmeniz ve yönlendirmeniz ile 06 - 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında çok verimli ve güzel Roma seyahati geçirdik. Verdiğiniz bilgiler olsun, gezdirdiğiniz yerler olsun havalimanı otel transferleriniz olsun herşey A+ kalitede idi çok teşekkürler. Tavsiye edip isimlerini verdiğiniz restoranların biri de kötü çıksaydı nerede. Tecrübe ile kanıtlanmış yerler ve de çoğunlukla Roma'nın yerlisinin gittiği restoranlar hepsi. Lezzet ambiyans herşey mükemmeldi ama o taze mozerella nın tadı ve angus bifteği için bile bir daha gelirim Roma'ya. Resmen tarih ve gurme seyahati yaptık sayenizde. Eşinize ve çocuklarınıza selamlar. Bursa dan ne ihtiyacınız olursa bir telefona bakar sevgiler.

Tuba Göksu

Öğretmen / Bursa

     

Merhaba Ertürk Bey,
Sizinle yaptığımız İtalya gezimizde, kibar ve neşeli üslubunuzla, bilgilendirmelerinizle, profesyonel rehberliğinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle. Sevgiyle kalınız.

Murat Üstün

Sigortacılık / Ankara

     

Merhaba
Ertürk Bey ile Eylül 2016 da güney italya turunda karşılaştık. Bir şirket gezisi olması ve süremizin kısıtlı olmasına rağmen bizleri muhteşem bir şekilde bilgilendirdi ve gezdirdi.
İşinin ehli birini istiyorsanız Ertürk Bey güler yüzü ve bilgisi ile sizi tamamen tatmin edecektir.
En kısa zamanda yine görüşmek üzere Ertürk !
Teşekkürler.

Mehmet Sinop

Bodrum

     

Daha önce 2007 yılında Vatikan'ı ziyaret etmiştim ve ancak o zaman profesyonel bir rehberden yardım almak aklıma gelmemişti ve ilk gezimde sadece Vatikan'ın duvarlarına ve resimlerine anlamsız bir şekilde bakıp çıkmıştım.
Ancak bu sefer aynı hatayı yapmadık ve Ertürk Bey'den yardım istedik. Ertürk Bey sayesinde Vatikan'ın duvarları içerisine gizlenmiş olan tarihi görme ve olağan üstü sanat eserlerini anlayabilme şansımız oldu.
Söyleyebileceğim tek şey eğer profesyonel bir rehberden yardım alma imkanınız yok ise Vatikan'ı ziyaret etme zahmetinde bulunmanıza da gerek yok.
Ertürk Bey, tarih bilgisi ve nazik anlatımı ile kesinlikle doğru tercih olacaktır...

Oğuz Can Yürek

Mimarlık Öğrencisi / İstanbul

     

Bir mimarlık öğrencisi olarak Roma'yı rehberle gezdiğim için hep 'iyi ki' diyorum. Hele ki rehber Ertürk Abimiz olunca. Bütün gezi boyunca kalitesiyle, bilgisiyle, enerjisiyle bizi (50 kişilik gruptuk) bütün gün Roma'da gezdirdi. Her şeyin en uygununu gösterdi ki bizim için çok önemliydi. 1-2 euro bile vermedik tuvalete veya suya. Pizzacılarla bizim için konuşarak indirim istedi. 1-2 yer önermesini istedik (biz istemesek söylemezdi yanlış anlaşılır diye) tavsiye ettiği yerler çok hoştu. 'Yediğim en iyi pizza' dedim sayesinde. Eğer gezerken anlamak istiyorsanız, boş boş yanından geçmeyecekseniz doğru yerdesiniz. Bu arada daha bu güne kadar birine yorum yazmışlığım pek yoktur. O kadar memnun kaldım ki yorum yazarak katkım olsun istedim ki yazdığım hiçbir kelime abartı değildir. Burdan da selam olsun kendisine, başarılarının devamını dilerim.

Semir Güzel

Avukat / Diyarbakır

     

Sizinle tanışmış olmak ve sizin aracılığınızla Roma Turu yapmış olmak çok keyifliydi. Her şeyden önce tur şirketleri dışında ilk kez denediğimiz bireysel gezimiz sonucunda bugüne kadar ne kadar büyük bir hata yaptığımızı anlamış olduk. Disiplinli çalışmanız, işinize hakim olmanız ve pozitifliğiniz sayesinde mükemmel bir gezi yapmış olduk. Çok teşekkür ediyoruz...

Aydın Sevin

Aydın SEVİN

Bilşim - Güvenlik / İstanbul

     

Roma'ya ikinci gelişimiz. Ertürk Bey'e engin bilgisi, kırk derece sıcaklığa rağmen bitmek tükenmek bilmeyen performansından dolayı teşekkür ederiz. Sayesinde mükemmel ötesi bir gezi yaptık. Hem tarih bilgilerimizi yeniledik hem de çok eğlendik. Çok zevkli ve değerli iki gün geçirdik. Roma tarihini Ertürk Bey'den, hem de kendi dilimizde dinlemek gerçekten çok etkileyici oldu. Başarılarınızın devamını sürekli duymak istiyoruz. Tekrar teşekkürler Ertürk Bey.

Ziver Demir

Emekli / Ankara

     

Ertürk Bey'in rehberliğinde Roma gezilir yoksa çok eksik olur. Ertürk Bey iyiki varsın.

Fatih Çetin

Fatih Çetin

Avukat / İstanbul

     

Önceleri daha taş olan Roma, Ertürk Bey ile zihnimizde canlı hale geldi. Verdiği bilgiler ve akıcı anlatımı gezimizin seyrini değiştirdi. Bir kültür gezisinin nasıl olması gerektiğini bize öğrettiği için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Mesleğinde gerçekten başarılı, ilkeli ve işine saygılı bir kişi. O kadar masraf edip İtalya'ya geliyorsunuz, ancak anlamlı hale gelmesi için iyi bir rehber ile gezmeniz gerekiyor. Roma'da ise bu adres kesinlikle Ertürk Bey'dir. Arkadaşçı yaklaşımı için teşekkür ediyorum.

Cüneyt Akbaşoğlu

Bandırma

     

Biz onunla gezmedik. Resmen İtalya'yı yaşadık. İşini seven biri böyle olsa gerek. Her konuda bilgili, alakalı, saygılı ve çok nazik. İtalya'ya gelecekler, gezecekler için tek gereken Ertürk gerisi teferruat. Bize yaşattığın 7 güzel gun için sonsuz teşekkürler.

Murat Tek

Memur / Ankara

     

Ekim 2017'de Ertürk Bey ile 8 günlük bir İtalya gezisi yaptık. Bu gezi bana sadece bilgi vermedi, dünyaya bakış açımı hatta hayat felsefemi değiştirdi. Tamamen somut bilgiye dayalı böylesine güzel bir anlatım ile bizleri aydınlattığın için çok teşekkür ederim.

Cem Demir

Restaurant sahibi

     

11 yıl önce bu şehre ilk kez gelmiştim. O zaman İngilizce bilen İtalyan bir rehber eşliğinde şehri grup olarak gezmiştik. Ancak rehberin şiveli İngilizcesinden dolayı anlatılanların yarısını ancak anlamıştık. Allahtan bu sefer Türk bir rehber buldum. Ertürk bey aldığı inşaat mühendisliği, arkeoloji ve sanat tarihi eğitimlerinin tamamını rehberliğine yansıtmakta ve herhangi bir rehberin anlatamayacağı ya da sadece geçiştireceği yerleri detaylı bir şekilde anlatmakta. 3 saatlik turdan çok keyif aldım. Ödediğim paranın boşa gitmemiş olmasına da ayrıca seviniyorum. Teşekkürler Ertürk Bey

Ahmet CAN

Elektrik Mühendisi / Trabzon - İstanbul

     

Ertürk Bey ile geçirdiğimiz bir gün Tüm yurtdışı seyahatleri içerisinde en iyisi idi. Samimiyeti ve derin bilgileri (tarih-bilim-antropoloji...) ile beraber Roma turunda kendinizi bir filmin içinde hissediyorsunuz. Tekrardan çok teşekkür ederiz.

Efe Özlem Bünyamin

Avukat / İstanbul

     

Romaya 2. gelişimizdi. Bu kez turla değil kendi başımıza gelecektik. O yüzden daha gelmeden profesyonel bir yardım almayı düşünerek yaptığımız araştırmada Ertürk Bey’le irtibat kurduk. Sonuçta gerçekten mükemmel bir Roma finali yaptık. Ertürk Bey tecrübesi, bilgisi ve anlatımı yanında nezaketi ve samimiyeti ile de gönlümüzü fethetti. Roma’ya gideceklere kendisiyle görüşmelerini şiddetle tavsiye ederiz.

Vahap Er

Turizm & İhracat / İstanbul

     

Herşey için teşekkürler,
Kesinlikle tavsiye edilir.

Aysel Gasimova

Azerbaycan

     

Eşim ve çocuklarımla Roma'ya gitmek için rehber araştırdım. Ertürk Bey karşıma çıxtı. Ertürk Bey hayatımda gördüğüm en bilikli, işinin uzmanı olan bir rehber. Öyle bir anlatma tarzı var ki, insan bir anlık kendini geçmiş olayların içinde hissediyor. Bir tur rehberi olarak işinin hakkını fazlasıyla veriyor. İyi ki, Ertürk beyi tanıdık, bunun için çox şanslıyız. Resmen gezintimize renk kattı. Sorduğumuz hiç bir soruyu cevapsız bırakmadı. Bu insan bir derya, bilgi deposu. Depoladığı bilgileri öyle anlatıyordu ki, etkilenmemek elde değildi. Espirimize bile espiri ile katılıyordu. Çocukların ayrı, büyüklerin bir ayrı nabzını tutuyordu. Hepimiz razı kaldık. Allah razı olsun.

Deniz Bozyel

Mühendis / İstanbul

     

Ailemle 2018 Ocak ayında Roma'ya yaptığımız seyahat sırasında Ertürk Bey'den destek aldık. Önce bir gün diye düşündüğümüz rehberli turumuzu iki güne "ivedilikle" çıkardık.

Roma'ya (özellikle gençlerle) seyahat eden ailelere şiddetle "rehber" öneriyorum.

Kişisel fikrim Batı Kültürünün beşiği olan bu şehrin hakkının verilerek gezilmesi.

Şehri biz iki güne ve iki konsepte ayırdık. "Antik Roma" ve "Rönesans" dönemi (daha çok "Vatikan"). Aynı zamanda şehir dışındaki sahil kasabalarına da küçük bir kaçamak yaptık 😊

Roma, anlatacağı çok şeyi olan bir şehir. Eğer bir bilen ile gezmezseniz size dilsizi oynuyor 😊. Küçük bir alanda bile bazen adım adım dolaşıp, dakikalarca hikayeyi dinlemek istiyorsunuz. Bildiğiniz / duyduğunuz ama kopuk kopuk olduğu için bütününü göremediğiniz bütün puzzle parçaları Roma'da yerine oturuyor.

Bu tecrübeyi yaşamada Ertürk Bey'in etkisi büyük.
Dilin Türkçe olması zaten anlatıyı başlı başına keyifli ve kolay hale sokuyor. Bir bilginin aktarılması gibi değilde sanki bir sohbet ortamı doğuruyor anadilde rehber dinlemek.

Bazen bir konu için alt bilgi gerekir, kendisi Türk bir rehber olduğu için ne, ne kadar "önceden" anlatılmalı gayet iyi biliyor..
Bir iki soru ile sizin ilginize göre turu daha detaylı ya da farklı bir stile sokabiliyor.

Esnekliği son derece hızlı.
Nezaketi ve mesafesi ile tam bir "Türk" 😊
Restaurant tercihleri çok yerinde.. 😊😊😊

Kendisine ben ve ailem çok teşekkür ediyoruz.

Berke Tercan

İnşaat Mühendisi / Bodrum

     

Roma ve Vatikan ile ilgili olarak;
Sanat Tarihi uzmanı, mesleğine aşık, engin bir bilgi denizinde kaybolmak için doğru adres.
Bu ziyafet için teşekkür ederiz.
Dimağımızdaki gezi lezzetini hiç unutmayacağız.
Bodrumdan sevgilerle...

Tuğba Tiryaki

Psikolog / İstanbul

     

Ertürk'ü tanıdığım için çok mutluyum. Artık Roma'da bir dostum var diyorum. Samimiyetle dostluğunu hissettiğim, bilgisine hayran kaldığım, çok değerli bir insan. En son Roma seyahatim günübirlikti ve çok vaktim yoktu. Buna rağmen kendisiyle dolu dolu, çok keyifli bir gün geçirdim. Mümkün olsa bütün İtalya'yı onunla gezmek isterim. İtalya dendiğinde bence tek isim. Onu tanıdığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız ve iyi ki tanımışım diyeceksiniz. Selamlar ve sevgiler.

Duygu ve Mithat Gücüoğlu

Öğretmen / Turizmci - Ankara & Alanya

     

8 ve 13 yaşlarındaki kızlarımızla; 4 gün boyunca Ertürk Beyle ROMA, FLORANSA ve Roma çevresi (Tivoli, Castel Gandolfo ve Nemi vs. gibi kasabaları gezdik)

Tarihi öyle güzel ve öyle etkileyici anlatıyordu ki, kızlarımızın dikkati 1 saniye bile dağılmadı ve en güzeli müthiş etkilendiler... Sonrasındaki aktarımları ya da belleklerine yer eden izler bizi çok mutlu etti :)

Konulara girişi, konumları seçişi öyle profesyoneldi ki saatlerce yürümemize rağmen kızlarımız bir saniye bile yorulduk demediler.

Tarih ya da kültür gezisi bir yana sadece GURME gezisi için bile Ertürk Bey'i arayabilirsiniz. Seçtiği dondurmacılardan, yerel mutfaklara; lüks restaurantlardan, turtacı ya da ev yapımı likörcüye kadar hepsi şahaneydi! Bu arada hiç birini telefonunuzdaki restaurant aplikasyonlarından ya da bloglardan bulamazsınız ;)

Roma'da KOKARTLI turist rehberi olmanın zorluğunu biraz araştırın ;) Ertürk Bey Turizm KOKART'ı sınavını geçen 2. Türk... :)

Bu arada Ertürk Bey araba kullanırken uyuyabilirsiniz, araba kullanışı da bizden onay aldı :)

Ufuk Coşkun

Serbest / İstanbul

     

Bir gün kısa bir zamanımız olmasına rağmen herşey çok güzeldi. En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

İbrahim Sarıkaya

İlaç firması ürün uzmanı / İstanbul

     

Merhaba, ben Roma'ya 3 kere gittim. Her gidişimde biraz daha büyüleniyor ve şehri daha çok yaşıyorum.
Son seyahatimde çok daha farklı duygular edindim ve Roma'yı adeta keşfettim. Bunda en büyük pay Roma rehberimiz Ertürk Bey'i tanımamız, bu şansa sahip olmamız.
Sizi tarihte bir yolculuğa çıkarıyor ve anlatırken yaşatıyor :)
Sadece bu mu? Tabiki değil. O içten samimiyeti saygısı ilgisi ve nezaketi hepsinin ötesinde.
Sevgili Ertürk Bey, sizi tanımak çok büyük şans ve büyük nimet. İyiki varsınız, iyiki sizi tanıdım.
Sizin güler yüzünüz bizi hep mutlu etti.
İstanbul'da herzaman bir dostunuz var bunu unutmayın; bekleriz misafir etmek isteriz.
Sevgiyle kalın, sağlıkla kalın.

Hakan Saatçioğlu

Turizm / Antalya

     

Roma seyahatimiz süresince sevgili Ertük Durmuş kardeşimizin samimi ve güler yüzlü, aynı zamanda bizleri geçmişten bugüne kadar olan Roma tanıtımı gerçekten olağanüstüydü. Tekrar Teşekkür etmek istedim. Bizim için çok güzel ve keyifli bir gezi oldu. Bilgilendirmeleriniz gayet güzel ve sistematik olması akılda birçok bilgi bırakmıştır. Bu arada tavsiye etmiş olduğunuz Restaurant müthişti, çok beğendik, bizde çok mutlu izler bıraktı.
Tekrar görüşmek ümidiyle.

Orhan Orhon

Mühendis/İstanbul

     

Mayıs sonunda eşim ve 2,5 yaşındaki kızım ile yaptığımız Roma seyahatinde Ertürk Bey iki gün bize engin bilgisi ile yardımcı oldu. Bir konuyu ne kadar iyi biliyorsanız o kadar basit anlatırsınız denir. Ertürk Bey de mühendislik formasyonunun ve çok çalışmasının neticesinde tüm bilgileri olabildiğince yalın (Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluğunu 2 güne sığdırmak başka türlü mümkün olmaz) ve neden sonuç ilişkisi ile tümdengelim ile alt detaylara giderek aklımızda Roma tarihinin yapıtaşlarının şekillenmesini sağladı. Bunu da büyük bir heyecanla, keyifle ve yanınızda bir yabancı gibi değil de seyahati birlikte yaptığınız arkadaşınız hissini vererek yapması ise bir diğer önemli konu. Tekrar teşekkürler Ertürk Bey.

Hasan & Aylin Tokmak

Gıda Tedarikçisi

     

Roma seyahatimi tur şirketleri ile yapmaya karar vermiştim. İnternette yaptığım aramalarda tamamen tesadüf eseri Ertürk Bey'i buldum. Ertürk Bey ile yaptığım telefon görüşmesinden sonra seyahatimi onun rehberliği eşliğinde yapmaya karar verdim. İyi ki bu kararı vermişim. Kendisi ile seyahatimiz süresince rehberden öte tarih uzmanı bir arkadaşınızla geziyor hissine kapılabilirsiniz. Bizim şahsen öyle oldu. Ertürk Bey son derece donanımlı, nazik, kültürlü, beyefendi kişiliğe sahip. Roma seyahatimizin planlanmasında (otel, ulaşım), seyahatimiz esnasında ve seyahatmiz sırasında onun rehberliği dışında kalan zamanlarda dahi bizi yönlendirerek, Roma tatilimizi kolaylaştırıp güzellik katmıştır. Ertürk Bey dünya turu yapıyor olsa hiç düşünmeden eşlik ederim. Bundan sonra Roma'da bir rehber değil arkadaşım olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Filiz Tezel

Serbest Meslek / Londra

     

Hiç beklemediğimiz kadar bilgi aldık Ertürk Bey'den. Roma'yı en ince ayrıntısı ile tanımak isterseniz Ertürk Bey'in rehberliğini şiddetle tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız. Çok güzel ve bol bilgili bir gün için çok teşekkür ederiz tekrardan. Umarım çok yakında tekrar görüsmek üzere.....

Nejla Hapçıoğlu

Tekstil / Bursa

     

Ertürk Bey ile Roma / Vatikan gezimizin sonunda gördüklerimiz ve öğrendiklerimizle büyülenmiş gibiydik. Ertürk Bey'in profesyonelliği, bilgisi, saygısı, kibarlığına hayran kaldık. Kısıtlı zamanımızı bu kadar değerli bir deneyimle yaşatması muhteşemdi. Vatikan lisanslı bir Türk rehberin bu kadar güzel işini yapıyor olması, ayrıca bizi gururlandırdı. Buradan kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum.

Dilek Çınardan

Emekli / İzmir

     

Kasım 2018'de Roma'ya yaptığımız seyahatimizde, sevgili rehberimiz Ertürk Bey'in hakkında yapılan yorumların ne kadar doğru olduğunu kendisini tanıyınca anladık. Bize Vatikan'dan başlayıp Kolezyum'da biten harika bir gezi düzenledi. Kendisi gerçekten son derece donanımlı. Bilgisi anlatımı konuya hakimiyeti ve bizlerle kurduğu iletişimi ile bize harika bir gün geçirmemizi sağladı. Yemek molamızda Roma'nın en güzel restoranına götürdü. Roma'yı kesinlikle Ertürk Bey'le gezmelisiniz. Asla pişman olmazsınız. Tekrar teşekkürler Ertürk Bey...

İlknur - Özgür - Duru Sunay

Avukat / İzmir

     

Bu kadar önemli ve tarih kokan bir şehri kendi dilimizde ve işine ve Roma tarihine bu kadar hakim bir rehberle gezerek çok doğru bir tercih yaptığımıza inanıyoruz. Ertürk Bey’e ilgisi, bilgisi, kibarlığı ve sabırla tüm sorularımızı cevapladığı, bizlere çok keyifli bir gün yaşattığı için çok teşekkür ederiz.

Ayça Arslan

Eczacı / Ankara

     

Ertürk Bey ile Roma'da harika dopdolu iki gün geçirdik. 2 aile olarak katıldığımız bu geziden hem biz hem çocuklar müthiş bilgilerle döndük. Çok keyifli vakit geçirdik çok şey öğrendik.....
Daha gezilecek çok yer var bir sonraki İtalya seyahatinde görüşmek üzere....
Teşekkürler

Özlem Aktaş Uyguçgil

Hemşire / İstanbul

     

Eğer bu yorum okunuyorsa Roma ile ilgili doğru adrestesiniz demektir. Öncelikle disiplinli güvenilir bilgili ve samimi tavırlarıyla aileden biri gibi hissini size veriyor. Kendinizi çok iyi hissettiriyor ve herşeyi güncel örneklerle sizin gözünüzün önünde resmen canlanmasını sağlıyor. Adeta bir sihirbazdır kendisi. Bilgisi deneyimi sıcakkanlılığı insana kendini özel hissetirişi, bu işi diğer rehberlerin yaptığı rehberlikten çok çok geride bırakıyor.

Eşimle senelerden dünyanın dört bir yanını gezen gezginler olarak bu turda bize eşlik eden dostlarımıza hiç mahçup olmadık. Roma’ya gelip Ertürk Bey’le yolunuz kesişmemişse çok şey kaybettiniz demektir. Ama eğer kesişmişse unutulmaz anılar, bilgilerle muhteşem bir gün sizi bekliyor. Rehberlik ve insanlık adına kelimerin kiyafetsiz olduğu harikulade bir insan. Kendisini tanıdığımız ve zaman geçirebildiğimiz için çok şanlısyız.

Rüya şehrin Rüya rehberi, iyi ki varsınız. Bir dahaki sefere mutlaka yine sizinle tur yapmak, tekrar yollarımızın kesişmesi dileğiyle. Herşey için binlerce teşekkür. 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

Serdar Biçeroğlu

Doktor / İzmir

     

Roma gibi dolu bir şehri sadece “rehber” eşliğinde değil, Ertürk Bey gibi gönül vermiş “eğitimli bir rehber” eşliğinde gezmelisiniz. Bu açık hava müzesini dolaşırken yüzyıllar öncesini yaşıyorsunuz. Bunca vakit ve para ayırdığınız tatilinizi anlamlı hale getirin. Bu şehri onsuz gezmeyin...

Selçuk Uyguçgil

Doktor / İstanbul

     

Her şey için çok teşekkür ederiz. Dürüstlüğü, bilgisi, deneyimi, tecrübeleriyle bize muhteşem bir Roma turu yaşattığınız için. Gözünüz kapalı güvenebilirsiniz. Harikuladeydi her şey. Umarım yollarımız yeniden kesişir Ertürk Bey. Selamlar.

Nurcan Demir

Diş hekimi / İstanbul

     

Vatikan Müzeleri'ni bir tam gün gezdik. Müzeye girerken, "kronolojik olarak kafanıza oturtmaya çalışacağım" demişti Ertürk Bey. Şimdi düşününce gerçekten haklı olduğunu görüyorum. Dolu dolu, harika bir geziydi. Hem yakın bir arkadaşımızla gezmiş kadar rahat ve keyifli, hem bilgi dolu bir gezi oldu. Herşey için teşekkürler Ertürk Bey.

Diba Kaygınok

Memur / Muğla

     

Roma’ya gelmeye karar verdiyseniz ruhunuz sanata bulaşmış demektir. Her taşı her sokağı sanat kokan bu şehrin hakkını vermek istiyorsanız Ertürk Beyle yola çıkmalısınız. Güzel sesi, anlatımı ve engin bilgisiyle ruhunuzu doyurduğu gibi dostluğuyla da ayrıca keyiflendiriyor. Kendimizi evimizde hissettirdiğiniz, Antik Roma’yı adeta canlı izliyormuşcasına hafızamıza kazıdığınız için çok ama çok teşekkür ediyoruz. Birkaç daha gelmeye karar verdiğimiz diğer gezilerimizde görüşmek üzere.

Tarık Demirelli

Gıda / Ankara

     

Aslında son yazacağım cümleyi ilk yazmak istiyorum. ERTÜRK BEY HERŞEY İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER....

Roma’ya ikinci seyahatim ve ilk gelişimle ikinci gelişim arasında ki en büyük ve en özel fark Ertürk Bey. Tarihi ile insanı büyüleyen bu şehri yanınızda Ertürk Bey gibi bilgili, şehri seven, sıcakkanlı, tabiri caizse sizinle beraber gezerken ailenizin bir ferdi olmayı başaran biriyle gezmek gerçekten çok güzeldi.

Kesinlikle böyle bir şehirde yalnız başınıza gezmeyin. Romanın her taşında 2000 yıl yatıyor ve yalnız gezdiğiniz an şehri anlamanız imkansız. Ertürk Bey, kendisini bu konuda çok iyi geliştirmiş, tabiri caizse Jul Cesar mezardan kalksa ancak onun kadar anlatabilirdi :))

Kesinlikle ve kesinlikle kendisine ulaşın, biz yoğun programına rağmen kendisi ile gezme fırsatını bulduk. Kendisine Çok Çok Çok teşekkür ederiz.

Demirelli Ailesi

Özgür Başbunar

Dış Ticaret Uzmanı / İstanbul

     

Ertürk beye buradan teşekkür etmek için yazıyorum. Zamansız ve plansız kısa seyahatimizde kısıtlı da olsa bize zaman ayırdığı için. Rehberli veya rehbersiz gezmek arasında kararsızdık. Ama şimdi en kısa zamanda Ertürk beyle planlı bir seyahat yapmak istiyoruz. Emin olun işini bilen bir insan ve emeğini sonuna kadar hak ediyor. Siz siz olun Ertürk Beysiz İtalya'yı gezmeyin. Sadece vakit kaybı olur. Kendisine burdan tekrar teşekkür ediyorum. Kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

Emrah Özharat

İstanbul

     

Daha önce de Roma'ya 2 defa gelmiştim. Roma'yı bu defa Ertürk Bey ile gezdik harikaydı. Gerek bilgi birikimi, gerek kibarlığı ile müthiş bir tur oldu. Herkese çok tavsiye ederim. 🙏🏻

Roma Rehberi .com yorumlar
Önceki sitemdeki diğer birçok yorum için tıklayın
Roma Rehberi .com yorumlar

İtalya ve Roma Turu Yorumu Ekleyin

Roma’da türkçe rehber olarak birlikte Roma gezisi yaptığımız misafirlerimizden bazılarının, istedikleri şekilde yazdıkları Roma gezisi yorumları yukarıda bulunmaktadır.

Yukarıdaki yorumları yazan kişiler, birlikte Roma turu yada Roma haricindeki şehirlerde İtalya Turu yaptığımız misafirlerdir. Eğer birlikte gezi yaptı isek siz de yorumunuzu yazabilirsiniz.