Roma gezi rehberi Ertürk Durmuş. Türkçe ve ingilizce dillerinde Roma ve Vatikan kokartlı rehberiyim. Lisansım ile diğer şehirlerde de hizmet verebiliyorum. Roma’da türkçe rehber arayıp şehrin harikalarını profesyonel bir rehber eşliğinde dolaşıp Roma tatili keyfini en üst düzeye çıkarmak isteyen misafirlere rehberlik hizmetleri veriyorum.

Telefonla arayabilirsiniz yada email gönderebilirsiniz. İletişim sayfasında gerekli bilgilerim mevcuttur.

Ertürk Durmuş

Roma turu yorumlarından:

Murat Gürel

Akademisyen / Ankara

     

Ölmeden önce yapılacak bir şey varsa o da Roma'yı gezmek değil, Roma'yı Ertürk Bey ile gezmektir. Anlatımımın abartılı olduğunu düşünüyorsanız daha önce Ertürk Bey gibi bir rehber ile gezmediğiniz içindir. Aslında "rehber" kelimesi Ertürk Bey için yetersiz ve anlamsız kalıyor. Sanat tarihi uzmanı, araştırmacı, arkeolog, disiplinler arası tarihçi gibi anlatımlar çok daha iyi olacaktır. Ertürk Bey'den önce Roma'ya konser ve kongreler için 3 defa gidip kendimce veya gazete turu rehberleri ile gezdiğimi zannetmişim ta ki Ertürk Bey'in muhteşem anlatımı ile karşılaşana kadar. Roma'ya çok başka bir göz ile bakmamızı sağladı. Hepimiz bilmediğimiz bir dili öğrenmiş gibi olduk. 35 kişi ile Vatikan San Pietro milim milim, adım adım, en ince ayrıntısı ile gezilir mi? Ertürk bey ileyseniz evet. Michelangelo'nun Pieta heykeli anlatılırken gözleriniz dolup, tüyleriniz diken olur mu? Ertürk Bey ileyseniz evet. Keşke Dünya'nın tamamını Ertürk Bey ile gezsem der misiniz? Ertürk Bey size rehberlik yaptıysa evet. Ertürk Bey'in bu yorumlara ihtiyacı var mı? Kesinlikle hayır. Ama Ferrari arabayı neden översiniz... işte o yüzden... Emekleriniz için, bu işe hayatınızı adadığınız için, bizi mest ettiğiniz için, 35 kişilik ekibin her birinden defalarca övgü aldığınız için, sizi tanıyabilen şanslı insanlardan olduğumuz için, iyi niyetiniz, güleryüzünüz, samimiliğiniz için çok çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız, en kısa zamanda İtalya'nın başka şehirlerini keşfetmek dileğiyle... Selamlar, saygılar...

www.websitem.gazi.edu.tr/site/muratgurel

Lisanslı Roma Gezi Rehberi 2019

Bireysel geziler, grup gezileri için şahıs yada firmaların, “Roma rehber” ihtiyaçlarında kendilerine profesyonel anlamda yardımcı olmaktayım. Grup olarak Roma turları kurumsal yada okul gezisi şeklinde olabilmektedir. 2019 yılında bir İtalya ve Vatikan seyahatine karar verdiğinizde, planlama yaparken benimle bağlantı kurmanızda fayda vardır.

Kurumsal İtalya turları için turizm firmaları için rehberlik yaptığım gibi, Roma’da incoming hizmetleri verebilen lisanslı tur operatörleri ile sürekli olarak birlikte çalışmaktayız. Bundan dolayı sadece rehber hizmeti değil, dilerseniz geri kalan bütün hizmetler için de teklif alabilirsiniz. Özellikle orta ve büyük ölçekte gruplarınız varsa otel, transfer, otobüs ve grubunuzun diğer ihtiyaçları için danışabilirsiniz.

Okul gezileri için de yine aynı şekilde Roma gezisi için seyahati tüm gerekli kalemleri için firmanız adına bu hizmetlerin hepsini (otel, otobüs vb.) sağlayabiliriz.

Roma Gezi Rehberi Büyük Gruplar

Eğer grubunuz büyük ise İtalya gezileri sırasında radyo kulaklık sistemi kullanabiliriz. Bu şekilde ben Roma gezi rehberi olarak anlatım yaparken, turlar sırasında herkes benim anlattığım herşeyi hiçbir kelimesini kaçırmadan, aramızda mesafe olsa dahi dinleyebilmektedir. Bu sistem sayesinde Roma turu başında herkese boyunlarına bir kordon vasıtası ile takılan cihazlar dağıtmaktayız. Bu cihazları gezi bitiminde geri almaktayız. Bu sistem sayesinde gerek sadece Roma’da gezilecek yerler içinde, gerekse Venedik ve Floransa gezilecek yerler yada kısaca tüm İtalya turları boyunca gruba anlatımlar sırasında sürekli durarak anlatım yapmak yerine, yürürken de Roma tarihi yada gerekli diğer konularda bilgiler verilebilinmektedir.

Nerede Kalınır?

Roma gezilecek yerler bakımından çok zengindir. Fakat Roma’da nerede kalınır diye soracak olursak, kalınacak Roma otelleri seçilirken de eğer gruba tahsis bir araç yoksa mümkün olduğunca Roma şehri merkezinde otel seçmekte fayda görüyorum. Çünkü toplu ulaşım burada çok zayıf.

Roma'da nerede kalınır

Bazen “Roma rehberi” ile burayı hakkını vererek dolaşmak yerine, elinde hayatında buraya ya bir kere gelmiş yada hiç gelmemiş birisinin anlattıklarından derlenmiş PDF yada şehir haritası ile vakit kaybedip sadece görmüş olmak yada orada bulunmuş olmak adına rehberlik hizmetinin önemini atlayan misafirler olmaktadır. Halbuki zaten buraya gelmeden önce ve seyahat sırasında dünya kadar masraf yapılıyor. Fakat profesyonel bir “Roma gezi rehberi” ile tüm Roma gezisi için ödediğiniz para tam karşılığını bulacaktır. Takdir edersiniz ki yıllardır bu alanda birçok kitap okuyan, eğitim alan ve aynı Türkiye’deki turizm rehberleri gibi bu işin burada sınavını arkeoloji, sanat tarihi ve diğer alanlarda sınavını geçip lisans alan bir profesyonel ile seyhatinizi gerçekleştirmek çok daha farklı bir deneyip olup yerinde verilmiş bir karar olacaktır.

Kaç Günde Gezilir?

Kaç günde gezilecek kısmı gezinizden ne beklediğinizle daha yakından alakalıdır. Ben, bana 2 gün Roma turu yap derseniz 2 gün, 3 gün tur yap derseniz 3 gün, 2 hafta derseniz 2 hafta şehir turları yaparım. Bu kısmı tamamen sizin vaktiniz ve gezinize ayırdığınız bütçeye bağlıdır.

Bir de mesela küçük bir Vatikan turu yada tüm İtalya seyahatini küçük çocuk ile yapmak tabiki geziye ayırmanız gereken gün sayısını artırmaktadır. Çünkü aynı yeri daha fazla günde gezebilirsiniz. Yada bir gün içerisinde dolaşabileceğiniz yerlerin sayısı kendi başınıza seyahat ettiğinde ziyaret edilebilecek yerlerin sayısına göre tahminimce daha az olacaktır. Sizler gelmeden önce, dilerseniz geldikten sonra bir harita üzerinde gezinizde görülmesi gereken yerler ve nerelere gidilir, gündüz ve akşam görülecek yerleri kararlaştırabiliriz.

Kokartlı Roma Gezi Rehberi İle Floransa Venedik Gezileri

Roma’dan dışarıda bir şehre de günübirlik gezi düzenlemek isterseniz:

  • Floransa
  • Venedik
  • Napoli

gezi rehberi olarak da çalışmaktayım. Floransa gezisi günübirlik olarak planlanabilir fakat Venedik Roma’ya çok uzak olduğundan kanımca günübirlik geziler için çok da elverişli değildir. Diğer Roma’dan geziler için bana danışabilirsiniz.

Kafanızda olan tüm sorular için benimle iletişime geçiniz.