Roma turu yapmak istiyorsunuz fakat bu geziyi kendi aileniz yada arkadaş grubunuzla sindire sindire, olması gerektiği gibi yapmak istiyorsunuz.

Roma Turu Nasıl Yapılır?

Roma turu için seçenekleriniz arasında şunlar gelmektedir.

 1. Bireysel Roma turu
 2. Turizm firmaları ile geziler
 3. Kendi başınıza sokaklarda dolaşmak

İçerik

Roma Turu Rehberlik

Tur sırasında profesyonel rehberlik hizmeti almak için benimle iletişime geçiniz.

Bu site birinci seçenek olan, dünya kültür turizminin doruk notası olan bu şehrin içerisini ve de istenilirse çevresini kokartlı bir profesyonel rehber eşliğinde gezip, yaptığı masrafa göre gezinin verimini deflarca artırmak isteyenler içindir.

Vatikan Müzeleri turu

Neredeyse 2800 yaşında olan ve açıkhava müzesi olan bu şehri bir profesyonel Roma rehberi ile gezmeniz gerektiğinin farkındasınız ve sanırım o yüzden buradasınız. Roma turları hizmetlerini bireysel, aile yada arkadaş grubunuz ile birlikte yapabiliriz. Daha büyük gruplarla kurumsal Roma turu da yapmaktayız.

Bireysel Roma Turu Nasıl Geçer?

Roma turunu bireysel bir gezi şeklinde yaparak, şehri aceleye getirmeden, tatilini tadını çıkararak gezmek isteyen çoğunlukla aile ve arkadaş grupları ile yaptığımız gezilerdir. Tabiki diğer seçeneklere göre çok daha kaliteli ve dolu dolu geçer. Şehirdeki girilmesi gereken ören yerleri ve müzeleri de içerir. Fakat program misafirlerin ilgi alanlarına, geziden beklentilerine ve beğenilerine göre şekillenmektedir. Gezinizi bu şekilde programlamak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız benimle bağlantıya geçiniz. Bu sayede:

 • Roma turunuza kaç gün ayırmanız gerektiği
 • Yanınızda aşağı yukarı ne kadar para getirmek gerektiği
 • İtalya vizesini nasıl, ne şekilde, nereden alabileceğinizi
 • Roma’ya uçak biletini hangi firmalardan alabileceğinizi
 • Roma’da nerede, hangi bölgede kalabileceğinizi ve gerekirse örnek otel isimlerini
 • Fiumicino Havaalanı’na indikten sonra otelinize yada kalacak yerinize transferinizi ve dönüş günü nasıl döneceğinizi
 • Kültür gezilerinizde size gereken Roma turu rehberlik hizmetlerini
 • Şehir turlarınız sırasında programınız dahilindeki ören yeri giriş biletleri fiyatlarını (yetişkin & çocuk indirimi vb.)
 • Akşam kendiniz neler yapabileceğiniz konusunda beğenilerinize göre alternatifleri
 • Yeme içme konusunda (nerede ne yenir içilir) tavsiyeleri

sizinle birlikte bir kısmını gelmeden önce yada bir kısmını siz geldikten sonra program yapabiliriz.

Roma turu rehberi

Çeşitli turizm firmalarının düzenlediği turlar ile kalabalık gruplar halinde yada “panaromik şehir turu” istiyorsanız (ikinci seçenek) bu site ve verdiğim hizmetler size yönelik değildir.

Rehberlik hizmeti almak isteyenler kimlerdir? Burayı daha detaylı ve anlamlı, bu şehri asıl olması gerektiği gibi bilerek, anlayarak, buraya ayırdığı zamanın her dakikasında bir şeyler öğrenip unutulmaz bir tatil isteyen, bunun karşılığında, yılların birikimi olan bilgimi ve emeğimi sunacağım üst düzey bir gezi için tatiline ayırdığı bütçede yer verebilecek gezginler içindir.

Roma turu yorumlarından:
Sevgili Ertürk ile Kasım 2018’de Türkiye’nin dört bir yanından gelen kalabalık bir müşteri grubu Roma’ya yaptığımız bir seyahat esnasında tanıştık. Onu tesadüfen bulmuştuk ama Ertürk’ün özel bir rehber olduğunu anlamamız çok kısa sürdü. Öncelikle, Ertürk Roma’da rehberlik lisansı almaya hak kazanan tarihteki ikinci Türk olma özelliğine sahip ve gün içinde Ertürk’le birlikte vakit geçirdikçe dünyanın en zor rehberlik sınavlarından birini nasıl kazanabildiğini daha iyi anlıyorsunuz. Ertürk, Roma’daki tüm eserlere, Roma, İtalya, Avrupa ve dünya tarihine inanılmaz derecede hakim. Adım adım Roma’yı dolaştırırken bu bilgilerini, Türk tarihi ile olan ilişkilerini ve daha sayısız ilgi çekici bilgiyi o kadar keyifli bir şekilde anlatıyor ki gün bitsin istemiyorsunuz. Bunun yanında samimiyeti, sabrı, güler yüzü, bitmeyen enerjisi ve hiç beklemediğiniz anda yaptığı ve sizi kahkahalara boğan esprileri ile gerçekten unutulmaz bir tur yaşatıyor.

İşim gereği dünyanın bir çok ülkesine gidip sayısız rehberle tanışma imkanı bulmuş biri olarak konusuna bu kadar hakim az sayıda rehber tanıdım. Bu nedenle, Roma’ya ve hatta İtalya’nın herhangi bir bölgesine gidecek herkese Ertürk’ü öneriyorum.

Trevi (Aşıklar) çeşmesine para atarsanız Roma’ya tekrar gelir misiniz bilmiyorum ama Ertürk ile Roma’yı gezerseniz dönmek için fırsat kollayacaksınız.

Hipra TürkiyeSerkan Biçer, Vet. Hekim - Genel Müdür HIPRA TÜRKİYE

İtalya seyahati için fırsat bulduğunuzda, burada neler ve ne gibi geziler yapabileceğiniz konusunda bilgi almak isterseniz benimle iletişime geçiniz. Ben Ertürk Durmuş, burada yaşayan kokartlı bir turizm rehberi olarak, şehiriçi ve Vatikan turları yapmak isteyen misafirlere de rehberlik hizmetleri veriyorum. Burada lisanslı bir turizm rehberiyim ve burayı bireysel bir rehber eşliğinde gezmek isteyen aileler yada arkadaş grupları ile profesyonel kültür gezileri yapmaktayız.

2 Gece Roma Turu

Roma’ya kadar gelmişken bir yada iki gece konaklayacak şekilde turlar yapmak ancak zamanınız kısıtlı olduğunda bir seçenek olacaktır. Ancak yine de bir tam gününüz olduğundan bunun içerisine kaliteli şehir turları eklemek mümkündür. Eğer daha fazla zamanınız varsa ve müze ören yerleri gibi yerlerin içerisine de girmek isterseniz 4 gecelik yada 5 gün kalınacak şekilde bir program öneririm.

Yapılacak geziler için ilk defa gelen yada daha önce burada bulunmuş misafirlere önereceğim güzergahlar kişiden kişiye ilgi alanlarına göre değişecektir.

Kolezyum'da gece Roma turu

Turizm Firmaları ile Geziler

Roma turu adı altında, bazı turizm firmaları, genellikle birbirinin aynısı yada versiyonu olan turlar düzenlemektedirler. Bunlar pek çok kere, “panaromik turlar” yada yüzeysel geziler şeklinde olabilmektedir. Genellikle Roma içinde hiçbir ücretli ören yeri girişini yada bir müzenin rehber eşliğinde gezimini içermez. Çoğunlukla şehrin bazı meydanlarında fotoğraf molaları vb. şeklinde geçen gezilerdir. Daha önce bu dediğim turlardan birini yaptı iseniz, ne demek istediğimi daha iyi anlıyorsunuz. Böyle dünya tarihi içinde en köklü yerlerden birini edinmiş bir şehir, 3-4 saatlik bir turla nasıl biter? Gerçekten ilginç. Şuraya girmeyecek miyiz? Yok. Burası? Hayır.

 • Kaç ören yeri içerir?
 • Kaç müze içerir?

Sanırım demek istediğim anlaşıdı. Bunun yanında, bir de işin aşağıdaki doğabilecek canınızın istemeyeceği durumlar oluşma riski var. Zaten bunu söylememe bile gerek yok yine de hatırlatayım.

Roma Forumu rehberi
 • Bir tur programına ve bir dolu insanla birlikte bir dolu zaman kaybı

 • İstediğiniz bir yerde durup bir kahve molası verememek, hoşuma giden yerde 15 dakika daha kalamamak

 • Tanımadığınız yada yıldızınızın barışmadığı bir insanla tatilinizi aynı ortamda geçirmek zorunda kalmak

En ucuz seçenekleri değerlendirirken:

 • Size ne sunduklarını
 • Otelinizin yerini ve şehir içinde hareket ederken ekstra kaç para harcamanız gerektiğini
 • Şehir turunda gezilecek yerler kaç önemli müze ve ören yeri içerdiği
 • Türkiye’den gönderilen rehber adı altında gelen kişinin burada geçerli turizm rehberi kokartının olup olmadığı (yani kaçak bir rehberle gezip gezmediğinizi)
 • Türkiye’den alınan belge burada geçmez, buradaki bir rehberin kokartının da Topkapı Sarayı’nı gezdirmek için geçerli sayılmayacağı gibi

hususlarını değerlendirmenizde fayda vardır.

İtalya Roma tur gezi rehberi

Dolayısı ile, eğer bu şekilde gazete turları şeklinde tabir edilen turlar ile burayı dolaşmak isterseniz, bu da bir tercihtir. Ayrıca bütçe ve tercih meselesidir. Saygı duyarım. Fakat bizim yaptığımız özel bireysel şehir turları ile karıştırmamalısınız. Çünkü ikisi farklı ürünlerdir. Her birisinin hitap ettiği ve memnun ettiği grup farklıdır.

Tur firmaları ile İtalya gezi

Kendi Başınıza Sokaklarda Dolaşmak

Kendi başınıza sokaklarda dolaşmak. Bu en doğal tercihtir. Tabiki amacınız bu ise. Buraya hayatında bir kere gelmiş yada hiç gelmemiş vatandaşların blog adı altında yazdıkları yada yazdırdıkları birkaç bilgisayar çıktısı ile gezdiğinizi sanmak.

Lakin, bazen bir kendimiz keşfetmeyi seviyoruz şeklinde yorum yapan misafirler olmaktadır. Amacınız sokaklarda dolanıp ev, araba, insanların giyim kuşamını görmek ise tabiki bu da bir seçenek. Fakat buradan anlıyorum ki büyük ihtimalle, Roma şehri hakkında bilginiz yada herhangi bir fikriniz yok. Şehir yaşamış en büyük imparatorluğun başkentidir. Her taşının bir hikayesi, bir anısı, bir anektodu vardır. Burası dünyanın bütün turistik şehirlerden farklıdır. Dolayısı ile bu keşfetmek istediğiniz şey üç beş sokak cadde ise; tabiki bence de sizin için bu şeçenek daha uygun. Amacınız kültür turizminin doruk yaptığı şekilde profesyonel bir yardım alıp unutulmaz bilgi ve anı ile evinize dönmekse zaten yazımın bu kısmını okumaya başlamadan daha kafanızda bazı şeyler belirmiş olmalıydı.

Bir de, nadir de olsa aramızdaki diyaloğa “Bizim ingilizcemiz var aslında ama…” şeklinde başlayan misafirler olmaktadır. Benim İtalya’da ve Vatikan’da kokartlı bir turizm rehberi olduğumu, bir tercüman olmadığımı belirtmem gerek. Dolayısı ile fuarlarda aldığınız tercüme hizmeti ile benim yaptığım kültür gezilerini ayırt etmelisiniz. Geziler sırasında ihtiyacınız olduğunda yada bir mağazaya girdiğinizde tabiki tercümelerinizde yardımcı olabilirim. Fakat bizim asıl işimizin kültürel geziler olduğunu ve sizin asıl bunun için benimle temasa geçtiğinizi yada geçmeniz gerektiğini belirtmekte fayda var.

Roma sokak (San Pietrini)

Uzun yıllardır olduğu gibi, 2021 yılında da buraya gelen bireysel küçük gruplar ve büyük kurumsal gruplarla, şehir gezileri yapmaya devam etmekteyiz.

2021 Bayram ve Özel Günlerde Roma

Yılın popüler dönemlerinde Roma turu yapmak beraberinde bazı avantaj ve dezavantajlar sağlamaktadır. Bayram, sömestr ve herkesin tatili olan dönemlerde Roma turları kalabalıktır. Herkese tatil olan dönemlerde Türkiye’den çok fazla kişi burada olacaktır. Bundan dolayı da uçak bileti yılın diğer günlerine göre daha pahalı olacaktır.

Bayramlarda yada özel günlerde, burası genellikle, İtalya manzaralı Türkiye olmaktadır. Ama başka dönemde İtalya tatilinizi ayarlayamıyor ve illaki bu dönemde gelmek zorunda iseniz, tabiki Roma gezisi her daim harikadır.

Roma Yılbaşı Turları

Roma yılbaşı turları yapmak isterseniz, yılbaşını Roma’da geçirmenin bazı avantaj ve dezavantajları vardır.

 • Roma uçak bileti, yılın bu döneminde kış mevsiminden dolayı diğer dönemlere göre daha düşük olacaktır.
 • Genellikle yılbaşı ve noel birlikte tatil olduğundan, trafik yılın diğer zamanlarına göre daha az olacaktır.

Yalnız, Roma yılbaşı turları için her zaman en uygun seçenek değildir. Bunun sebepleri:

 • Roma’da toplu ulaşım normalde bile zayıf. Yılbaşı günü daha da zayıf olacaktır. Bu yüzden Roma’da otel tavsiyesi olarak derim ki oteli bu dönemde mutlaka merkezde seçiniz.

 • Şehir merkezindeki eğlencelerde çoğu kere kaçak göçmenlerin de katılması sonucu güvenlik zaaflarının bulunması

23 Nisan Roma Turları

23 Nisan Roma Turları yapmak için bayramlardan ideal olan dönemlerdendir.

 • Hava durumu yılın bu döneminde diğer dönemlere göre çok daha iyi olacaktır. Bu mevsimde, ne çok sıcak, ne de çok soğuk olması beklenen hava, Roma rehberi eşliğinde bir Roma turu için gayet müsait olacaktır.
 • 21 Nisan Roma’nın kuruluş yıl dönümü olduğundan şehirde bu güne ait etkinlikler olabilmektedir.

Lakin, 23 Nisan döneminde Roma Turu yada Vatikan turu yapmanın bazı dezanavtajları da vardır.

 • Roma otel fiyatları, yılın bu döneminde, diğer dönemlere göre pahalı olacaktır.
 • Roma uçak bileti fiyatları da, bu mevsimde, diğer mevsimlere nazaran biraz daha pahalıdır.

19 Mayıs Roma Turları

19 Mayıs Roma turları yapmak için aynen 23 Nisan gibi uygun dönemlerden bir tanesidir. Detaylardan bahsedecek olursak:

 • Hava durumu senenin bu ayında diğer mevsimlere nazaran daha müsaittir. Çok nadir olarak yağmur görülme ihtimali bu dönemde de azıcık vardır.
 • Bu mevsimde, Trastevere ve Campo de Fiori bölgesi arasında, nehir kıyısı boyunca, sevimli çeşitli cafeler ve mağazalar açılmaktadır.

19 Mayıs Roma Turu‘nun da dezavantajı vardır tabiki.

 • Roma konaklama ücretleri, bu sezonda, yine gayet pahalı olabilmektedir.

 • Roma ucuz uçak bileti kavramı, bu dönemde imkansıza yakındır.

29 Ekim Turları

29 Ekim Roma turları yapmak için uygun tarihlerden birisidir.

 • Roma’ya gelen turist sayısı, bu mevsimde diğer mevsimlere nazaran nispeten daha az olacaktır. Bundan dolayı Roma şehir turu için kalabalıktan uzak, gayet uygundur.
 • Roma otel fiyatları da ilkbahardaki 23 Nisan ve 19 Mayıs Roma turlarına nazaran daha ucuz olacaktır. Roma’da nerede kalınır konusunda bir fikriniz yoksa bana danışabilirsiniz.

 • Bu dönemde Roma’da sıcaklık kaç derece tam belli olmamaktadır. Genellikle 25 derecenin üzerindedir. Eğer yağmıyorsa bence yaz döneminden daha iyidir. Gelmeden önce Roma hava durumu‘na bakmakta fayda vardır.

29 Ekim Roma turu için aklıma gelen negatif detaylar:

 • Her zaman değil ama bazen yağmur yağar. Bu kısmı biraz şansa kalmış.
 • Bayram olduğu için yine Roma’ya uçak bileti pahalı olma ihtimali vardır.

Roma Balayı Turları

Roma balayı turları için, atmosfer olarak güzel yerlerden birtanesidir.

 • Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi) gibi konuya uygun romantik yerler mevcuttur. En iyileri için benden tavsiye alınız.

 • Tarih seviyor iseniz, Roma’nın çevresinde gezilecek yerler, balayınızı ilginç kılacak sürprizlerle doludur.

Balayı içinde tavsiye etmeyeceğim konular:

 • Balayı için yorucu olabilir. Bu yüzden seyahati planlarken günlük dışarıda kalınacak süreyi, yarımşar gün olarak planlamak daha faydalı olacaktır. Ama Roma balayı turu, zihinsel bakımdan kesinlikle çok rahatlatıcı olacaktır.

Kurbanda Gezi

Kurban bayramı Roma’da tur tercih eden misafirler çoktur. Kurbanda Roma gezisi ve Vatikan turu tatil süresine göre çok verimi geçirilebilir. Eğer bireysel bir gezi planlıyorsanız, ucuz Roma uçak biletini Kurban yada Ramazan bayram dönemi için aylar öncesinden almanızda fayda var.

Roma Floransa Turları

Roma Floransa arası yeterince yakındır.  Floransa’ya Roma’dan günübirlik tur gerçekleştirmek imkanı vardır. Bunun için gezilerimizde hızlı trenle yada binek araçlarla ulaşabilmekteyiz. Bu konuda da Roma Floransa turu sayfasına göz atınız.

Fakat burada belirtmek istediğim husus, kesinlikle ve kesinlikle Roma’yı hakettiği gibi iyi bir şekilde gezdikten sonra bu bu tarz bir gezi gerçekleştirmeniz gerektiğidir. Zira bu şehirde yapacak ve görülmesi gereken birçok önemli şey vardır. Çünkü bu kadar masraf yapıp dünyada hiçbir şehirle kıyas kabul etmeyen böyle bir yere gelip burayı iyice görmeden ve öğrenmeden dönmeniz çok mantıklı değil.

Ulaşımda araba  kullanabilirsiniz. Yada hızlı tren ile de geçiş mümkündür. Gidiş için otobüs burada çok kullanılan yada mantıklı olan bir seçenek değildir.

Roma Floransa Arası Kaç Km?

Ulaşım gayet rahat olup, mesafe otelinizin yerine bağlı olarak yaklaşık 280 km. kadardır. Otobandan başka bir şehre uğranılmadan direk gidilebilmektedir. Yol bizdekilere göre biraz daha dardır. Yol trafiğe bağlı olarak 2,5 – 3,5 saat arası değişmektedir.

Fakat İtalya’da araba kiralama ile bu şehir gezisi yapmayı çok önermiyorum. Çünkü burada tüm tarihi şehirlerde, şehrin tarihi merkezi kiraladığınız araba ile giremezsiniz. Tarihi merkezin tüm girişlerinde kameralar var. Girdiğinizde ceza yiyorsunuz. Bu ceza arabayı kiralarken vermiş olduğunuz kredi kartınızdan döndükten sonra kesilmektedir. Ama sadece siz değil, şehir halkı da eğer o bölgede oturan yada iş yeri olan ve plakası sisteme tanımlı değil ise yine aynı şekilde bu bölgelere giremiyor. Bu sebeple çok dikkatli olmakta ve tarihi merkeze araba ile girmemekte fayda var.

Ulaşım Hızlı Trenle Kaç Saat ve Nasıl Gidilir?

Eğer bir araba değil de hızlı tren ile gitmeyi tercih ederseniz, yol yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Fakat bu süreye:

 • Otelden tren istasyonuna ulaşım
 • Tren istasyonunda bekleyeceğiniz süre (en az 15-20 dakika önce orada olmanız gerekmektedir)

sürelerini de eklemeyi unutmayın. Tren bileti için nereden alacağınızı yada saatleri ile ilgili bana danışabilirsiniz. Tren seferleri yeterince sıktır. Yaklaşık 20 dakika yada yarım saat aralıklı tren bulmak mümkündür. Fiyat kişi başı 45-50 € civarındadır.

Venedik Turları

Roma Venedik arası çok uzaktır. Günübirlik gezi olması biraz zordur. Bu konuda tavsiyeler için Roma Venedik turu sayfamıza bakmanızda fayda vardır.

Roma Venedik turu

Roma’da Tur için Gezi Rehberi

Roma rehber ile dolaşıldığında gezi verimi çok daha fazla olmaktadır. Burada bilgisi tescil edilmiş profesyonel kokartlı bir turizm rehberi ile Roma turu yapmak, buraya gelişinizi asıl amacına ulaştıracaktır.

Roma rehberi hizmeti aldığınızda ailecek yada arkadaş grubunuz ile şehri en ince detaylarına kadar tanıyabilirsiniz. Turlar sırasında, bin yılların biriktirmiş olduğu dinlemekten sıkılmayacağınız bir sürü hikayeyi, tarihi olayları yerinde dinleyerek dolaşırsınız. Daha önce bilmediğiniz birçok ilginç konu öğrenir, bir belgeseli yaşıyor olup tarihe olan bakış açınızı değiştirirsiniz. Eğer azıcık bile Roma tarihi merakı olan birisi iseniz hayatınız boyunca buranın yerinin hep ayrı kalmasını sağlayacak anılar ile evinize dönersiniz.

“Roma turları” sırasında gezilecek yerler dolaşırken yumuşak tabanlı bir ayakkabı kullanmakta fayda var. Çünkü genellikle ya yürüyor yada bulunduğunuz yerde ayakta dinliyor oluyorsunuz. Tabiki ara sıra kısa kahve yada dondurma molaları verip dinlenebiliyoruz. Fakat yine de geziye mümkün olan en rahat ayakkabınızla gelmenizde fayda var.

Şehir Turu

Roma şehir turu için, Roma gezi rehberi ile yapılan kültür gezileri programı kişiye göre değişebilmektedir. Yada daha büyük gruplarda, İtalya Roma turu sırasında güzergahı grubun genel ilgi alanına göre yönlendirebilmekteyiz.

Roma’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi vererek:

 • Roma rehberi hizmetleri
 • Vatikan gezi rehberi hizmetleri
 • Otel seçimi konusunda yardım

 • Roma’dan çevre kasabalara ve illere geziler
 • Etkinlik organizasyon
 • Düğün organizasyonları

Dilerseniz birlikte güzel bir “Roma turu” yapabiliriz. Roma şehrinde gezip görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, bunu neredeyse yazmakla bitiremem. Çok uzun bir liste olurdu. Sadece Vatikan Müzeleri bile kendi içinde çok uzun bir liste oluştururdu. Her türlü ilgi düzeyine, zevke ve yaş grubuna yönelik görülecek alternatifler çok çeşitlidir.

Ertürk Durmuş ile Roma şehir turu

Roma uygarlığının gezip görülmesi gereken önemli bu yerleri, konunun uzmanı değilseniz, yalnız gediğinizde çok fazla bir şey anlayamazsınız. Fakat ben yada işinde profesyonel bir rehber tarafından gezmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu hem yaptığınız masrafın yerini bulmasını sağlayacak, hem de buradaki keyifini en üst seviyeye çıkaracaktır. Örneğin kendiniz herhangi bir yardım almadan gezdiğinizde sadece sokakları, tarihi yerleri, önemli binaları yine görmüş olacaksınız. Ama gördüğünüz şeyin önemini ve değerini yeterince anlamadan ve hiç kimseye anlatamayacak kadar eksik bilgi ile eve geri dönüş yapacaksınız. Oranın havasını soluyup, nerede hangi tarihi yerde yıllar öncesi ne yaşanmış tam olarak bilmeden öğrenemeden geri dönüş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ve burada profesyonel bir yardım almanın gerekliliğinin, büyük ihtimalle buraya geldikten sonra farkına varacaksınız. Bütçe durumu ise tabiki anlyışla karşılarım. Fakat bu şekilde bir sorun yoksa Roma’da Türk rehber, sizin her ihtiyacınıza cevap verecektir.

Gece Turu

Roma gece turu, genellikle sadece bir günlük şehir gezisi isteyen misafirler içindir. Şehir içi gezilecek yerler bu kısa zaman dilimine sığmadığında Roma’da gece turları da yapmaktayız. Bu şekilde buradaki vaktinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Gece turu için, güneş ışığı gittiğinde görülmesi gereken yerler güzergahlandırılmaktadır.

Gece Roma turu

Ankara Çıkışlı

Eğer Ankara çıkışlı bir program arıyorsanız, Türk Hava Yolları 2019 Ocak ayından itibaren direk uçuş düzenlemektedir. Bundan dolayı yaklaşık iki buçuk saatte buraya ulaşabilemektesiniz.

İzmir Çıkışlı

İzmir çıkışlı programlar genelde hep İstanbul üzerinden buraya ulaşmaktadır. Bundan dolayı direk uçuş ancak bayram zamanlarında charter seferlerle mümkündür.

Vatikan Turunda Kıyafet

Vatikan turu yaparken, bunların yanında kıyafet konusuna kilise içine girerken dikkat etmek gerekmektedir. Erkekler, eğer başlarını örten bir şapka veya kapüşon varsa çıkarmak zorundadırlar. Yine bayanlar da omuz açık yada diz hizasının üzerinde kalan bir kıyafet giymemelidirler. Giriş kısmında yapılacak olan kontrol ile bu kurallara dikkat etmeyenler Vatikan gezisi için uygun bulunmayıp içeri alınmamaktadırlar. Bu söylediklerim Roma gezi kısmının sadece Vatikan kısmınında San Pietro Kilisesi ziyareti sırasında geçerlidir. Yaptığımız şehir gezisi ve Vatikan turları hakkında daha detaylı bilgi almak için benimle iletişim bölümündeki formu doldurarak yada beni direk arayarak bağlantıya geçiniz.

İtalya’nın başkenti olan bu şehirden alınan yada yürütülen bir çok tarihi eser ve sanat eseri, dünya genelinde bir çok müzeye de çeşitli zamanlarda götürülmüştür. Louvre Müzesi içinde Napolyon’un buradan götürdüğü çok sayıda sanat eseri ve tarihi eserler sergilenmektedir. Bu tarz olaylar olmasa günümüzde çok daha fazlası kalmış olacaktı ama yine de kalan kısmı bile baş döndürücü seviyede. Roma Paris kadar ziyaretçi almaz. Her zaman buraya gelen turist sayısı oraya göre biraz daha azdır. Fakat sundukları çok daha fazladır. Bu yüzden seçenekler bitmez.

Eğer burasını kapsayan klasik bir “Roma Floransa Venedik turu” düşünürseniz, kanımca minimum 8 güne ihtiyacınız vardır.