Vatikan turu en sık gerçekleştirdiğimiz turlardan olup, “Roma’da ne yapılır?” sorusuna ilk verilebilecek cevaplar arasındadır. İtalya’nın başkentine gelen milyonlarca turistin en uğrak yerlerinden birisidir Vatikan. Gelen bütün misafirlerin, Roma’da gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında saydığı yerlerde en başa oynamaktadır. Burası da tabiki bir profesyonel lisanslı Roma rehberi ile görülmelidir. Fakat burada gelmeden önce ve geldikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.
Vatikan’a nasıl ulaşabilirsiniz? Metro A hattı (turuncu hat) Ottaviano durağı yada Metro A hattı Cipro durağı aşağı yukarı eşit mesafededir. Ottaviano durağı daha kalabalık olduğundan Vatikan Müzesi (Müzeleri) için ben genellikle Cipro durağını tercih ediyorum. Daha sonra müzeye doğru yürüyebilirsiniz.

Roma

Roma turu yapmak, Vatikan ve diğer gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi almak için benimle iletişime geçin.
Vatikan turu San Pietro Basilikası

Vatikan turu denilince akla Vatikan Müzeleri ve San Pietro Bazilikası ve San Pietro kilisesi gelmektedir. Genellikle misafirlerin sorduğu Sistina Şapeli müzenin kiliseye devam etmeden önce son noktasıdır. Fakat dünyadaki en büyük ve en önemli müzelerden birinden söz ediyoruz. Görecek önemli ve ilginç bir çok eser var. Burası insanı içerisine girdiğinde, etkisi altına alan büyüleyici bir atmosfer. Ve adım attığınızda farklı hikayesi olan binlerce eser. Bir rehber eşliğinde Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Bazilikası) gezilip görülmeden yapılmış bir Roma turu bana göre eksik kalmıştır. Ama bunu zaten aynı yerleri kendi başınıza yada hayatında ilk defa gelmiş adamların yazdıkları derme çatma bilgiler eşliğinde gezdiğinizde daha iyi anlamaktasınız. Eğer azıcık bile sanat merakınız varsa, Roma’ya kadar gelmişken bu nadide mücevheri kaçırmamanız gerekir.

Vatikan turu yorumlarından:

Ailemle 2018 Ocak ayında Roma'ya yaptığımız seyahat sırasında Ertürk Bey'den destek aldık. Önce bir gün diye düşündüğümüz rehberli turumuzu iki güne "ivedilikle" çıkardık.

Roma'ya (özellikle gençlerle) seyahat eden ailelere şiddetle "rehber" öneriyorum.

Kişisel fikrim Batı Kültürünün beşiği olan bu şehrin hakkının verilerek gezilmesi.

Şehri biz iki güne ve iki konsepte ayırdık. "Antik Roma" ve "Rönesans" dönemi (daha çok "Vatikan"). Aynı zamanda şehir dışındaki sahil kasabalarına da küçük bir kaçamak yaptık 😊

Roma, anlatacağı çok şeyi olan bir şehir. Eğer bir bilen ile gezmezseniz size dilsizi oynuyor 😊. Küçük bir alanda bile bazen adım adım dolaşıp, dakikalarca hikayeyi dinlemek istiyorsunuz. Bildiğiniz / duyduğunuz ama kopuk kopuk olduğu için bütününü göremediğiniz bütün puzzle parçaları Roma'da yerine oturuyor.

Bu tecrübeyi yaşamada Ertürk Bey'in etkisi büyük.
Dilin Türkçe olması zaten anlatıyı başlı başına keyifli ve kolay hale sokuyor. Bir bilginin aktarılması gibi değilde sanki bir sohbet ortamı doğuruyor anadilde rehber dinlemek.

Bazen bir konu için alt bilgi gerekir, kendisi Türk bir rehber olduğu için ne, ne kadar "önceden" anlatılmalı gayet iyi biliyor..
Bir iki soru ile sizin ilginize göre turu daha detaylı ya da farklı bir stile sokabiliyor.

Esnekliği son derece hızlı.
Nezaketi ve mesafesi ile tam bir "Türk" 😊
Restaurant tercihleri çok yerinde.. 😊😊😊

Kendisine ben ve ailem çok teşekkür ediyoruz.

Deniz Bozyel Mühendis / İstanbul Roma turu

Dünya’nın En Küçük Ülkesi

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, Roma’nın içindedir ve bir mahallesi kadardır. Roma, dünya’nın diğer şehirleri ile mukayese edilemeyecek sayıda eser ve tarihi anıt barındırır. Sadece Vatikan Müzeleri içinde yetmiş binin üzerinde resim, heykel, fresk vardır. Antik Roma eserlerinden, yunan, Etrüsk, rönesans ve birçok döneme ait eserler bulunmaktadır. Dikkat edin Vatikan Müzesi demiyorum, çünkü içerisinde birçok müze vardır ve bu yüzden Vatikan Müzeleri şeklinde anılırlar.

Vatikan Turu Kıyafet Kuralları

Vatikan turu kıyafet kuralı diz için bayan ve erkeklerde aynıdır. Etek yada kısa pantolon dizin üst kapağına dokunması yeterlidir ve görevliler bu şekilde geçmenize izin vermektedirler. Eğer diz kapağının üzerinde ise bayanlar renkli çorap yada leggings giyebilmektedirler. Önemli olan diz kapağının üzerinde çıplak alan kalmamasıdır. Bu kural Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Pantheon gezisi sırasında da aynıdır. Çünkü Pantheon da şu an bir kilise statüsündedir.