Vatikan turu en sık gerçekleştirdiğimiz turlardan olup, “Roma’da ne yapılır?” sorusuna ilk verilebilecek cevaplar arasındadır. İtalya’nın başkentine gelen milyonlarca turistin en uğrak yerlerinden birisidir Vatikan. Gelen bütün misafirlerin, Roma’da gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında saydığı yerlerde en başa oynamaktadır. Burası da tabiki bir profesyonel lisanslı Roma rehberi ile görülmelidir. Fakat burada gelmeden önce ve geldikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.
Vatikan’a nasıl ulaşabilirsiniz? Metro A hattı (turuncu hat) Ottaviano durağı yada Metro A hattı Cipro durağı aşağı yukarı eşit mesafededir. Ottaviano durağı daha kalabalık olduğundan Vatikan Müzesi (Müzeleri) için ben genellikle Cipro durağını tercih ediyorum. Daha sonra müzeye doğru yürüyebilirsiniz.

Roma

Roma turu yapmak, Vatikan ve diğer gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi almak için benimle iletişime geçin.
Vatikan turu San Pietro Basilikası

Vatikan turu denilince akla Vatikan Müzeleri ve San Pietro Bazilikası ve San Pietro kilisesi gelmektedir. Genellikle misafirlerin sorduğu Sistina Şapeli müzenin kiliseye devam etmeden önce son noktasıdır. Fakat dünyadaki en büyük ve en önemli müzelerden birinden söz ediyoruz. Görecek önemli ve ilginç bir çok eser var. Burası insanı içerisine girdiğinde, etkisi altına alan büyüleyici bir atmosfer. Ve adım attığınızda farklı hikayesi olan binlerce eser. Bir rehber eşliğinde Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Bazilikası) gezilip görülmeden yapılmış bir Roma turu bana göre eksik kalmıştır. Ama bunu zaten aynı yerleri kendi başınıza yada hayatında ilk defa gelmiş adamların yazdıkları derme çatma bilgiler eşliğinde gezdiğinizde daha iyi anlamaktasınız. Eğer azıcık bile sanat merakınız varsa, Roma’ya kadar gelmişken bu nadide mücevheri kaçırmamanız gerekir.

Vatikan turu yorumlarından:

Teşekkürler Ertürk Bey. Sizinle birlikte Roma'yı tekrar kurmak, batırmak, yeniden kurmak, bazen yanışını ve küllerinden yeniden doğuşunu izlemek, aynı anda hem Antik Roma'da, hem Ortaçağ Roma'sinda, hem de günümüz Roma'sında seyahat etmek, Collesium'u inşa etmek, Hz.İsa, Hz. Musa, papalar, imparatorlarla tanışmak, Michelangelo, Rafael, Dali ve nice sanatçılarla, adı tarihin derinliklerinde kaybolmuş gladyatörler, mimar ve mühendislerle iletişime geçmek, bir taşı sadece bir taş olarak görmek değil de baştan sona okumak, Roma sınırlarını genişletmek, bir İtalya'da, bir Anadolu'da bulunmak, Mediterranean'i çevreleyen topraklara ulaşmak, Milliarium Aureum'da buluşan yollar yapmak ve her bir milini işaretleyerek, her yoldan Roma'ya ulaşmak, Vatikan'ı keşfederek eşsiz bir deneyim kazanmak, engin bilgilerinizden minik bir tutam faydalanmak, yorumlamak, uç uca ekleyerek kendi Rönesans dönemime bir kapı aralamak...
Ben heykelden, resimden anlamam derken bugüne kadar hiç bir sanat eserine, gerçekten yakından bakmadığımı farketmek... meğer ben resimden de anlarmışım, heykelden de...

Sizin rehberliğinizde, keyifli, espirili anlatımınızla, işinize olan ve derinden hissedilen sonsuz saygı, aşk ve bağlılığınızla, "zamanda yolculuk yapmak, mekanlar arasında ışınlanmak nedir?" ifadesini anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor.
Madem ki her yol Roma'ya çıkıyor, yine birgün, bir yolun sonunda sizin anlatımınızla Roma'yı, İtalya'yı yeniden yaşamak dileğiyle, görüşmek üzere.

Burcu Güngör Teber Banka personeli / Antalya Roma turu

Dünya’nın En Küçük Ülkesi

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, Roma’nın içindedir ve bir mahallesi kadardır. Roma, dünya’nın diğer şehirleri ile mukayese edilemeyecek sayıda eser ve tarihi anıt barındırır. Sadece Vatikan Müzeleri içinde yetmiş binin üzerinde resim, heykel, fresk vardır. Antik Roma eserlerinden, yunan, Etrüsk, rönesans ve birçok döneme ait eserler bulunmaktadır. Dikkat edin Vatikan Müzesi demiyorum, çünkü içerisinde birçok müze vardır ve bu yüzden Vatikan Müzeleri şeklinde anılırlar.

Vatikan Turu Kıyafet Kuralları

Vatikan turu kıyafet kuralı diz için bayan ve erkeklerde aynıdır. Etek yada kısa pantolon dizin üst kapağına dokunması yeterlidir ve görevliler bu şekilde geçmenize izin vermektedirler. Eğer diz kapağının üzerinde ise bayanlar renkli çorap yada leggings giyebilmektedirler. Önemli olan diz kapağının üzerinde çıplak alan kalmamasıdır. Bu kural Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Pantheon gezisi sırasında da aynıdır. Çünkü Pantheon da şu an bir kilise statüsündedir.