Vatikan turu en sık gerçekleştirdiğimiz turlardan olup, “Roma’da ne yapılır?” sorusuna ilk verilebilecek cevaplar arasındadır. İtalya’nın başkentine gelen milyonlarca turistin en uğrak yerlerinden birisidir Vatikan. Gelen bütün misafirlerin, Roma’da gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında saydığı yerlerde en başa oynamaktadır. Burası da tabiki bir profesyonel lisanslı Roma rehberi ile görülmelidir. Fakat burada gelmeden önce ve geldikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.
Vatikan’a nasıl ulaşabilirsiniz? Metro A hattı (turuncu hat) Ottaviano durağı yada Metro A hattı Cipro durağı aşağı yukarı eşit mesafededir. Ottaviano durağı daha kalabalık olduğundan Vatikan Müzesi (Müzeleri) için ben genellikle Cipro durağını tercih ediyorum. Daha sonra müzeye doğru yürüyebilirsiniz.

F

Roma turu yapmak, Vatikan ve diğer gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi almak için benimle iletişime geçin.
Vatikan turu San Pietro Basilikası

Vatikan turu denilince akla Vatikan Müzeleri ve San Pietro Bazilikası ve San Pietro kilisesi gelmektedir. Genellikle misafirlerin sorduğu Sistina Şapeli müzenin kiliseye devam etmeden önce son noktasıdır. Fakat dünyadaki en büyük ve en önemli müzelerden birinden söz ediyoruz. Görecek önemli ve ilginç bir çok eser var. Burası insanı içerisine girdiğinde, etkisi altına alan büyüleyici bir atmosfer. Ve adım attığınızda farklı hikayesi olan binlerce eser. Bir rehber eşliğinde Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Bazilikası) gezilip görülmeden yapılmış bir Roma turu bana göre eksik kalmıştır. Ama bunu zaten aynı yerleri kendi başınıza yada hayatında ilk defa gelmiş adamların yazdıkları derme çatma bilgiler eşliğinde gezdiğinizde daha iyi anlamaktasınız. Eğer azıcık bile sanat merakınız varsa, Roma’ya kadar gelmişken bu nadide mücevheri kaçırmamanız gerekir.

Vatikan turu yorumlarından:

Vatikan Turu Nedir?

Vatikan turu nedir? Vatikan turu, bir Roma gezisi içinde, tüm inançlardan ziyaretçiler için, rehberli bir şekilde dolaşılması gereken, Vatikan ülkesi, Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası’na ve civarına yapılan rehberli yarım günlük yada bir günlük gezilerdir.

Vatikan, kaçırılmaması gereken bir destinasyondur. Buraya kültürel geziler haricinde, manevi aydınlanma arayışı içinde yeri ziyaret eden dünyanın her yerinden binlerce turist gelmektedir. Roma’daysanız ve hayatınız boyunca unutamayacağınız güzellikte sanat eserleri ve tarihi eserler görmek istiyorsanız, yapılacak en iyi şey kokartlı ve profesyonel bir rehber eşliğinde Vatikan turudur.

Dünya’nın En Küçük Ülkesi

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, Roma’nın içindedir ve bir mahallesi kadardır. Roma, dünya’nın diğer şehirleri ile mukayese edilemeyecek sayıda eser ve tarihi anıt barındırır. Sadece Vatikan Müzeleri içinde yetmiş binin üzerinde resim, heykel, fresk vardır. Antik Roma eserlerinden, yunan, Etrüsk, rönesans ve birçok döneme ait eserler bulunmaktadır. Dikkat edin Vatikan Müzesi demiyorum, çünkü içerisinde birçok müze vardır ve bu yüzden Vatikan Müzeleri şeklinde anılırlar.

Vatikan Turu Kıyafet Kuralları

Vatikan turu kıyafet kuralı diz için bayan ve erkeklerde aynıdır. Etek yada kısa pantolon dizin üst kapağına dokunması yeterlidir ve görevliler bu şekilde geçmenize izin vermektedirler. Eğer diz kapağının üzerinde ise bayanlar renkli çorap yada leggings giyebilmektedirler. Önemli olan diz kapağının üzerinde çıplak alan kalmamasıdır. Bu kural Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Pantheon gezisi sırasında da aynıdır. Çünkü Pantheon da şu an bir kilise statüsündedir.

Vatikan, İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden bir tanesidir. Vatikan Müzesi aynı zamanda binlerce yıla yayılan yaklaşık 70 binin üzerinde milyon sanat eseri ve dini eser koleksiyonuyla dünyanın en ünlü müzelerinden biridir. Aziz Petrus Bazilikası da Vatikan ülkesinde bulunur. Vatikan sadece bir turizm merkezi değil, aynı zamanda tarihin çok önemli belgelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Roma’nın turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak, burayı bir Roma rehberi ile ziyaret etmek oldukça önemlidir.