İtalya gezi rehberi olarak bugüne kadar pek çok gazeteciye İtalya turları ve Roma gezisi sırasında eşlik ettim. Kendilerinin Vatikan ve İtalya gezisi sırasında yazdıkları yazıları oluşturabilmeleri için yardımcı oldum. Bazı televizyon programlarının yapımı aşamasında rehberlik ettim.

İtalya Gezi Rehberi & Vatikan ve Roma Turları Hakkında Yazılar

İtalya turu için gerek kendim, gerek çeşitli gruplar ve gazeteciler ile yaptığımız gezilere ait kendi yazılarım ve benim ile birlikte yapılan turlar için yazılan yazılar oldu. Aşağıda hakkımda, çeşitli gazete ve sitelerde, verdiğim Roma rehberi hizmetleri hakkında çıkan yazılardan örnekler de bulunmaktadır:

Lisanslı Roma rehber, Roma gezi rehberi Ertürk Durmuş.

Roma Rehber

İtalya gezisi sırasında Roma'da rehberlik hizmetleri için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.
İtalya gezi rehberi

Roma turu yorumlarından:

Burcu Güngör Teber

Banka personeli / Antalya

     

Teşekkürler Ertürk Bey. Sizinle birlikte Roma'yı tekrar kurmak, batırmak, yeniden kurmak, bazen yanışını ve küllerinden yeniden doğuşunu izlemek, aynı anda hem Antik Roma'da, hem Ortaçağ Roma'sinda, hem de günümüz Roma'sında seyahat etmek, Collesium'u inşa etmek, Hz.İsa, Hz. Musa, papalar, imparatorlarla tanışmak, Michelangelo, Rafael, Dali ve nice sanatçılarla, adı tarihin derinliklerinde kaybolmuş gladyatörler, mimar ve mühendislerle iletişime geçmek, bir taşı sadece bir taş olarak görmek değil de baştan sona okumak, Roma sınırlarını genişletmek, bir İtalya'da, bir Anadolu'da bulunmak, Mediterranean'i çevreleyen topraklara ulaşmak, Milliarium Aureum'da buluşan yollar yapmak ve her bir milini işaretleyerek, her yoldan Roma'ya ulaşmak, Vatikan'ı keşfederek eşsiz bir deneyim kazanmak, engin bilgilerinizden minik bir tutam faydalanmak, yorumlamak, uç uca ekleyerek kendi Rönesans dönemime bir kapı aralamak...
Ben heykelden, resimden anlamam derken bugüne kadar hiç bir sanat eserine, gerçekten yakından bakmadığımı farketmek... meğer ben resimden de anlarmışım, heykelden de...

Sizin rehberliğinizde, keyifli, espirili anlatımınızla, işinize olan ve derinden hissedilen sonsuz saygı, aşk ve bağlılığınızla, "zamanda yolculuk yapmak, mekanlar arasında ışınlanmak nedir?" ifadesini anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor.
Madem ki her yol Roma'ya çıkıyor, yine birgün, bir yolun sonunda sizin anlatımınızla Roma'yı, İtalya'yı yeniden yaşamak dileğiyle, görüşmek üzere.