İtalya turu en iyi, bir rehber eşliğinde ve bireysel bir gezi şeklinde yapılır. Ülkemizde yapılan anketlerde, türkler tarafından ülke olarak en çok tercih edilen seçenek olmaktadır. Tabiki bunda haklılar. Anadolu binlerce yıldır, birçok milletin kültürünün izlerini taşır. Böyle bir coğrafyadan çıkan okumuş bir kesim için sanmıyorum ki daha iyi bir kültür turizmi seçeneği olsun.

İtalya ülke olarak, en çok UNESCO listesinde dünya mirası barındıran memlekettir. Hem kültür mirası hem doğa mirası bakımdan rakipsizdir. Böyle bir memleketi rehbersiz gezmek, kanımca sadece bütçe elvermediğinde tercih edilmesi gereken bir seçenek olmalıdır. Aşağıda hem gezilecek yerler için tavsiye bulunmaktadır. Fakat gittiğiniz şehirlerde, gördüğünüz yerleri anlamanız adına, bütçeniz doğrultusunda kokartlı turizm rehberi ile gezmenizi de her zaman tavsiye ederim.

Gezi yorumlarından:

default gravatar

Ertürk Bey, çok profesyonel, anlayışlı, saygılı ve beyefendi bir insan. Kendine hayran bıraktıracak kadar çok bilgili! Roma tarihi, mimarlık, sanat ve benzeri bir çok konuda ufkumuzun sınırlarını genişletti, bir öğretmen gibi bilgileri en akılda kalacak şekilde, en önemli noktalarda bize vererek bizi kendisine hayran bıraktı! Onu dinlerken işini severek yapan bir insanın ancak böyle bir hevesle ve aşkla Roma tarihini anlatabileceğini anlıyorsunuz. Bu kadar dolu dolu bir seyahat hayallerimizin çok ötesindeydi. Ertürk Bey'i tanıdıktan sonra anladık ki Ertürk Bey olmasaymış İtalya seyahatimizin hiç bir anlamı olmayacakmış. Birlikte Roma'da 3 gün, Floransa'da 1 gün geçirdik. Ayarladığı havaalanı, Nemi ve Floransa transferimiz çok konforluydu. Tavsiye ettiği restoranların hepsi birbirinden muhteşemdi. Sayesinde turist kalabalığından uzak, yozlaşmamış, yöresel ve inanılmaz lezzetli yemekler yedik. İyi ki sizi tanımışız! Şimdi tüm Roma'ya gidecek olan arkadaşlarımıza sizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Sezar ve ailesinden (ya da en kötü Fatih'ten :) ) selamlar ve sevgilerle..
Kaya, Meral, Duygu, Berna ve Umur Demircioğlu

Duygu Demircioğlu İstanbul

Roma turu, bu ülkeye gelmeyi düşünenlerin tabiki aklına gelmesi gereken ilk gezidir. Çizmeyi görmek isteyenlerin en başta düşünmesi gereken ve olmazsa olmaz sayılan turdur. Dünya üzerinde varolmuş, gelmiş geçmiş en büyük imparatorluğun göbeği olan Roma şehri, en çok görülmesi ziyaret edilmesi gereken yerdir. Roma’da gezilecek yerler bitmez ve bence sadece kendisi bir turu hakeder.

İtalya turu rehberi

Venedik Turu Yapmak

Roma turları yaptığımız misafirler bazen, buraya kadar gelmişken bir Roma Venedik turu yapalım diye düşünmektedirler. Eğer bu şekilde bir Venedik turları yapmayı dilerseniz buradan günübirlik bir gezi organize edebilirsiniz. Fakat bence en güzeli en az bir gece konaklamak olacaktır. Çünkü Roma Venedik arası kara yolu ile yaklaşık 530 km. Eğer karayolu ile giderseniz zaten imkansız. Fakat hızlı tren ile gitmek isterseniz de yine sadece yol tek yön 4 saat sürmektedir. Gidiş dönüş sadece yol 8 saat. Bunun üzerine bir de tren istasyonuna ulaşmanız gereken zamanı dahil edin. Diyelim ki 9 saatiniz yollarda geçecektir. Bence günübirlik bir seyahat için Venedik uygun bir tercih olmayacaktır. Bu da oraya gitmişken tadını çıkarmanıza bence yetmeyecektir. Bir de insan oralara kadar gitmişken Venedik gecesini de mutlaka görmek isteyecektir.

Milano Gezisi Gerekli Mi?

Milano da bir İtalya gezisi içerisine konulabilecek şehirlerden birisi olarak akla gelmektedir. Fakat eğer bir klasik İtalya turu düşünüyor iseniz, kanımca en son sıralara koyabileceğiniz yerlerdendir. Zira burası tabiki tarih bakımından da önemlidir. Lakin şu an daha çok alışveriş ve modanın beşiği kabul edilmektedir. O filmlerde görmeye alışık olduğumuz havayı pek soluyamayacağımız bir şehirdir. Bu yüzden bence listede ancak “Büyük İtalya turu” yapıldığında akla gelmesi gereken seçeneklerdendir. Büyük derken de söylemek istediğim, en az 10 yada 12 gün civarı bir kültür gezisi için ekleyebileceğiniz yerler arasında olmalıdır.

Ya Sicilya?

İtalya Turları dediğimizde, Sicilya da listede yine en sonlarda kalmaktadır. Sicilya’da gezilecek yerler arasında tabiki Palermo, Katanya, Etna Yanardağı, Taormina ve başka birçok yerler de bulunmaktadır. Fakat ben şehsen bu bölgede rehberlik yapmayı pek tercih etmiyorum. Ülkenin başkenti ve diğer aşağı yukarı bütün turistik şehirlerinde rehberlik yapıyorum fakat burayı pek tercih etmiyorum. 2016 yılında bana bu tarz Sicilya’da tur soran firmalar oldu. Bu yüzden bu bölgede rehberlik düşündüğünüzde yine arayabilirsiniz. Ama uzak olması dolayısı ile benim için son seçenek olacaktır.

Roma Floransa Turu

İtalya tatili düşünenler için Floransa turu, yine Roma tur alternatif gezileri arayanların aklına gelen mantıklı seçenekler arasındadır. Floransa’ya tur, daha kuzey şehirlere göre daha ucuz bir alternatiftir. Bu yüzden burada kalınacak günler içerisinde, fırsat olursa çevre geziler kapsamında, aynı gün içinde gidip dönebildiğimiz şehirler arasındadır.

Büyük bir çizme turunun iyi de olması için, en ucuz olmaması gerekir. Bundan dolayı için Bence ekonomik bir büyük tur yerine, iyi bir Roma tatili daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Çünkü kültür turizmi anlamında sundukları, dünyada başka hiçbir şehirle karşılaştırılamayacak olan bu şehir, iyi gezilip görülmelidir.