Roma’da Türk rehber, Roma gezi rehberi Ertürk Durmuş.

Roma’da gezilecek yerler hakkında profesyonel bilgi sahibiyim. Burada hem lisanslı bir şekilde hem ingilizce, italyanca ve türkçe rehberlik hizmetleri verip, hem de gezi organizasyon danışmanlığı yapmaktayım. Evliyim, eşim ve iki oğlum ile birlikte Roma’da yaşıyorum. İngilizce, italyanca ve türkçe Vatikan ve Roma kokartlı rehberim. Roma’ya Türkiye’den ve dünyanın her tarafından gelen birlikte çalıştığımız tüm ziyaretçilerin, burayı gezdikten sonra, hayatları boyunca unutamayacakları güzel bir tatil geçirmeleri işimin tarifidir.

Burayı ziyarete gelen misafirlerin bireysel gezileri için, A’dan Z’ye tüm seyahatlerinin planlanması ve gerekli planların yapılması için de çalışmaktayım. Diğer yandan Türkiye’deki ve türklerin yaşadığı başka ülkelerdeki turizm firmaları ile çalışmaktayım. Burada ihtiyaçları olan Roma’da gezilecek yerler içinde yada şehrin tarihi merkezi dışındaki diğer önemli turistik yerlere gitmekteyiz. Kokartlı türkçe Roma rehberi, otel, araç, yemek ve etkinlik organizasyonu gibi tüm hizmetlerin verilmesi için yardımcı oluyorum.

Roma'da türk rehber

Roma turu yorumlarından:

Nergis Usşen

Nergis Usşen

Mali işler yöneticisi, Prof. Koç. / İzmir

     

Yaklaşık 1 saat önce 3 bayan ve mükemmel donanımlı rehberimiz Ertürk Bey ile 2 günlük Floransa + Napoli / Pompei turumuzu sonlandırıp tekrar görüşmek dileğiyle (tarafımızdan binbir dua ile) turumuzu sonlandırdık..? Çok üzgünüm çünkü uzun zamandır bu kadar başarılı işine aşık ve mükemmel ötesi bir insanla kaliteli zaman geçirmemiştim. Kendimle dalga geçerek söylüyorum ki -bu Roma'ya 10.gelişim ? Daha önce sadece görsel ve alışveriş için gelmişim. Ne mutlu bana ki 2 arkadaşımın kanına girerek organize ederek geldiğim bu şehirden tesadüfen ve şans eseri (araştırmacı ruhum sayesinde) Ertürk Beyi bularak binbir teşekkürle gidiyorum. Kimin sayesinde? Tabi ki Ertürk Bey sayesinde.? Ben derim ki:
İşinizi şansa bırakmayın ve bu yüreği kocaman bilgisi harkülade rehberi tercih edin.! Asla pişman olmayacaksınız.! Ve Roma'dan giderken kadife gibi ses tonu ile size tarihi anlatan değil yaşatan insanı tanıdığınız için çok şanslı hissederek yuvanıza döneceksiniz.!
Sevgilerimle ve dualarımla

Roma gezisi için planlama yapmadan çok önce benimle bağlantı kurmanızda fayda vardır. Bu şekilde sizin kafanızdaki bir tatil için kaç gün yeteceği hakkında fikir sahibi olursunuz. Bazen misafirler büyük İtalya turu organize edip, buradaki alternatifleri dinledikten sonra, Roma’ya çok az gün ayırmışız diye hayıflanabilmektedirler. Yada misafirlerin aynı şehirden beklentileri farklı olabilmektedir. Bundan dolayı birlikte plan yapıp, türkçe Roma gezi rehberlik hizmetleri ile, Roma tatilinizin kalitesini ve keyfini kat ve kat artırmak, gezinizden daha fazla verim almak üzere iletişim bölümünden benimle iletişime geçiniz.

Kokartlı Profesyonel Roma’da Türk rehber Ertürk Durmuş

Profesyonel lisanslı Roma’da Türk rehber, Ertürk Durmuş. İtalya’da ve dolayısı ile Roma’da da, rehberlik kokartları, aynen Türkiye’de turizm bakanlığının verdiği gibi, birkaç yılda bir açılan çok zorlu bir sınav ile verilmektedir. Arkeoloji, sanat tarihi, coğrafya ve turizm hukuku konularından yazılı ve sözlü ayrı ayrı sınavlara tabi tutulmaktadır. Tüm sınavı geçenler ayrı ayrı bildikleri diğer dillerin (ingilizce, türkçe vb.) yazılı ve sözlü sınavlarına tabi tutulmaktadırlar. Ve italyanlar dahil, sınava girenlerin yaklaşık %10’luk bir kısmı bu sınavları geçebilmektedir. Dolayısı ile İtalya’da kokartlı rehber demek masal dinlemeyeceğiniz, bir nevi gezinizin garantisi anlamına gelmektedir. Bu yüzden karşılaştığınız kişilerin sizi sahtekarlık yapıp, rehberim diye kandırıp kandırmadığınızı anlamak üzere Roma Belediyesi tarafından verilmiş ve Vatikan’da da geçerli olan kokartı olup olmadığını sormanızda fayda vardır. Boynunda yukarıdaki resmimdeki gibi, lisansı gezi boyunca sürekli takılı olmalıdır. Tabiki bu iyi bir rehber olduğu anlamına gelmez. Fakat en azından sahte bir şekilde, kendisini rehberim diye tanıtan birisi tarafından kandırılmadığınızı anlamanız için bir önlemdir.