Roma’da Türk rehber, Roma gezi rehberi Ertürk Durmuş.

Roma’da gezilecek yerler hakkında profesyonel bilgi sahibiyim. Burada hem lisanslı bir şekilde hem ingilizce, italyanca ve türkçe rehberlik hizmetleri verip, hem de gezi organizasyon danışmanlığı yapmaktayım. Evliyim, eşim ve iki oğlum ile birlikte Roma’da yaşıyorum. İngilizce, italyanca ve türkçe Vatikan ve Roma kokartlı rehberim. Roma’ya Türkiye’den ve dünyanın her tarafından gelen birlikte çalıştığımız tüm ziyaretçilerin, burayı gezdikten sonra, hayatları boyunca unutamayacakları güzel bir tatil geçirmeleri işimin tarifidir.

Burayı ziyarete gelen misafirlerin bireysel gezileri için, A’dan Z’ye tüm seyahatlerinin planlanması ve gerekli planların yapılması için de çalışmaktayım. Diğer yandan Türkiye’deki ve türklerin yaşadığı başka ülkelerdeki turizm firmaları ile çalışmaktayım. Burada ihtiyaçları olan Roma’da gezilecek yerler içinde yada şehrin tarihi merkezi dışındaki diğer önemli turistik yerlere gitmekteyiz. Kokartlı türkçe Roma rehberi, otel, araç, yemek ve etkinlik organizasyonu gibi tüm hizmetlerin verilmesi için yardımcı oluyorum.

Roma'da türk rehber

Roma turu yorumlarından:

Mehmet Sinop

Bodrum

     

Daha önce 2007 yılında Vatikan'ı ziyaret etmiştim ve ancak o zaman profesyonel bir rehberden yardım almak aklıma gelmemişti ve ilk gezimde sadece Vatikan'ın duvarlarına ve resimlerine anlamsız bir şekilde bakıp çıkmıştım.
Ancak bu sefer aynı hatayı yapmadık ve Ertürk Bey'den yardım istedik. Ertürk Bey sayesinde Vatikan'ın duvarları içerisine gizlenmiş olan tarihi görme ve olağan üstü sanat eserlerini anlayabilme şansımız oldu.
Söyleyebileceğim tek şey eğer profesyonel bir rehberden yardım alma imkanınız yok ise Vatikan'ı ziyaret etme zahmetinde bulunmanıza da gerek yok.
Ertürk Bey, tarih bilgisi ve nazik anlatımı ile kesinlikle doğru tercih olacaktır...

Roma gezisi için planlama yapmadan çok önce benimle bağlantı kurmanızda fayda vardır. Bu şekilde sizin kafanızdaki bir tatil için kaç gün yeteceği hakkında fikir sahibi olursunuz. Bazen misafirler büyük İtalya turu organize edip, buradaki alternatifleri dinledikten sonra, Roma’ya çok az gün ayırmışız diye hayıflanabilmektedirler. Yada misafirlerin aynı şehirden beklentileri farklı olabilmektedir. Bundan dolayı birlikte plan yapıp, türkçe Roma gezi rehberlik hizmetleri ile, Roma tatilinizin kalitesini ve keyfini kat ve kat artırmak, gezinizden daha fazla verim almak üzere iletişim bölümünden benimle iletişime geçiniz.

Kokartlı Profesyonel Roma’da Türk rehber Ertürk Durmuş

Profesyonel lisanslı Roma’da Türk rehber, Ertürk Durmuş. İtalya’da ve dolayısı ile Roma’da da, rehberlik kokartları, aynen Türkiye’de turizm bakanlığının verdiği gibi, birkaç yılda bir açılan çok zorlu bir sınav ile verilmektedir. Arkeoloji, sanat tarihi, coğrafya ve turizm hukuku konularından yazılı ve sözlü ayrı ayrı sınavlara tabi tutulmaktadır. Tüm sınavı geçenler ayrı ayrı bildikleri diğer dillerin (ingilizce, türkçe vb.) yazılı ve sözlü sınavlarına tabi tutulmaktadırlar. Ve italyanlar dahil, sınava girenlerin yaklaşık %10’luk bir kısmı bu sınavları geçebilmektedir. Dolayısı ile İtalya’da kokartlı rehber demek masal dinlemeyeceğiniz, bir nevi gezinizin garantisi anlamına gelmektedir. Bu yüzden karşılaştığınız kişilerin sizi sahtekarlık yapıp, rehberim diye kandırıp kandırmadığınızı anlamak üzere Roma Belediyesi tarafından verilmiş ve Vatikan’da da geçerli olan kokartı olup olmadığını sormanızda fayda vardır. Boynunda yukarıdaki resmimdeki gibi, lisansı gezi boyunca sürekli takılı olmalıdır. Tabiki bu iyi bir rehber olduğu anlamına gelmez. Fakat en azından sahte bir şekilde, kendisini rehberim diye tanıtan birisi tarafından kandırılmadığınızı anlamanız için bir önlemdir.