Roma Pass kart alıp almamak, buraya gelen misafirlerin bazılarının sorduğu sorulardan olmaktadır.

Roma Pass Card Nedir?

Roma’da gezilecek yerler için kullanabileceğiniz bir tür indirim kartıdır. Faydalı mıdır? Bence tatilinizden beklentinize ve otelinizin yerine göre tartışılır.

Bu kartın bedeli 2021 yılı itibari ile:

  • 72 saat geçerli olanlarda 52
  • 48 saat geçerli olanlarda 32

İçinde dahil olan hizmetler:

  • Geçerlilik süresince toplu ulaşım ile sınırsız seyahat
  • 2 adet “devlet müzesinin” giriş ücretleri

Roma

Kartı almandan önce verdiğim Roma'da gezilecek yerler içindeki rehberlik hizmetleri hakkında bilgi edinmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.
Roma Pass Card

Roma turu yorumlarından:

Arif Biberoğlu

Eczacı / Ordu

     

Bu binlerce yıllık kadim medeniyeti, hayalimdeki Roma'yı; bana aslına, ruhuna uygun tanıtabilecek birine olan ihtiyaç hasıl oldu bende, tüm seyahat hazırlıklarından daha da öte. Ama bu biri; tarih bilen, sanat bilen, siyaset bilen, mimari bilen multi-disipliner biri olmalıydı. Tam da böyle biriyle Ertürk Bey'le gezdik Roma'yı. Nezaketiyle, cana yakınlığıyla, beyefendiliğiyle, aradığımızdan da öte biriyle hayal ettiğimizden de öte bir Roma bulduk. O kadar çok şey konuştuk ki, O'nunla bu seviyede muhatap olmadan önce keşke 1-2 hafta ders çalışmış olsaydım dedim kendi kendime. Ama ne mutlu ki O profesyonelliği ve mütevaziliğinin de etkisiyle her seviyenin insanı olabilen bir yetenekte. Çok mutlu etti bizi. Sağolsun varolsun. Bir dost kazandık...

Roma Gezi Rehberi Önerileri

Peki Roma Pass kart gerçekten gerekli midir? Burada yaşayan lisanslı bir Roma rehberi olarak bu konuda sizi biraz aydınlatayım.

  • Eğer oteliniz merkezi ise Roma’da gezilecek yerler tarihi merkezde birbirine yakındır ve şehir gezisini yürüyerek yapabilirsiniz. Dolayısı ile toplu ulaşımdan ziyade, özellikle 3-4 kişilik bir aile yada arkadaş grubu iseniz, sadece Vatikan gezisi için gidiş gelişlerde taksi kullanabilirsiniz. Tarihi merkezdeki geri kalan her yere yürüyerek de gidebilirsiniz. Eğer 1-2 kişi iseniz Oteli’nin yerine göre Vatikan’a metro yada otobüs ile geçebilirsiniz.
    Kolezyum giriş ücreti internetten rezervasyon aptığınızda 14€’dur. Ve Vatikan Müzeleri’nde Roma Pass Card geçmez. Bunun haricinde devlete ait olmayan özel sanat galerinde de geçmez.

Yani işin sonunda eğer oteliniz şehrin tarihi merkezinde ise ve her yere yürüyerek gidecek mesafedeyse almanız size çok büyük avantaj sağlamayacaktır. Fakat eğer şehrin dışarısında ise toplu ulaşım için faydalı olabilir. Fakat unutmayalım ki Roma’da toplu ulaşım zayıftır. Bu yüzden ben karttan çok otelin yerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Roma Pass Card Nasıl Alınır?

Tabiki Roma Pass Kart özelliklerini saydıktan sonra bilmemiz gereken şey, bu kart nasıl alınır? Alıp almamak size kalmış. Fakat illaki almak isterseniz:
Şehir içindeki merkezi caddelerde bulabileceğiniz turizm bürolarından Roma Pass Card temin edebilirsiniz. Kredi kartı ile de alabileceğinizi tahmin ediyorum.

Roma ile İlgili Diğer Yazılar