Roma Pass kart alıp almamak, buraya gelen misafirlerin bazılarının sorduğu sorulardan olmaktadır.

Roma Pass Card Nedir?

Roma’da gezilecek yerler için kullanabileceğiniz bir tür indirim kartıdır. Faydalı mıdır? Bence tatilinizden beklentinize ve otelinizin yerine göre tartışılır.

Bu kartın bedeli 2021 yılı itibari ile:

  • 72 saat geçerli olanlarda 52
  • 48 saat geçerli olanlarda 32

İçinde dahil olan hizmetler:

  • Geçerlilik süresince toplu ulaşım ile sınırsız seyahat
  • 2 adet “devlet müzesinin” giriş ücretleri

Roma

Kartı almandan önce verdiğim Roma'da gezilecek yerler içindeki rehberlik hizmetleri hakkında bilgi edinmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.
Roma Pass Card

Roma turu yorumlarından:

Mehmet Sinop

Bodrum

     

Daha önce 2007 yılında Vatikan'ı ziyaret etmiştim ve ancak o zaman profesyonel bir rehberden yardım almak aklıma gelmemişti ve ilk gezimde sadece Vatikan'ın duvarlarına ve resimlerine anlamsız bir şekilde bakıp çıkmıştım.
Ancak bu sefer aynı hatayı yapmadık ve Ertürk Bey'den yardım istedik. Ertürk Bey sayesinde Vatikan'ın duvarları içerisine gizlenmiş olan tarihi görme ve olağan üstü sanat eserlerini anlayabilme şansımız oldu.
Söyleyebileceğim tek şey eğer profesyonel bir rehberden yardım alma imkanınız yok ise Vatikan'ı ziyaret etme zahmetinde bulunmanıza da gerek yok.
Ertürk Bey, tarih bilgisi ve nazik anlatımı ile kesinlikle doğru tercih olacaktır...

Roma Gezi Rehberi Önerileri

Peki Roma Pass kart gerçekten gerekli midir? Burada yaşayan lisanslı bir Roma rehberi olarak bu konuda sizi biraz aydınlatayım.

  • Eğer oteliniz merkezi ise Roma’da gezilecek yerler tarihi merkezde birbirine yakındır ve şehir gezisini yürüyerek yapabilirsiniz. Dolayısı ile toplu ulaşımdan ziyade, özellikle 3-4 kişilik bir aile yada arkadaş grubu iseniz, sadece Vatikan gezisi için gidiş gelişlerde taksi kullanabilirsiniz. Tarihi merkezdeki geri kalan her yere yürüyerek de gidebilirsiniz. Eğer 1-2 kişi iseniz Oteli’nin yerine göre Vatikan’a metro yada otobüs ile geçebilirsiniz.
    Kolezyum giriş ücreti internetten rezervasyon aptığınızda 14€’dur. Ve Vatikan Müzeleri’nde Roma Pass Card geçmez. Bunun haricinde devlete ait olmayan özel sanat galerinde de geçmez.

Yani işin sonunda eğer oteliniz şehrin tarihi merkezinde ise ve her yere yürüyerek gidecek mesafedeyse almanız size çok büyük avantaj sağlamayacaktır. Fakat eğer şehrin dışarısında ise toplu ulaşım için faydalı olabilir. Fakat unutmayalım ki Roma’da toplu ulaşım zayıftır. Bu yüzden ben karttan çok otelin yerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Roma Pass Card Nasıl Alınır?

Tabiki Roma Pass Kart özelliklerini saydıktan sonra bilmemiz gereken şey, bu kart nasıl alınır? Alıp almamak size kalmış. Fakat illaki almak isterseniz:
Şehir içindeki merkezi caddelerde bulabileceğiniz turizm bürolarından Roma Pass Card temin edebilirsiniz. Kredi kartı ile de alabileceğinizi tahmin ediyorum.

Roma ile İlgili Diğer Yazılar