Roma Pass kart alıp almamak, buraya gelen misafirlerin bazılarının sorduğu sorulardan olmaktadır.

Roma Pass Card Nedir?

Roma’da gezilecek yerler için kullanabileceğiniz bir tür indirim kartıdır. Faydalı mıdır? Bence tatilinizden beklentinize ve otelinizin yerine göre tartışılır.

Bu kartın bedeli 2016 yılı itibari ile:

  • 72 saat geçerli olanlarda 38,50€
  • 48 saat geçerli olanlarda 28,00€

İçinde dahil olan hizmetler:

  • Geçerlilik süresince toplu ulaşım ile sınırsız seyahat
  • 2 adet “devlet müzesinin” giriş ücretleri

Roma

Kartı almandan önce verdiğim Roma'da gezilecek yerler içindeki rehberlik hizmetleri hakkında bilgi edinmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.
Roma Pass Card

Roma turu yorumlarından:

Orhan Orhon

Mühendis/İstanbul

     

Mayıs sonunda eşim ve 2,5 yaşındaki kızım ile yaptığımız Roma seyahatinde Ertürk Bey iki gün bize engin bilgisi ile yardımcı oldu. Bir konuyu ne kadar iyi biliyorsanız o kadar basit anlatırsınız denir. Ertürk Bey de mühendislik formasyonunun ve çok çalışmasının neticesinde tüm bilgileri olabildiğince yalın (Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluğunu 2 güne sığdırmak başka türlü mümkün olmaz) ve neden sonuç ilişkisi ile tümdengelim ile alt detaylara giderek aklımızda Roma tarihinin yapıtaşlarının şekillenmesini sağladı. Bunu da büyük bir heyecanla, keyifle ve yanınızda bir yabancı gibi değil de seyahati birlikte yaptığınız arkadaşınız hissini vererek yapması ise bir diğer önemli konu. Tekrar teşekkürler Ertürk Bey.

Roma Gezi Rehberi Önerileri

Peki Roma Pass kart gerçekten gerekli midir? Burada yaşayan lisanslı bir Roma rehberi olarak bu konuda sizi biraz aydınlatayım.

  • Eğer oteliniz merkezi ise Roma’da gezilecek yerler tarihi merkezde birbirine yakındır ve şehir gezisini yürüyerek yapabilirsiniz. Dolayısı ile toplu ulaşımdan ziyade, özellikle 3-4 kişilik bir aile yada arkadaş grubu iseniz, sadece Vatikan gezisi için gidiş gelişlerde taksi kullanabilirsiniz. Tarihi merkezdeki geri kalan her yere yürüyerek de gidebilirsiniz. Eğer 1-2 kişi iseniz Oteli’nin yerine göre Vatikan’a metro yada otobüs ile geçebilirsiniz.
    Kolezyum giriş ücreti internetten rezervasyon aptığınızda 14€’dur. Ve Vatikan Müzeleri’nde Roma Pass Card geçmez. Bunun haricinde devlete ait olmayan özel sanat galerinde de geçmez.

Yani işin sonunda eğer oteliniz şehrin tarihi merkezinde ise ve her yere yürüyerek gidecek mesafedeyse almanız size çok büyük avantaj sağlamayacaktır. Fakat eğer şehrin dışarısında ise toplu ulaşım için faydalı olabilir. Fakat unutmayalım ki Roma’da toplu ulaşım zayıftır. Bu yüzden ben karttan çok otelin yerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Roma Pass Card Nasıl Alınır?

Tabiki Roma Pass Kart özelliklerini saydıktan sonra bilmemiz gereken şey, bu kart nasıl alınır? Alıp almamak size kalmış. Fakat illaki almak isterseniz:
Şehir içindeki merkezi caddelerde bulabileceğiniz turizm bürolarından Roma Pass Card temin edebilirsiniz. Kredi kartı ile de alabileceğinizi tahmin ediyorum.

Roma ile İlgili Diğer Yazılar