İtalya, Dünya’da gezip görmek isteyeceğiniz tarih kokan yerlerden biridir. Hem Akdeniz olma özelliği var hem de gidip te hayran kalacağınız sokakları var. İtalya’nın başkenti Roma da İtalya’da olan tüm özellikleri bünyesinde taşıyor. Roma’nın yaklaşık 3000 yıllık geçmişi var. Bu geçmişte düşündüğünüz tek yer Vatikan bile olsa o tarihi havasını ve ilgi çekici bir yer olmasını görmeniz çok zor değil. Binaları ile uzak dönem eserleri dikkatinizi çekiyorsa Roma mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biridir.

Roma’da Turist Olmak

Eğer siz de Roma’da turist olmayı düşünüyorsanız, Roma’da yaşayan, alanında çok bilgili, kokartlı Türkçe-İngilizce bir rehber ile birlikte Roma’yı keşfe çıkabilirsiniz. Profesyonel ve kokartlı turist rehberi olan bu kişiden rehberlik hizmeti alabilirsiniz. Bu sizin için inanılmaz bir fırsat olabilir. Roma’da kalmak istediğiniz süreye de bağlı olarak gezip görülebilecek yerleri en iyi şekilde gezerek değerlendirme imkanına sahip olursunuz.

Roma

Roma'ya yolculuk hazılıklarını yaparken profesyonel Roma turu yapmak, Vatikan ve diğer gezilmesi gereken yerlerde rehberlik hizmetleri almak için benimle bağlantıya geçiniz.
Roma'ya yolculuk

Roma’ya Yolculuk Sırasında Kıyafet Kuralları

Roma’ya yolculuk etmeden önce burada bazı yerlerde önünüze çıkacak kıyafet kurallarını bilmekte be yolculuk hazırlıklarını buna göre yapmakta fayda var.

Önemli dini yerlerin Hristiyanlar için de giysi kuralları bulunmaktadır. Roma’da gezerken edindiğiniz rehberden kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz. Bu kıyafet kuralları yalnızca onlar için kutsal sayılan kilisenin içine girip çıkana kadar geçerlidir. Bu kilisenin dinlemeye doyamayacağınız hikayeleri ile yaklaşık bir saat boyunca kilisede kıyafet kurallarına uyarak beklemek gerekiyor. Aksi halde kiliseye saygısızlık olarak algılıyorlar. Kilise içinde kıyafet kuralları erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı belirlenmiştir. Ayrıca Vatikan gezilirken, buradaki müzelerde de bu kural geçerlidir. Yalnız Vatikan Müzeleri’nde, gezi esnasında Sistina Şapeli içinde geçerlidir. Müzenin her kısmında bu kural uygulanmaz.

Roma’da Pantheon’da ve Vatikan’da gezilen yerler arasında da bazı kıyafet kuralları bulunur. Erkekler ve bayanların ayrı kuralları olduğu bu önemli mekanda, erkeklerin kilise içinde şapka takmaları kural gereği yasaktır. Aynı zamanda erkekler şapellerin içinde de şapka takamazlar. Gezilip görülen bu yerlerin kapı önlerinde görevli memurlar olur. Eğer bu görevli memurlar varsa kendinize uyarı almadan önce bir bakmanız gerekecektir. Bir rehber olarak Roma turuna başlamadan önce misafirlerin kıyafetlerinde doğabilecek aksaklıkların önüne geçmek için, sabah uyarıda bulunabiliyorum. Kiliselerin başında bulunan bu görevli memurlar, kıyafet kurallarına uymayan birileri varsa uyarıda bulunurlar.

Roma’ya yolculuk hazırlığı yapmadan önce, dikkat etmeniz gereken daha önce yazdıklarımın yanında, sadece bayanlar için değil, bayan ve erkekler için ortak giyim kuralı da bulunmaktadır. Bu kurallar da diz ve omuzlardır. Bayanların omuzları için, askılı veya omuzlarının üst kısmını açık bırakacak bir kıyafet giymeleri yasaktır. Eğer kapıdaki bu görevli sizi durdurduysa, yanınızda olan bir yakınınız tarafından yardım talep edebilirsiniz. Yakınınız, o an merdivenin tepesinde bulunan kilisenin yan tarafındaki hediye satışı yapılan yerden kıyafetini örtecek eşyalar alması gerekir. Buradan edineceği fular ya da eşarp alması hem kişiye bir hatıra olarak kalacak hem de omuzlarına bunu örterek kiliseye girmeye hak kazanacaktır. Eğer kapıda görevlinin durdurmak üzere olduğu kişi erkek ise de ona uygun kıyafet temin edilmelidir. Erkeklerin giremediği kıyafet tarzı da omzu açık t-shirtler ve atlet gibi olan t-shirtlerdir.