Kolezyum

/Kolezyum
Kolezyum 2018-04-10T16:56:22+00:00

Kolezyum, Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bir çok gezgine göre ilk sırada gelmektedir. Aslında Roma ve de İtalya bu tarihi anıt dahil birçok önemli ören yerini ve müzeleri içerisinde barındırmaktadır. Fakat en ünlüsü açık ara farkla odur.

Roma Kolezyum Rehberlik

Kolezyum ve diğer gezilecek yerlerde verdiğim Roma'da türkçe rehberlik hizmetleri için benimle iletişime geçiniz.

Kolezyum Giriş Ücreti

Kolezyum giriş ücreti, bileti önceden alıp almamanıza göre değişmektedir. Eğer daha önceden bilet almaz sıraya girer alırsanız; 2018 senesi fiyatları şu şekildedir:

  • 18 yaşının altındaki çocuklar için ücretsiz
  • 18 – 25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları için 7,5 €
  • 18 yaş üzeri yetişkinler için 12€

Özellikle yaz dönemi çok uzun kuyruklar olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bileti önceden almanızda fayda vardır. Eğer bileti önceden alırsanız fiyatlara kişibaşı 2€ ek ücret eklenmektedir. Bu durumda, 2018 senesi fiyatları şu şekildedir:

  • 18 yaşının altındaki tüm ülkelerden gelen çocuklar için 2€
  • 18 – 25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları için 9,5 €
  • 18 yaş üzeri yetişkinler için 14€
Kolezyum

Birlikte Roma turu yaptığımız misafirler için diledikleri takdirde tüm bu işleri ben halledebilmekteyim. Yada kendilerine bilet alımı konusunda yardımcı olabilmekteyim. Bazen birlikte tur yapacağımız misafirler benim için de bilet almaları gerekip gerekmediğini sormaktalar. Tabiki gerekmiyor. Lisanslı rehberler tüm ören yerlerine ücretsiz girerler. Roma kokartlı bir turizm rehberi olduğum için geziler sırasında ben ücretsiz girmekteyim. Kaçak sahte rehberi (yada kendini bu şekilde tanıtan bir yalancıyı) gerçeğinden ayırmanın bir yolu da budur.

Kolezyum Roma rehber

Kolezyum Bileti Sırası

Neden önceden bilet almanızı bu kadar tavsiye ediyorum. Çünkü özellikle yüksek sezonda Colosseo önünde çok uzun kuyruklar olabilmektedir. Bazen 1 yada 2 saat sıra beklemeniz mümkündür. Sanırım aşağıdaki resim bu konu hakkında size bir fikir verecektir.

İnternetten Kolezyum bileti aldığınızda sıra beklemeksizin gireceğiniz yazmaktadır. Fakat bu sefer de yine de güvenlik sırası için diğerine göre bazen daha az sıra bulunabilmektedir. Coliseum biletlerini internet üzerinden satan birçok şirket görebilmektesiniz. Eğer hangisini alacağınız konusunda şüpheye düşerseniz geziden önce bana bu konuda danışabilirsiniz.

Kolezyum bileti sırası

İngilizce tanımı “Coliseum” olan bu Roma’nın ikonu haline gelmiş bu amfitiyatro benim site logomda da yer almaktadır.

Gladyatör Filmi

Kolezyum, “Gladyatör” filminin konusunun geçtiği yerdir. Bazen misafirler birlikte yaptığımız kültür gezileri sırasında burasının filmdeki yer olup olmadığını sormaktadır. Gladyatör filmi konusunun geçtiği yer tam burasıdır. Ama tabiki orada gösterilen hali bilgisayar ile yeniden oluşturulmuş üç boyutlu bir tasarımdır.

Maksimus

Filmde adı geçen köle dövüşcü Maksimus isminde biri muhtemelen yaşamadı. Ama muhtemelen ismi geçmeyen birçok yiğit dövüş ustası burada hünerlerini sergilediler.