Roma’da gezilecek yerler içinde lisanslı olarak profesyonel rehberlik olarak çalışmaktayım. Küçük aile ve arkadaş grupları ve bunun yanında daha büyük kurumsal gezilerde de görev almaktayım.

Roma turu yapılacak bölgeler, sizlerin ilgi alanlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Sadece şehir içi ile sınırlı olmayan gezilerimiz, civar kasabaları ve birçok yeri de kapsayabilir. Birçok kimsenin seyahatten beklentisi farklıdır.

Bundan dolayı dolaşılacak mekanlara, müzelere, anıtlara karar vermeden önce sizlerle görüşüp size göre gezi programını uyarlamaktayız. Genel olarak gidilen bölgelerde turlar yaptığımız gibi, Türkler tarafından daha az bilinen ama görüldüğünde herkesin çok hoşuna giden, birçok alternatif rota seçenekleri vardır.

İçerik

Roma Turu Rehberi

Roma'da gezilecek yerler içerisinde, profesyonel gezi rehberi hizmetleri alarak Roma turu için, benimle bağlantıya geçiniz.
Vittoriano Altare della Patria Roma

Gidilecek Noktalar, Görülebilecek Mekanlar

Roma rehber, Size Roma’daki konukluğunuzda ev sahipliği yapacak, Roma’nın bilinen Ara Pacis, Navona Meydanı, Palatino Tepesi, Roma Forumu, Villa Borghese, Campo de’ Fiori, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Capitolino Tepesi, St. John in Lateran Bazilikası, Piazza Venezia (Venedik Meydanı), National Roman Museum (Roma Ulusal Müzesi), Capitoline Museums (Capitolini Müzeleri), Via Veneto, Via del Corso (Roma’da bir alışveriş caddesi) Vittorio Emanuele II Abidesi (Vittoriano), San Luigi dei Francesi Kilisesi, San Clemente Al Late Bazilikası, Katakomblar (Catacombs Of Rome), Cirsus Maximus, Janiculum (Gianicolo Tepesi), Tivoli’deki İmparator Hadrian Villası, Santa Maria Degli Angeli dei Martiri Kilisesi, St. Paul Bazilikası, Piazza Del Popolo, San Pietro in Vincoli kilisesi, Palazzo Valentini, D’este Sarayı (Este Villası), Trinita Dei Monti kilisesi, Sat’lgnazio di Loyola kilisesi, Doria Pamphili Galerisi, Konstantin Takı, Largo di Torre Argentina bölgesi, Augustus Evi, Diocletian Hamamları, Bocca della Verita gibi tarihi yerleri dışında bilinmeyen gizemlerini de keşfetmenizi sağlayacaktır.

Roma turu yorumlarından:

Savaş Çavdar Roma gezisi

Savaş Çavdar

Memur / Ankara

     

Ertürk Bey... Öğretmen, abi, arkadaş, kuzen... Bir rehberden önce aklınıza gelen en sevdiğiniz kişilerden biri o bizim için. Bu sayfaya 2 günde Roma'da kendisiyle gezdiğimiz yerler hakkında yorum yazmaya kalkarsam inanın ne kelimeler ne de sayfalar yeter. İlk buluştuğunuz dakikadan itibaren size şehri anlatmaya başladığında bir kitabın veya ansiklopedinin içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi. Etraftan o kadar soyutlanıyorsunuz ki yanınızdan İtalya'nın meşhur Ferrarilerinin geçtiğini bile fark edemiyorsunuz. Roma'ya gelecek olanlara tavsiyem, yemenizden içmenizden bile kısabilirsiniz, fakat Ertürk Bey olmadan Roma'yı gezmeyin; çünkü bunun kıymetini kendisiyle gezdiğinizde anlayacaksınız. Tur firmalarıyla kıyaslama sakın yapmayın, çünkü hiçbir tur firması sizi Coloseum veya Vatikan Müzeleri gibi Roma'nın kalbi olan yerlerin içine girip sizlere buraları anlatmaz, anlatamaz... Çünkü bunun için belirli kriterler gerekiyor. Belirtilen tarihi yerleri anlatma kriterlerine ve yetkisine sahip Türk rehber olan 2 kişiden birisi Ertürk Bey. Ne demek istediğimi geldiğinizde çok iyi anlayacak ve pişman olmayacaksınız. 2. Günün sonunda kendisinden ayrıldığımızda kendimizi kaybolmuş ve yalnız hissettik... Seni çok özleyeceğiz sevgili öğretmenim!

Dünya’nın en büyük imparatorluğunun başkenti Roma gezilecek yerler konusunda başka hiçbir şehirle mukayese kabul edilemeyecek kadar zengindir.

Roma, uzun yıllar dahi yaşasanız, tarihini ve tarihi eserlerinin geçmişini öğrenmenize yetemeyecek kadar çok kültürel tarihe ve esere sahiptir. Roma’yı iyi bilen bir rehber tarafından gezilemeden öğrenilemeyecek kadar çok kültürel mirasa ev sahipliği yapan, dünyanın 7 harikasından birini de bu topraklarda bulundurmakta olan, en güzel Avrupa şehirlerinden birisidir. Roma rehberi olarak, sıkıştırılmış, bilgiden yoksun, sosyal medyada sadece fotoğraf paylaşmak adına, geldim gördüm zihniyeti taşıyan etkinlikler kadar size pahalıya mal olan ama yetkin olamayan tur gezilerinden farklı bir tatil yapmak istiyorsanız, Ertürk Durmuş olarak bana iletişim kısmından ulaşmanız yeterlidir.

Roma'da gezilecek yerler

Yaptığımız Roma turları sırasında attığınız her adımda uygarlık tarihi izlerini kazıyan bu büyük medeniyete dair bilmediğimiz birçok konuyu öğreneceksiniz. Profesyonel bir Roma rehberi ile şehri hakettiği gibi gezip istediğiniz Roma tatili verimini maksimuma çıkaracaksınız.

Hayatta tercihlerimiz her zaman hayatımızı oluşturmakta ve yaşamak istediklerimize, yaşayacaklarımıza sebep oluşturmaktadır. Bu nedenle ki tercihleriniz yapacağınız tatilin kalitesini arttırabileceği gibi hüsrana da uğratabilmektedir. Roma’ya işi gereği gelen turist ziyaretlerinde de özellikle Roma’da Türk Rehber aracılığıyla hizmet alabilmek kendi dilinizde rehberlik almanızda da size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu konuda sizinle keyifle rehberlik etmek benim için büyük bir kıvançtır.

Roma görülmesi gereken yerler

Her taşının bir hikayesi olan profesyonel bir Roma rehber ile gezildiğinde, gezi için harcadığınız bütçe karşılığını bulacaktır.

Roma gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine meydan okur. Nasıl ki yaşadığınız şehri bile uzmanından dinlemek çok farklı ve heyecanlı ise, Roma’da gezilmesi gereken yerler de ancak lisanslı uzman bir gerçek rehber ile dolaşıldığında hayat boyu unutulmayacak bir deneyim haline gelecektir. Burası al eline Roma haritası gezilecek yerler arasında koştur dur tarzı bir yerden çok daha fazlasıdır.

Eğer Roma turları hakkında bilgi almak isterseniz benimle telefon yada email ile iletişime geçiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler İçin Rehberlik Hizmetleri

Görülecek yerler içinde rehberlik hizmeti alarak gezmek aslında buraya turist olarak gelen herkesin yapması gereken şeydir. Çünkü herhangi bir şehir değilsiniz. Dünya kültür turizminin doruk noktası olan Roma’dasınız. Alacağınız rehberlik hizmeti sırasında, burada kalacağınız güne göre, seyahatiniz sırasında Roma’da gezilip görülecek yerlere birlikte karar verebiliriz. Hatta gelmeden önce aramanızda ve bu sayede Roma gezi rehberi ile olan seyahatinize, en iyi biçimde şekil vermenizde fayda var. Neden rehberlik hizmeti almanız gerektiği konusunda ana sayfada yeterince bahsettim.

Kolezyum rehberi

Şehir Merkezinde Görülmesi Gereken Yerler

Roma’da görülmesi gereken yerler nereler? Şehir içerisinde yaptığımız kültür gezilerinde, misafirlerin beklentilerine göre, Roma’da gezilecek yerler içinde yapacağımız Roma turu programı değişebilmektedir. Çünkü görülmesi gereken yerler ve geziden beklentiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı misafirler, sadece şehrin ana başlıklarını kapsayan bir günlük gezileri tercih ediyor. Bazıları birkaç gün süren ve içerisinde dünyadaki en önemli müzeleri, en önemli tarihi anıtların bulunduğu, antik Roma şehir gezileri ile daha kapsamlı bir Roma turu programı tercih etmektedirler.

Alışveriş için şehir merkezi ve şehir dışında çeşitli seçenekler mevcuttur. AVM ararsanız şehir içerisinde fazla seçenek yok. Fakat Roma’da alışveriş yapacak merkezde çeşitli caddeler mevcuttur. Bunlardan en bilineni Via del Corso ve Via dei Condotti.

Şehir Dışı Gezilecek Yerler

Gezilmesi gereken yerler Roma ile sınırlı olmayıp, Roma’nın civarındaki gerek UNESCO dünya mirası listesinde olan ya da olmayan, fakat gezilmesi çok keyifli olan birçok şehir ve kasaba mevcuttur. Bunlardan hangilerinin size uygun olduğu konusunda beni aradığınızda sizleri en iyi şekilde yönlendiririm. Örnek olarak, Roma’nın güneybatısında dağ köylerinin ve göllerin bulunduğu bölgeye bir saat içerisinde, binek bir vasıta ile keyifli günübirlik geziler düzenlenebilir.

Roma Çevresinde Görülmesi Gereken Bölgeler

Bunun yanında, Roma’dan bir araba ile çıkıp, aynı günde Toskana bölgesi içerisinde olan, yine UNESCO dünya mirası listesindeki kasaba ve şehirlere, ben yada bir başkası olabilir, ama mutlaka profesyonel bir Roma rehberi ile günübirlik seyahatler organize edebilirsiniz. Roma çevresinde görülmesi gereken ana başlıklar 1 yada 1,5 gün içerisinde gerçekleştirmekteyiz.

UNESCO Dünya Mirası için Roma Gezi Rehberi Servisi

Gezilecek yerler sadece bunlarla sınırlı olmayıp, doğusunda yeni dünya mirası listesinde bulunan, imparatorların villaları ve yine önemli kardinallerin villaları mevcuttur. Binek bir araç ile yaklaşık bir veya trafiğe bağlı olarak bir buçuk saat mesafede bulunan bu kasabalarda hem, “Roma kültür turları” yapıp hem gastronomik geziler düzenlenebilir. Seçenek çok fazladır.

Roma çevresinde gezilecek yerler

Roma Görülmesi Gereken Bölgeler İçerisinde Bazı Kurallar

Roma’da gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan, Aziz Petrus Kilisesi içerisinde yada diğer kiliselerde, erkekler ve bayanlar için giyim kuralı bulunmaktadır. Bu kurallar sadece kilise içerisine girerken, dışarı çıkana kadar geçerlidir. Yani bir rehber ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan ve bir Vatikan gezisi sırasında, San Pietro kilisesi (Aziz Petrus kilisesi) içerisindeki geçirilecek yaklaşık 1 saatlik süre için gereklidir. Aynı zamanda Vatikan Müzeleri gezisi içerisinde, Sistina Şapeli içerisinde geçerlidir. Fakat müzenin geri kalan kısmında bu kurala gerek yoktur.

Vatikan Turu Kıyafet Kuralları

Vatikan turları sırasında kıyafet kuralları bulunmaktadır. Bu kuralları Vatikan turu bölümümüzde detaylıca anlattım.

Roma’da Gezilecek Yerler Listesi

Roma şehrinin her yerinde görkemli yapıları görebilirsiniz. Daha kaldığınız otelden çıktığınız anda başlar. Daha sonra da devam eder. Bu yapılar eski uzak dönem eserlerini andırır. İtalya’nın en güzel şehri olan Roma’nın gezilip görülmesi gereken, gerek çok bilinen, gerekse biraz daha kenarda kalan o kadar çok yer var ki burada saymakla bitmez. Gezi sırasında misafirlerin bana birlikte dolaşmayı sordukları bazı yerler aşağıdadır. Örnek olarak gönderdiğim yerlere ek olarak birçok noktaya gitmekteyiz. Size göre bir gezi programı hazırlamak konusunda benimle irtibata geçiniz.

Tabii bahsettiğim kenarda kalmış yapılar turistlerin uğrak yerleri Pantheon ya da Kolezyum değil. Ama her zaman Roma’yı hatta İtalya’yı bir baştan diğer başa bir rehber ile gezmenin inanılmaz faydaları vardır. Üstelik zaman kısıtlı ise rehber mutlaka bir ihtiyaç. Müzelere giriş-çıkışlar özellikle sıkıntılı olabiliyor. Roma’yı bilen Türk bir rehber ile gezdiğinizde pek çok sıkıntıyı bertaraf etmiş olurken bir yandan da kültür ile ilgili karşılaştırmalı bilgi alabiliyorsunuz.

Roma denince akla gelen en güzel şeylerden birisi dünyaca ünlü İtalyan pizzası ve İtalyan dondurması… Bunların dışında da tarihi kısa bir tatile yetemeyecek kadar çok ve özel olması. Roma gezi rehberi olarak, Roma’da gezebileceğiniz birbirinden farklı yerler için listemiz şu şekilde; gelin birlikte bakalım:

Vatikan

Roma anlatmakla bitmez ama bir de Vatikan var gidilmesi gereken. Ben Vatikan Ülkesi resmi rehberiyim. Burada dünyanın en önemli müzelerinden birisini gelen misafirlerle kendileri de isterler ise gezmekteyiz. Vatikan Papa’nın ülkesi, tam Roma’nın kalbinde atıyor. Girerken pasaporta gerek yok elbette ama bazı kuralları var. Bu kurallar hususunda da oldukça katılar. İçerisi ise bambaşka bir dünya. Yoruldunuz mu? Ne çok gezecek yer var değil mi? Üstelik bitmedi de. Ben Roma’ya uzun yıllar önce ilk geldiğimde ben de şaşkınlığımı gizleyememiştim. Her yerde her köşede bir tarih. Kiliseler, meydanlar, heykeller, çeşmeler ve eski, yeni binalar hepsi insanda bir şok etkisi yaratıyor.

Roma Uygarlığı Hristiyanlığın yayılmasında da çok önemli bir rol üstlenmiştir. İlk zamanlarında bu dine mesafeli bile davransa bir süre sonra paganizmi bırakarak Hristiyanlığı benimsemiş ve yayılması için her türlü baskıyı yapmıştır. Vatikan Devleti’nin, Hristiyanların dini lideri Papa’nın Roma’nın kalbinde olmasının hem de ayrı bir devlet olarak olmasının başka bir izahı yok değil mi? Peki Vatikan’ı bekleyen Papa’nın muhafızlarının elbiselerini elbiselerini de dünyanın en büyük sanatçılarının tasarladığı sanılmaktadır. Roma, İtalya’nın başkenti aynı zamanda tarihin başkentidir. Bu şehrin her köşesi Romalılardan kalma izler taşır. İyi olan yanı İtalyanların bu değerleri çok güzel korumuş olmaları. Kötü olan yanı ise şehrin içerisinde dağınık bir biçimde olmaları ve çoğu zaman diğer detaylar arasında gözden kaçabilmeleridir.

Aziz Petrus Meydanı

Roma’daki dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın en ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Bazilikası önünde yer alan bu meydanda 196 cm sütun dizisiyle yapılmış yapı, gelen turistleri adeta kucaklar nitelikte iki yana ayrılarak bir mimariyle oluşturulmuştur. Meydanı en görkemli olarak görebileceğiniz yer Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbe kısmıdır. Kubbeye çıktığınızda meydan manzarası başta olmak üzere, tüm Roma ayaklarınızın altında kalacaktır.

Aziz Petrus Meydanı Roma

Vatikan Müzeleri

Dünyada bulunan en büyük müzelerden biri olan Vatikan Müzesi, Roma’nın Katolik Kilisesi tarafından Rönesans zamanında inşa edilmiş, dünyanın en büyük heykellerine ev sahipliği yapmış ve halen de yapmaktadır.

Vatikan Müzeleri gezi

Sistina Şapeli

Roma rehber ile uğramadan geçemeyeceğiniz bir yer Vatikan. Gezip görülesi bu yer pazar günleri tatil olduğu için günlerinizi iyi ayarlamanız gerekiyor. Vatikan, inanılmaz bir yer. Üzerinde bulundurduğu mimari yapısı ile kendisini cazip kılıyor. Vatikan içinde bulundurduğu Sistina Şapeli (Sistine Chapel) ile ünlü. Sistina Şapeli’nin tavana yapmış olduğu ünlü eseri görmek için bile Vatikan gezilecek muhteşem bir yer.

  1. Yazın gidildiğinde kısa kıyafetlerle içeri alınmadığınızı
  2. Hangi saatlerde Vatikan’ı ve diğer yerleri gezmeniz sizin yararınıza olması gerektiğini
  3. Bunun yanında nerede hangi ünlü mekânda nasıl ilginç hikayeler olduğunu

bilmek isteyen kişiler için Roma’da profesyonel bir rehber eşlik etmeli. Buradaki her eserin ilginç hikayeleri olduğunu dinleyerek gezmek hem insana keyif verir hem de nereyi nasıl gezdiğiniz anlayarak mutlu bir şekilde gezme imkânı bulursunuz.

Vatikan Gezilecek Yerler Kıyafet Detayları

Roma’da gezilecek yerlerden olan Panteon‘da (italyanca Pantheon) ve Vatikan gezilecek yerler içerisinde bazı kıyafet kuralları bulunmaktadır. Erkekler kilise yada şapeller içerisine girerken şapkalarını çıkarmaları gerekmektedir. Zaten kiliselere girerken görevli memurlar, eğer uymayan bir bay yada bayan varsa uyarıda bulunmaktadırlar. Bayanlar ve erkeklerde ortak olan giyim kuralı diz ve omuzlar içindir. Omuz için bayanlarda askılı yada omuzun üst kısmını açık bırakacak herhangi bir kıyafet giymemeleri gerekmektedir. Fakat eğer kıyafet uymuyorsa San Pietro bazilikası (Aziz Petrus Bazilikası) girişinde görevli sizi durdurmaktadır. Yanınızdaki eşiniz yada bir arkadaşınızın o anda gidip, merdivenlerin tepesindeki, kilisenin yan tarafında bulunan hediyelikçi (souvenir) kısmından üst kattan, fular eşarp alması ve omuzlarını bununla örtmesi gerekmektedir. Erkekler de atlet gibi olan, omuz açık t-shirt ile girememektedirler.

Aventinus Tepesi

Antik Roma’nın inşa edildiği 7 tepeden birisi olan Aventinus Tepesi (Aventine Hill), Ripa bölgesinde bulunmaktadır. Şehrin kurulmuş olduğu dönemlerde uzun süre gereken özeni görememiş, Roma’ya layık olduğu düşünülmemiştir. 6.yy ortalarında Kral Servius Tullius zamanında Servian Duvarı inşası gerçekleşirken şehre dahil edildiğini söylenmekte ve inanılmaktadır.

Caracalla Hamamları

Caracalla Hamamı olarak da bilinen (Terme di Caracalla), Roma çok önemli bir yere sahiptir. Eski Roma’da hamam kültürü çok önemli olduğu için hamamlarda spor salonları, spa merkezleri, havuzlar diye ayrılan bölümler bulunmaktadır. Hamamlarda 3 adet giriş bulunmakta; 1. Kısım erkeklere, 2. Kısım kadınlara ve 3. Kısım ise, kölelere ayrılmıştır. Hamamlarda sohbetler edilir, yeni kişilerle tanışmalar gerçekleşir ve bunların yanında iş antlaşmaları bile yapılmıştır. M.S 212-216 yılları arasında İmparator Caracalla tarafından yaptırılan bu hamam, Gotlar tarafından istila edilene kadar 300 yıl kullanılmıştır. Bu istila ile tahrip edilmiştir.

Piazza Di Spagna

İspanyol elçiliğinin olduğu meydanda yer aldığı için İspanyol Merdivenleri olarak bilinmektedir. Filmlere sahne olan bu merdivenler bahar gelince daha da güzelleşmekte, pembe çiçeklerle bezenmektedir. Etrafında bulunduğu bölge kentin en pahalı olduğu kadar, en sofistike yerlerinden birisidir. Tüm markaları bu cadde üzerinde bulabileceğiniz gibi batık bir gemi şeklindeki mermerden yapılmış çeşme Fontana della Barcaccia da merdivenlerin hemen başında yer almaktadır.

Pantheon

Antik Roma’da tüm tanrılar için tapınak olarak inşa edilmesi planlanmış ve hayata geçirilmiş olan bir yerdir. Pantheon, içinde gömülü olan kimselerin gömülü olduğu anıt mezar için adlandırılan bir kavramdır. Aşk Çeşmesi diye adlandırılan Trevi Çeşmesine yakın mesafededir, hatta yürüyerek gidilebilir. Pantheon’da bir rehber eşliğinde görülmesi gereken yerleri asla atlamayın.

Pantheon rehberi

Pantheon, Roma’da insanları büyüleyen ve çok etkileyen bir tapınaktır. Bu tapınağı görmek, bu etkileyici tapınağı kimlerin inşa ettiğini, ne zaman inşa edildiğini, inşa edildiği zamanda yaşanılan olayları, burası hakkında anlatılan hikayeleri, geçmişte yaşayan bu tapınağın bütün gerçeklerini öğrenmek isteyen kişilerin, tüm gerçekliği ile bir rehber eşliğinde gezerek öğrenmesi daha sağlıklı olur.

Roma’da misafirleri en çok sordukları yapılardan birisi Pantheon’dur. Şehrin tam ortasında daracık sokaklardan geçip gidilen Panteon Katolikliğin başkentinde Paganizmin simgelerinden birisidir. Bu yapıyı ilk ziyaret ettiğimde yaşadığım heyecanı unutamam. Bir zamanların Pagan uygarlığı Hristiyanlığa dönüyor ve yüzlerce yılın birikimi alışkanlıklarını bir kenara bırakarak Hıristiyanlığı olduğu gibi kabul ediyor. Oysa ki sonradan öğrendiğim kadarı ile bu hiçte öyle kolay olmamış. Bu yüzden paganizmden gelen pek çok alışkanlık olduğu gibi yeni dine de taşınmış.

Kutsal Melek Kalesi

Castel Sant Angelo, Roma’da bulunan diğer yapılar kadar eşsiz ama bir o kadar da önemli bir tarihi yapı olan kaledir. Papa Büyük Gregorius’un burada Mikail Meleği gördüğüne inanılmaktadır. Bu yüzden de adı Kutsal Melek Kalesi diye adlandırılmıştır. Ortaçağ döneminde kaleye dönüştürülen bu yapı, siyasi kargaşa dönemlerinde Papa’ya ikametgah olmuştur. Vatikan ile Kale arasında bulunan gizli geçiş sayesinde Papaların güvenliği ön planda tutulmuş ve sağlanmıştır.

Santa Maria in Trastevere Bazilikası

Roma’nın büyülü, sevimli ve bir o kadar da eski olan ibadet merkezlerinden olan Santa Maria in Trastevere bir kilisedir. Efsanelere göre İsa’nın doğduğu gün aynı anda buradan yağ fışkırmış ve bu yüzden bu yağ kaynağının üzerine inşa edilmiştir.

Broghese Galerisi

Sanat galerinin en güzellerinden birisidir. Bu sanat galerisi Papa V. Paul’un yeğeni Kardinal Scipione Borghese’nin yapmış olduğu sanat eserlerini sergilemek amacıyla yapılmıştır. Galeri iki bölüme ayrılmaktadır; birinci bölümde Heykel Koleksiyonları yer alırken, ikinci bölümde ise, Resim galerisi bulunmaktadır.

Kolezyum

Başta Roma’nın tarihi ve turistik en bilinen, meşhur yapısı olan Kolezyum, M.S 72 yılında yapımına başlanmış, 8 yıl gibi bir sürede M.S 80 yılında Titus zamanında tamamlanmıştır. Dönemin İmparatorlarını eğlendirmek için yapılan etkinliklerde gladyatör dövüşleri Kolezyum’da yapılmış, günümüzde de dünyaca ünlü bu yer için filmlerde de bu sahnelere yer verilmiştir. Gladyatör müsabakaları dışında birçok halk gösterisi yapılan bu alanda hayvanların avcılığı, infaz gösterileri, meşhur savaşların tekrar canlandırılması gerçekleşmiştir. Roma’nın gözdesi Kolezyum, Dünyanın 7 harikasından birisidir.

Turist rehberinin önemini, kendinizin ve profesyonel bir turist ile gezmenizin verdiği farklılıkları sizlere aktarmaya çalıştım. Çoğu kez misafirlerin tur sırasında tercih ettikleri yerlerden olan Kolezyum (Colloseum), Dünya’nın yeni yedi harikasından biridir. Kolezyum, Efes Harabeleri ’ne benzerliği ile bütün ilgiyi üzerine çekiyor ama çok farklı. Burada çekilmiş bir dizi olan Spartacus’ta hangi dövüşlerin yapıldığı yıllara dönelim. Gladyatörler, halkı eğlendirmek amaçlı Colloseum’da dövüşüyorlardı. Sadece orada gladyatörlerin olduğunu düşünmek bile muhteşem bir his. Şimdi de Colloseum’un hemen yanında yerini alan Roma Forumu’nu inceleyelim. Burasını da gezi sırasında programa dahil edebiliyoruz çoğu zaman. Zira kendi başınıza bilinçsizce dolaştığınızda birçok kişi için sadece taştan ibaret olacaktır.

Colloseum

Roma’ya gelmişken birçok misafir için gidilecek yerler arasında bir diğer yer daha var ki, o da Kolezyum yada Colloseum. Pek çok turist göre olmaz ise olmaz, muhakkak gidilip gezilmesi lazım. Buranın ünü birçoğumuzun bildiği gibi gladyatör dövüşlerinin yapılmasından kaynaklanıyor. O zaman Roma İmparatorluğunun dört bir yanından getirilen güçlü, kuvvetli köleler burada dövüşüyorlar. Bazen birbirleri ile bazen vahşi hayvanlar ile. Hala içeriye girdiğinizde o ambiyansı hissedebiliyorsunuz. Burada da anlatıacak birçok efsane ve ilginç anı var. Gezilerimiz sırasında eğer burayı da tura dahil eder isek, detaylı bilgi vererek, diğer pek çok gezilecek yerde olduğu gibi, misafirlerin buraya da hayran kalmasını sağlamaktayız.

Aşk Çeşmesi

Roma’da birçok turiste göre gidilmesi gereken bir başka popüler yerlerden birisi de Aşk Çeşmesi. Yada diğer adı ile Trevi Çeşmesi. Çeşmenin kendine has bir adeti mevcut. Tabi bu çeşmenin Roma’nın her köşesinde olduğu gibi, İtalyanlardan dinlediğim çok da güzel bir hikayesi var. Yıllar sürmüş bu çeşmenin yapımı, Roma’daki birçok barok tarz eserde olduğu gibi. Etrafı nefis heykeller ile süslü. Tabi çeşme ile ilgili modern zamanlara ait birçok şehir efsanesi de var. Gerçi kalabalıktan çeşmenin yanına yaklaşmak çok kolay olmuyor ama Roma’yı iyi bilen bütün rehberler gibi bende gezginlerimi tenha olduğu saatlerde gezdirmeyi tercih ediyorum. Böylece diledikleri gibi rahat rahat fotoğraf çektirip, çeşmeye para atıp dilek tutabiliyorlar.

Trevi Çeşmesi

Dünyada en çok bilinen ve adı Aşk Çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi), Roma’nın en ünlü yapılarından ve en çok görülmek istenen yerlerinden biridir. İtalyanca trevi ‘’üç yol’’ anlamına gelmektedir. Aşk çeşmesi turistler tarafından en çok ziyaret edilen, para atılarak dilek tutulan, gece saatlerinde oldukça hareketli bir yerdir.

Aşk Çeşmesi gezisi

Dört Nehir Çeşmesi

Navona Meydanı’nda yer alan Dört Nehir Çeşmesi, en hareketli ve en güzel meydanlardan birinde yer almaktadır. Roma’nın en işlek yeri olup, kalbi diye nitelendirilmekte olan alanda bulunmakta gece ve gündüz sürekli ziyaret almaktadır. Yayalara ayrılmış olan bu meydanda yer alan 3 çeşmeden biri olan Dört Nehir Çeşmesi’nin ismi yarışma ile belirlenmiştir.

Roma Forumu

Roma Forumu da Colloseum’un biraz ilerisinde, Palatino Tepesi‘nin hemen yanında yer alıyor. İnsan burada bilinçli bir şekilde dolaştığında, ne kadar önemli olayın bu daracık alanda olduğunun bilincinde oluyor. Burada dolaştıktan sonra tarih içinde yolculuk ettiğini hissediyor. Bunun yanında bünyesinde antik tarihi eserlerler ve daha birçok diğer sanat eseri, yapıt taşımakta olan Roma’nın ne kadar önemli bir yer olduğunu da bir kez daha anlıyoruz.

Forum kalıntıları eski Roma döneminde büyük bir ticaret ve hukuk merkezi. Pazar yerleri de olan bu alan bugün itibari ile dünyanın en geniş arkeolojik alanlarından bir tanesidir. Burası eski Roma’nın kalbinin attığı merkez olarak biliniyor. İçerisinde tapınaklar ile birlikte politikacıların konuşma yaptığı Rostra ve senato binasının bulunduğu meşhur Hostilla Mahkemesi’nde burada yer alan yapılardan bazıları.

Roma Forumu

Görülmesi Gereken Yerlerden Dünya UNESCO Mirası

Gezilecek muhteşem yerleri olan Roma’da saymakla bitiremeyeceğimiz tüm güzelliklerin yanında bir de Roma’ya yakın mesafe çevresinde bulunan ve yine UNESCO dünya mirasları içerisinde yer alan kasabalar, köyler, çok önem arz eden imparatorların villaları, papa ve kardinallerin villaları bulunur. Roma gezi rehberi ile gezebileceğiniz muhteşem yerler arasında olan Vatikan haricinde kasabalar da gezilip görülmesi gereken yerler arasında çok revaçta. Buralara binek bir araç vasıtası ile gidebiliyoruz. Yani binek bir araç ile trafiğe bağlı biçimde, bir ya da bir buçuk saat sonraki mesafede bulunan bu kasabalarda Roma kültür turları yapılabilir. Bunun yanında bu kasabalarda gastronomik geziler düzenlenebilir. Burada yapabileceğiniz alternatifiniz oldukça fazladır. Sizin hayal ettiğinizden de fazlasını yaşatacak olan Roma Türk rehberi eşliğinde gitmeniz sizlerin yararına olacaktır. Size unutulmaz bir anı yaşatacak olan bu şehri hakettiği şekilde görmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Anlatacak o kadar çok bilgi var ki, tabiki hepsi bu yazıya sığamayacak kadar çok. Roma’ya ömür yetmez. Bunlar sadece belki 5 dakikada buradaki kültürel zenginliğin farkına varmanızı sağlayabilecek, özetin özeti olabilir. Roma’yı gezip dolaşıp, burayı solumalısınız. Yanınızda bir Roma rehberi olması ise sadece bilgi açısından değil ama geziyi planlamak açısından da faydalı olacaktır. İyi bir rehber size sadece rehberlik etmeyecek kültürü de yaşatacaktır.

Şehir içinde yada dışında gezilmesi görülmesi gereken bölgeler mekanlar için benimle bağlantıya geçiniz. İletişim bilgilerinizi içeren bir email gönderebilirsiniz. Yada eğer ararsanız telefonda sizin gezinizden ne istediğinizi anladıktan sonra, birlikte güzel bir bireysel seyahat planı yapabiliriz.

Roma’da Ne Yenir Ne İçilir?

Yeme içme ile ilgili pek sıkıntı çekilecek bir durum yoktur. Roma’da ne yenir deyince, zira hepimizin aklına İtalyan mutfağı sembolleri halinde olan, ilk önce pizza ve makarna gelir fakat eğer Akdeniz veya Ege mutfağı seviyorsanız burası yine tam size göre. Bir de zaten nasıl biz hergün pide ve kebap yemiyorsak bu adamlar da aslında her gün pizza yemiyorlar tabiki. Burada yeme içme konusunda birlikte tabiki yaptığımız geziler sırasında birçok tavisyeler vereceğim. Önereceğim yemekler ve restoranlar olacaktır. Bu konuda da siyah kuşak sayılırım. :) Bunun haricinde Hürriyet Seyahat ekindeki daha önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde italyanların birçok çeşit ekmekleri de vardır.

Roma'da yeme içme ekmek

Ne içilir konusunda da, tabiki şarap buradaki en önde gelen içecektir. Gittiğiniz restoranlarda daha uygun fiyatlarda ev şarapları da bulabilirsiniz. Ama tabiki dünya şarap üretiminin en önemli ülkelerinden birisi olan İtalya’da binlerce şarap üreticisi var. Dolayısı ile restoranlarda çok uygun fiyatlara kaliteli şişe şaraplar da içmeniz mümkündür. Ama tabiki hangi şarap ne ile içilir kısmını öğrenmek biraz zaman almaktadır.

Bunun yanında İtalyan birası da mevcuttur. Peroni, Nastro Azzurro gibi italyanın bira markaları vardır. Ama burası birası ile ünlü bir ülke değildir açıkcası. Ben olsam buraya gelmişken şarap ve yemek sonrası içkilerini denerim.

Gezilecek Yerlerde Yeme İçme ve Gece Hayatı

Burada da Roma gece hayatı adına güzel gece kulübü tarzı yerler var. Ama bu anlamda beklentiyi çok yükseltmek doğru olmaz. Burası her şeyden önce dünya kültür turizminin atardamarıdır. Dolayısı ile rehberlik hizmetinden sonra dünya şehirleri arasında, Roma’da gezilecek yerler konusunda, döndükten sonra en güzel şekilde hatırlayacağınız şehirlerin başında gelmektedir.