Kolezyum, Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bir çok gezgine göre ilk sırada gelmektedir. Aslında Roma ve de İtalya bu tarihi anıt dahil birçok önemli ören yerini ve müzeleri içerisinde barındırmaktadır. Fakat en ünlüsü açık ara farkla odur.

Roma Kolezyum Rehberlik

Kolezyum ve diğer gezilecek yerlerde verdiğim Roma'da türkçe rehberlik hizmetleri için benimle iletişime geçiniz.

İçerik

Kolezyum Giriş Ücreti

Kolezyum giriş ücreti, bileti önceden alıp almamanıza göre değişmektedir. Normal biletlere daha önceki yıllara göre Kasım 2019 itibari ile 4€ kadar zam geldi. Eğer daha önceden bilet almaz sıraya girer alırsanız; Kasım itibari ile 2019 senesi fiyatları şu şekildedir:

  • 18 yaş üzeri yetişkinler için 16€
  • 18 yaşının altındaki çocuklar için ücretsiz
  • 18 – 25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları için 11,5 €

Özellikle yaz dönemi çok uzun kuyruklar olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bileti önceden almanızda fayda vardır. Eğer bileti önceden alırsanız fiyatlara kişibaşı 2€ ek ücret eklenmektedir. Bu durumda, 2019 senesi fiyatları şu şekildedir:

  • 18 yaş üzeri yetişkinler için 18€
  • 18 yaşının altındaki tüm ülkelerden gelen çocuklar için 2€
  • 18 – 25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları için 13,5 €
Kolezyum

En son aldığım bilgilere göre, Kasım 2019’dan itibaren bilet fiyatları yukarıdaki fiyatlara göre kişibaşı 4€ artacak. Birlikte Roma turu yaptığımız misafirler için diledikleri takdirde tüm bu işleri ben halledebilmekteyim. Yada kendilerine bilet alımı konusunda yardımcı olabilmekteyim. Bazen birlikte tur yapacağımız misafirler benim için de bilet almaları gerekip gerekmediğini sormaktalar. Tabiki gerekmiyor. Lisanslı rehberler tüm ören yerlerine ücretsiz girerler. Roma kokartlı bir turizm rehberi olduğum için geziler sırasında ben ücretsiz girmekteyim. Kaçak sahte rehberi (yada kendini bu şekilde tanıtan bir yalancıyı) gerçeğinden ayırmanın bir yolu da budur.

Kolezyum Roma rehber

Bileti Sırası

Neden önceden bilet almanızı bu kadar tavsiye ediyorum. Çünkü özellikle yüksek sezonda Colosseo önünde çok uzun kuyruklar olabilmektedir. Bazen 1 yada 2 saat sıra beklemeniz mümkündür. Sanırım aşağıdaki resim bu konu hakkında size bir fikir verecektir.

İnternetten Kolezyum bileti aldığınızda sıra beklemeksizin gireceğiniz yazmaktadır. Fakat bu sefer de yine de güvenlik sırası için diğerine göre bazen daha az sıra bulunabilmektedir. Coliseum biletlerini internet üzerinden satan birçok şirket görebilmektesiniz. Eğer hangisini alacağınız konusunda şüpheye düşerseniz geziden önce bana bu konuda danışabilirsiniz.

Kolezyum bileti sırası

Kolezyum Nerede Hangi Ülkededir?

Arena İtalya’nın başkenti olan Roma‘da bulunmaktadır. Ulaşım için taksi yada metro kullanabilirsiniz. Taksi tam önüne bırakamıyor ama baya yakınına kadar gelebiliyor. İndirdiği yerden 2 dakikada giriş kısmına ulaşabilirsiniz. Metro B hattı direk önünden geçmektedir. Durağın adı Colosseo‘dur. A ve B hattının kesişim noktası olan Termini istasyonuna 2 durak mesafededir. Metroda vagon giriş ve çıkışlarında yankesicilere dikkat etmenizde fayda vardır.

Açılış saatleri ve hangi gün kapalı olduğu mevsimine göre değişmektedir. İçinde birlikte bir gezi yapmadan önce açılış, en son giriş ve kapanış saatleri hakkında benden bilgi edinebilirsiniz.

Kolezyum turu rehberlik

Kolezyum Ne Demek?

İngilizce tanımı “Coliseum” olan bu Roma’nın ikonu haline gelmiş bu amfitiyatro benim site logomda da yer almaktadır. Colossal ingilizcede de iri yarı, devasa anlamına gelir ama asıl adının nereden geldiği konusunda turlarda daha detaylı bilgi vermekteyim.

Gladyatör Filmi

Kolezyum, “Gladyatör” filminin konusunun geçtiği yerdir. 2000 yılında çekilen bu film birçok Oscar almıştır. Yönetmeni Ridley Scott olan bu filmin başrol oyuncuları Russell Crowe, Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen’dir. Çocukluğumdan beri defalarca izlediğim yaklaşık 2 saat 35 dakika süren bu uzun filmin konusunun geçtiği yerin rehberi olacağım küçükken aklıma bile gelmezdi. Bazen misafirler birlikte yaptığımız kültür gezileri sırasında burasının filmdeki yer olup olmadığını sormaktadır. Gladyatör filmi konusunun geçtiği yer tam burasıdır. Ama tabiki orada gösterilen hali bilgisayar ile yeniden oluşturulmuş üç boyutlu bir tasarımdır.

Maksimus

Filmde adı geçen köle dövüşcü Maksimus isminde biri muhtemelen yaşamadı. Ama muhtemelen ismi geçmeyen birçok yiğit dövüş ustası burada hünerlerini sergilediler.