Roma İmparatorluğu; Dünya tarihinde yaşamış olan en büyük imparatorluk olarak birçok kültürde, çok geniş bir alanda, büyük etkiler ve kalıntılar bırakmayı başarmıştır. Roma İmparatorluğu’nun doğuşu MÖ 1.yy’a dayanmaktadır. Roma İmparatorluğu, Antik Roma Devleti olarak Akdeniz’i hakimiyeti altına almış ve Kavimler Göçü nedeniyle çıkan olaylardan sonra Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu olarak ikiye ayrılmıştır. Batı Roma İmparatorluğu’nun ömrü bu tarihten sonra uzun olmamıştır fakat Doğu Roma İmparatorluğu yani Türkiye’de yıllarca ders kitaplarında görmüş olduğumuz ismiyle Bizans Devleti, Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u 1453 yılında fethedinceye kadar büyük bir imparatorluk olarak yaşamaya devam etmiştir. Roma İmparatorluğu yayılmacı bir politika izlediği için Avrupa’nın birçok bölgesinin sınırlarına gelmiş ve hakimiyet kurmuş olan bir medeniyet olarak, buralarda kendine ait çok şeyin izini bırakmıştır.

Roma'da Türkçe Rehberlik

Roma İmparatorluğu kalıntıları içerisinde, şehri profesyonel türkçe gezi rehberi eşliğinde dolaşmak isterseniz, benimle bağlantıya geçiniz.

Roma İmparatorluğu Başkentleri

Roma İmparatorluğu’nun başkentleri arasında İstanbul da bulunmaktadır. İstanbul ve Roma arasında bu bakımdan güçlü bir bağ olduğunu söyleyebilirim. İki şehrin de yedi tepeler üzerinde kurulmuş olduğunu biliyorsunuzdur. İkisi de Roma İmparatorluğu’nun başkenti olmuşlardır. Zaten İstanbul da Roma kadar çok uzun yıllar çeşitli kültürleri yaşamış, zengin tarihi mirasıyla Dünya’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri haline gelmiştir. Roma İmparatorluğu özellikle Avrupa’nın Batısını ve Akdeniz’i etkisi altına almış gibi görünse de aslında çok daha geniş bir alanda (hukuki, siyasi, mimari, sanat vb.) medeniyetinin etkisini göstermiştir.

Roma İmparatorluğu da Antik Yunan uygarlığından büyük izler taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında Roma medeniyeti tarihçiler tarafından Klasik Antik Döneme ait olarak görülmektedir. Roma uygarlıklarının sanatsal alandaki büyük başarıları ve bu alanda öncü isimler çıkartmış olmaları, hukuk, siyaset, politika gibi konularda Avrupa’yı yönlendirmeleri, gerçekten olağanüstü güzel olarak nitelendirmekten çekinmeyeceğim mimari eserleri yaratmaları ve daha birçok alandaki yenilikçi özellikleri sayesinde bu kültürün farklı kollardan günümüze kadar güçlü bir şekilde gelmiş olmasını doğal karşılıyorum. Zamana meydan okuyan bir durumun varlığı bugün benim de şu anda yaşadığım ve kokartlı profesyonel rehberlik hizmetini sunduğum şehir olan Roma’da olağanca güzelliğiyle kendini göstermektedir.

Dünya’nın En Büyük İmparatorluğu

Dünya’nın en büyük imparatorluğu olarak, yüzyıllarca hüküm sürmüş bir uygarlığın kalıntılarını bugün görüyor ve yaşıyor olabilmek benim için heyecan verici bir durum. Kaldı ki Roma şehrinde 2800 yıllık mirasa sahip çıkma konusunda oldukça titiz ve özenli bir tutum sergileniyor. Bu yüzden Roma’da şehrin göbeğinde bile aradan geçen yüzyıllara rağmen hala varlığını sürdüren yapılar bulunuyor. Müzeler, sanat eserleri, kazı alanları ile Roma’nın bu göz kamaştıran kültürel zenginliği her mevsimde buraya yoğun olarak akın eden turistleri de mest ediyor. 2800 yıllık bir tarihe tanık eden bu şehrin neleri yaşamış olduğunu bir düşünün. O kadar gezilecek, öğrenilecek yer var ki Roma’da, bu amaçla Roma’yı görmeye gelen turistlere başta Türkçe olmak üzere İngilizce ve İtalyanca rehberlik hizmetimi sunarken ben de her seferinde ayrı bir heyecan yaşıyorum. Her turist grubuyla hem eğlenceli vakit geçirmekten hem de onlarla Roma hakkındaki bilgilerimi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Roma İmparatorluğu yolları

Roma Turu

Roma şehrine gelmeye karar verdiğinizde, buranın özellikle yarım günlük tur programlarıyla gezilmiş olamayacağını belirtmek istiyorum. Tabiki herkesin isteği, gezideki amacı, ilgi alanları değişik olabilir. Fakat sadece fotoğraf çekmek ve bunu sosyal medyada paylaşmak, Roma gibi bir yer için biraz az kalabilir. Bu şehir Dünya’daki diğer birçok yere göre daha fazla tarihi mirası yaşatmaktadır. Dünyanın en büyük arkeolojik kazı merkezi Roma’dadır. Ayrıca Roma, tam bir açık hava müzesidir. Şehrin merkezinde yapılacak bir gezi için bile yarım gün yeterli gelmeyecektir. Belki bir günlük bir süre, genel olarak bir Roma merkez turu için biraz daha uygun bir zaman dilimi olacaktır. Sadece Roma merkeziyle ilgilenmeyip, ben Roma İmparatorluğu’na yüzyıllarca başkentlik yapmış olan ve birçok uygarlığı etkilemiş bulunan bu şehri kültürel ve tarihsel özellikleriyle de tanımak istiyorum diyorsanız, tabiki zamanınızı biraz da genişletmelisiniz. Aslında siz ülkenize döndüğünüzde eminim ki Roma turunuzu tamamlamak için buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Roma’ya gelmeden önce benimle iletişime geçmek isterseniz, size Roma planınızı organize edebilmeniz için yardımcı olabilirim. Roma Turunuzdan önce gezinizi planlamanızı özellikle öneriyorum. Roma’daki ziyaretiniz ne kadar bilinçli bir şekilde önceden hazırlanırsa, tecrübelerime dayanarak hem vaktinizi hem bütçenizi o kadar iyi değerlendirebileceğinizi düşünüyorum. Bunun neticesinde Roma gezinizin sonuna geldiğinizde yaptığınız ziyaretten doyum aldığınızı hissedebileceksiniz.

Gezi Rehberi

Ertürk Durmuş olarak, İtalya’daki turizm bakanlığından profesyonel rehberlik lisansımı aldım. Roma hakkında derin bir bilgiye sahibim ve bunları sizinle paylaşabilirim. Roma’daki sanat eserlerini, mimari yapıları, arkeolojik kazı alanlarını, tarihsel yapıları, alışveriş merkezlerini ve Roma’nın çevresinde bulunan bazı yerleri benimle birlikte gezip, hem eğlenceli anlarla buradan ayrılabilir hem de öğrendiğiniz yeni bilgilerinizle Roma’yı çok daha fazla tanıyabilirsiniz. Dediğim gibi bu biraz da kişilerin ilgi alanına ve merakına bağlı bir durumdur. Ben her ne amaçla Roma’ya geliyor olursanız olun, buranın profesyonel bir rehberle gezilmesinin kişiye daha büyük bir avantaj sağlayacağına inanıyorum. Elinizdeki şehir rehberleri Roma gibi bir yer için yeterli gelmeyebilir. Roma Gezi Rehberi, benim Resmi Web Sitemdir ve sizleri hem Roma hem de kendi profesyonel rehberlik hizmetim hakkımda daha fazla bilgilendirmek amacını taşımaktadır.

Roma’da Vatikan

Büyük kültürel mirastan bahsetmişken sizlere Vatikan’dan da bahsetmeliyim. Vatikan, Roma’nın diğer birçok bölgesi gibi turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yerdir. Roma’da yer alan bağımsız bir devlet ve Papa’nın yaşadığı yer olarak Vatikan’ı görmek isterseniz bu konuda da size yardımcı olabilirim. Rehberlik lisanslarımın arasında Vatikan lisansı da yer almaktadır. Roma’ya gelip de Roma’nın ve Batı’nın büyük önem atfettiği Vatikan’ı benimle beraber gezebilir ve hakkında birçok bilgiyi Roma turunuzun verdiği keyifle öğrenebilirsiniz.

Roma’nın Zenginliği

Roma’nın zenginliğini ve bu şehrin Roma İmparatorluğu’ndan kalan mirası nasıl yansıttığını görmek beraber turlara çıktığım grupları oldukça etkiliyor. Zaten etkilenilmeyecek bir şehir değil ama bu şehri bilinçli olarak ve zamanı daha iyi kullanarak gezmek bir başka! Roma rehberi programlarımızda çok sabit planlamalar yoktur, isteğe ve şartlara göre alternatif seçenekler de olabilir. Manzara görmek isterseniz ya da araçla Roma’nın biraz dışına çıkmayı düşünürseniz bu gibi durumlarda da sizlere yardımcı olabilirim. Bilet teminleriniz, yeme-içme ile ilgili öğrenmek istediğiniz bilgiler ve birçok ayrıntı için bana danışabilirsiniz. Profesyonel ve Roma’da yaşayan bir Türk rehber olarak, buraya gelmek ve gezmek isteyen herkesin attığı her adımda karşılaştığı uygarlığı anlaması tabiki benim tercihim olur. Roma uygarlığı izleri Türkiye’de Anadolu’ya kadar uzanmaktadır. Sadece İstanbul sınırlarında kalan bir durumdan da bahsetmiyoruz. Sanata ilgi duyan ziyaretçiler içinse Roma’nın sanat tarihinin beşiği olduğunu söylememe sanırım ki gerek yoktur. Büyük ve tanınan sanatçıların birçoğunun Roma ile bir bağlantısı olmuştur. Yaratılan eserlerde Roma’dan esintileri görebilirsiniz. Bu şehir nasıl bu kadar çok kişi üzerinde bu derece büyük bir etkiye sahip olabilmiş? Dünyadaki şehirler arasında kültürel zenginlik açısından belki de en iddialısı olan Roma için tatil planı yapmak ve bunun için profesyonel rehberlik hizmeti almayı düşünürseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.