Aşk Çeşmesi yada diğer adı ile Trevi Çeşmesi Roma içinde gezi yapmak için gelen turistlerin gezdiği yerlerden birisidir. Şehrin tarihi mirası göz önüne alındığında, yeni sayılabilecek eserler arasındadır. Çeşme tarihi merkezde bulunmaktadır.
Adresi: Piazza di Trevi Roma

Birçok filme konu olan bu güzel çeşme, kalabalık bir insan selini etrafına toplamaktadır. Bundan dolayı bu bölgede hırsızlık konusuna dikkat etmek gerekir. Çünkü metrekareye düşen insan sayısı arttıkça hırsızlık tehlikesi de artmaktadır. Küçük olan bu meydanda, senenin çoğu dönemi binlerce insan toplanmaktadır. Mekan olarak şehir tarihi merkezinde yer alır. Roma içinde tarihi merkeze şehir halkının arabası gündüz giremediğinden dolayı, akşam belli saatlere kadar, buraya yalnızca toplu ulaşım ile yada taksi ile gitmek mümkündür. Yada yürüyüş yaparak da ulaşabilirsiniz.

Roma turu yorumlarından:

Burcu Güngör Teber

Banka personeli / Antalya

     

Teşekkürler Ertürk Bey. Sizinle birlikte Roma'yı tekrar kurmak, batırmak, yeniden kurmak, bazen yanışını ve küllerinden yeniden doğuşunu izlemek, aynı anda hem Antik Roma'da, hem Ortaçağ Roma'sinda, hem de günümüz Roma'sında seyahat etmek, Collesium'u inşa etmek, Hz.İsa, Hz. Musa, papalar, imparatorlarla tanışmak, Michelangelo, Rafael, Dali ve nice sanatçılarla, adı tarihin derinliklerinde kaybolmuş gladyatörler, mimar ve mühendislerle iletişime geçmek, bir taşı sadece bir taş olarak görmek değil de baştan sona okumak, Roma sınırlarını genişletmek, bir İtalya'da, bir Anadolu'da bulunmak, Mediterranean'i çevreleyen topraklara ulaşmak, Milliarium Aureum'da buluşan yollar yapmak ve her bir milini işaretleyerek, her yoldan Roma'ya ulaşmak, Vatikan'ı keşfederek eşsiz bir deneyim kazanmak, engin bilgilerinizden minik bir tutam faydalanmak, yorumlamak, uç uca ekleyerek kendi Rönesans dönemime bir kapı aralamak...
Ben heykelden, resimden anlamam derken bugüne kadar hiç bir sanat eserine, gerçekten yakından bakmadığımı farketmek... meğer ben resimden de anlarmışım, heykelden de...

Sizin rehberliğinizde, keyifli, espirili anlatımınızla, işinize olan ve derinden hissedilen sonsuz saygı, aşk ve bağlılığınızla, "zamanda yolculuk yapmak, mekanlar arasında ışınlanmak nedir?" ifadesini anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor.
Madem ki her yol Roma'ya çıkıyor, yine birgün, bir yolun sonunda sizin anlatımınızla Roma'yı, İtalya'yı yeniden yaşamak dileğiyle, görüşmek üzere.

Aşıklar Çeşmesi adı da verilen bu barok yapıt bir konağın cephesini süsler. Geziniz içerisinde yer almayı kesinlikle hakeder. Tabiki gündüz gözü ile görmek ve hikayesini dinlemek isteyeceğiniz bu güzel çeşmeyi gece de görmek bir Roma gece turu sırasında yapmanız gerekenler arasındadır. İspanya Meydanı içerisindeki İspanyol Merdivenleri adı ile anılan merdivenlere yürüyerek yaklaşık on dakika mesafededir. Buraya yine yakın yerler arasında Via Veneto, Galleria Vittorio Emanuele, Palazzo Chigi, Venedik Meydanı, Palazzo Montecitorio, Pantheon ve Via del Corso yer alır. Ayrıca başka ilginç binalar ve kiliseler de buranın yakınındadır.

Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi içinde bugüne kadar gezdirdiğim gruplar içerisinde iki kere evlilik teklifi yapıldı. Bunun haricinde birkaç kere de benim ile birlikte Roma turu yapan misafirler haricinde orada gördüğüm turistler arasında da evlilik teklifi oldu.

Lakin Roma’da gezilecek yerler sadece bu kadar mıdır? Yani 3-4 tane meydan, 1-2 tane çeşme midir görülmesi gerekenler? Tabiki hayır. Roma’ya ikinci üçüncü hatta dördüncü kere gelişinde bile birlikte dolaştığımız ve her seferinde farklı rota olan ama yine çok önemli alternatifler sunduğumuz ve dolaştığımız misafirler vardır. Yaptığımız kültür turları hakkında bilgi edinmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Trevi Çeşmesi Roma

Trevi Çeşmesi mekan olarak tur güzergahınıza katabileceğimiz alternatifler arasındadır. Bazen güzel bir mola noktası, bazen bir dondurma arası yeri veya bir soluklanma durağı olabilmektedir. Buraya ulaşana kadar bu kadar büyük bir çeşme görme ihtimaliniz olduğunu düşünmüyorsunuz. Çünkü genellikle dar sokaklardan gelinmektedir. Fakat ancak buraya ulaştıktan sonra kurnası ve üzerindeki heykeller ne derece büyük farkına varmaktasınız.