Roma’da evlilik teklifi yapmak. Kusursuz işleyen bir plan sayesinde amacına ulaşabilecek bir yöntem.

2017 Mart ayının başları. Telefonum çaldı. Belli ki, bir taraftan kafasındakileri bana nasıl aktarabileceğinin hesabını yapıyor, bir taraftan da acaba doğru yer ile mi görüşüyorum diye düşünüyor. Bu sefer evlilik organizasyonu değil, evlilik teklifi organizasyonu olacaktı. Kendilerinin izni üzerine bu yazıyı yayınlıyorum.

Bertan çok sevimli, zeki, eğitimli, kibar. Dünyanın en büyük donanım firmalarından birinde yönetici olarak çalışıyor. Beyefendi tanımını sonuna kadar hakeden bir adam. Bana amacının hem güzel bir gezi ile ilgili bilgi almak ve bunun yanında, asıl amacının Roma’da evlilik teklif etmek olduğunu söyledi. Ve bu konuda yardım istedi. Ben de gezi yapalım yapmayalım, böyle bir konuda tabiki yardım edeceğimi belirttim. Biraz rahatladı. Ve o andan itibaren kader ağlarını Ceren için örmeye başlamıştı.

Roma'da evlilik teklifi

İşe Roma havaalanı transferi ile başladık. Roma Fiumicino havaalanına iner inmez, müstakbel eşinin ismi ile bir karşılama yapılması, tabiki geldiğinde kendisine güzel bir jest olacaktı. Bu sayede şehre hoş bir giriş yapacaklar ve otellerine ulaşacaklardı. Bu şekilde de oldu. Geldikleri andan itibaren otellerine transfer hizmeti verildi. Şoförleri onlar burada olduğunda, Ceren’in ismi ile karşıladı ve son model VIP araç ile, hiç sorunsuz otele ulaştılar.

Bertan buraya gelmeden önce otelini kendisi internetten okuduklarıyla, biraz kötü seçmişti. Bana oteli sordu. Lakin daha önce orada başka gelen birisi kalmadığından, sadece yerinin çok iyi olmadığını söyleyebildim. İnternet üzerinde birçok kere yanıltıcı saçma sapan bilgiler bulunabilmekte. Otele ulaştıklarında öğleden sonraydı ve otellerini beğenmediler. Bertan yeni bir otel tavsiyesi için beni aradı. Zaten bu konuda daha önceden birçok kere soru geldiği için, kendilerine birkaç alternatif otel ismi önerdim ve hemen rezervasyonlarını yaptılar ve otel değiştirdiler.

Roma turu yorumları

Roma’da gezilecek yerler içinde geldikleri gün öğleden sonra dolaşabilecekleri yerleri kendilerine ilettim. Birinci gün öğleden sonra geldikleri için bu şekilde açıkhava ve keyifli bir gezi güzergahı önerdim. İlk gün öğleden sonra ve akşam bu şekilde kendileri sokaklarda ve görülmesi gereken yerler içinde dolaştılar.

İkinci gün, aslında dünyanın diğer şehirlierini kendisi keşfetmeyi seven Bertan, Roma’yı benle keşfetmeye karar verdi. Roma rehberi hizmeti almak istedi ve iyi de yaptı. Kendisinin yaptığımız Roma gezi yorumlarını, yukarı menüdeki referanslar ve yorumlar bölümünden okuyabilirsiniz. Sabah otelde buluştuğumuzda kahvaltı bitmek üzereydi. Birlikte bir kahve içtik plan yaptık. Bu sırada Ceren’le de tanışmış olduk. Gayet sempatik, sevimli birisi. O gün başına geleceklerden bilinçsiz bir şekilde, yapacağımız gezi hakkında ve benim hakkımda sorular soruyordu. Plan yavaş yavaş işliyor ve kendisi, o günün akşamının, hayatındaki en önemli kararlardan birini vereceği gün olduğunu bilmiyordu. Birbirlerini çok sevdikleri ikisinin de gözlerinden belliydi. Sıra Bertan’ın icraat yapmasına gelmişti.

Antik Roma gezi rehberi

Önce Antik Roma turu daha sonra dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan içindeki Aziz Petrus Bazilikası olacaktı bugünkü duraklarımız. Kolezyum önüne vardığımızda saat 10:30 civarıydı. Fakat ben, sıra beklememeleri için Kolezyum biletini önceden aldığımdan bilet sırası beklemeden, sadece güvenlik kontrolünden geçip giriş yaptık. İkisi de taviyem üzerine gayet spor giyinmişlerdi ve geziye hazırdırlar.

Sabahki yoğun antik Roma gezisinden sonra herkesin karnı acıkmıştı. Öğle yemeği için birer pizza götürdükten sonra, akşam bitirdiğimizde hava kararmıştı. Hava durumu şansımıza çok iyi gitti ve herhangi bir yağmur yağmadı. Gün içerisinde bana zaman zaman akşam için yaptığımız organizasyon için telefonlar geliyor, fakat bunu Ceren’e belli etmiyorduk.

Roma’da evlilik teklifi yapılmasına sıra gelmişti artık. Akşam için Bertan’ın isteği üzerine, Roma’nın en güzel meydanında bir restoran, meydana bakan en iyi masasına rezervasyon ve tam evlilik teklif edeceği sırada canlı müzik organize ettik. Tabiki çiçekleri de unutmamıştık. Organizasyon tamam ve plan tıkır tıkır işliyordu. 9 Mart 2017, saat 21:11, Bertan’dan bana bir mesaj: “Abi işlem tamam :) Çok teşekkür ederim her şey için”. Hasta bir Fenerbahçe taraftarı olan Bertan, Ceren’i tamamen renklerine bağlamıştı.

Roma Kolezyum turu

Yurtdışında evlenmek ve birkaç kere Roma’da evlilik yapmak ve büyükelçilikte evlenmek isteyen misafirler daha önce denk gelmişti. Fakat evlilik teklifi organizasyonu nadir gerçekleşen bir olay. Daha önce gruplarım sırasında iki kere Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) önünde olmuştu ama klasik olduğu için bence artık modası geçmek üzere. Hatta annemden öğrendiğim kadarıyla, evlilik programı ünlülerinden Caner de, “Roma Aşk Çeşmesi” önünde evlilik teklifi yapacağı için, orasının modası geçmeye başladığını anladım. Bertan’la Ceren için yaptığımız plan gayet romantik ve güzeldi.

Nikah ve düğün öğrendiğim kadarıyla 21 Eylül 2017. İlk davetlilerden biriyim. Eğer o tarihte fırsat bulabilisem mutlaka gitmek isterim. Ömür boyu mutlu olun, mutlu kalın arkadaşlar. Birbirinize çok yakışıyorsunuz ve birlikte çok sevimlisiniz. Roma, sizin için eminim hep özel kalacaktır. Bir gün tekrar görüşmek üzere. Sevgi ve selamlarımla.