Romalılar dün (28.05.2017) Francesco Totti için ağladılar. Herkesin ağzında tek slogan: “C’è solo un capitano! (Sadece tek bir kaptan var!)”

Roma takım kaptanı, Roma’nın son kralı. Çocukken tek hayali bir gün bu formayı giyebilmekti. Mesleğinin zirvesinde iken, dünyanın en büyük kulüplerinden teklifler geldiğinde bile çocukken kurduğu hayali yaşamı boyunca terketmeyen; veda konuşmasında söylediği gibi rüyasını yaşamaya devam eden büyük kaptan. 13 yaşından 41 yaşına kadar aynı forma. Bu şehirdeki insanları birçok kez tek yürek haline getiren bir idol.

Bir çocuk, hala da öyle. En sevdiği oyuncağı 41 yaşına kadar sadece bir top. Herkes tarafından sevilen, bununla hiç şımarmayan; bunu sadece onu seven ve onu tanıyan tanımayan tüm insanlara karşı büyük bir sorumluluk olarak görerek hayatını sürdüren bir çocuk. UNICEF İtalya temsilcisi. Top peşinde koşturmaktan dersleri çok iyi gitmeyen, bu yüzden pek okuyamayan bir adam. Arka mahallelerde büyüdüğü için cahilliği, konuştuğu ağır Roma şivesindan dolayı dalga geçilen ve kendisi ile ilgili birçok fıkra yazılan bir adam. Ve bu fıkraları bir kitapta toplayıp, tüm gelirini yine birçok kez bağış yaptığı UNICEF’e bırakan, çocuklara hastanelere servet akıtan koca yürek.

Francesco Totti En İyi 40 Golü

Başka takımlarda oynasaydın kesinlikle çok daha fazla şampiyonluk, şampiyonlar ligi şampiyonluğu görecek, belki daha büyük paralar kazanacaktın. Ama sen Roma’nın çocuğu, sen Roma halkının kalbini kazanmayı seçtin.

Kaç misafir senin formanı satın aldı hatırlamıyorum bile. Türkiye’den sırf seni seyretmek için gelen ve onun yanında Roma turu isteyen gruplarım oldu. Roma Olimpiyat Stadyumu‘nda seni seyretmek gerçekten çok keyifliydi. En iyi gollerin hep hafızada kalacak.

Veda konuşmasında dediği gibi “Girdiğimde bir çocuktum, şu andan bir yetişkinim. Kısa pantolonu ve kramponları çıkarmanın vakti geldi. Şimdi ışıklar sönüyor ve korkuyorum”. Bu şehrin hep bir parçasıydın, bu yüzden bu yazıyı yazmak bir borçtu. Yaptığım gezilerde bayanların büyük bölümünü sıkmamak adına senden az bahsettiğim için beni affet. Artık kurtlar sensiz. Hoşçakal büyük kaptan. Teşekkürler herşey için. Tüm Roma’nın söylediği gibi: “C’è solo un capitano! (Sadece tek bir kaptan var!)”

Francesco Totti futbolu bıraktı