Cerveteri Necropoli Banditaccia, Roma’nın yaklaşık 45 km. kuzeybatısında bulunan Cerveteri kasabasındaki, antik Etrüsk şehri Cere’nin mezarlığıdır. Birleşmiş milletlerin yayınladığı, Unesco Dünya Mirası listesinde bulunur. Son derece önemli bir tarihi sit alanı olmasına rağmen, Roma’da gezilecek yerler bitmediği için, buraya neredeyse hiçbir turist kafilesi ile gelinmiyor. O kadar çok görülmesi gereken yer var ki, malesef sıra buraya bir türlü gelmiyor.

Prof. Dr. Barry Strauss, Cornell Üniversitesi tarih bölümü başkanı, antik askeri tarih uzmanıdır. Hakkında detaylı bilgi için www.barrystrauss.com. Kitapları türkçe dahil birçok dile çevrilen uluslararası tarih yazarlarındandır. Tüm kitaplarını tavsiye ederim (Bakınız: Barry Strauss türkçe kitapları). Bu dillerden pek çoğunu bizzat konuşur. Kendisine Cerveteri Necropoli Banditaccia gezisinde eşlik etmek, bir Roma rehberi için çok gurur verici.

Fakat sabah yola çıkmadan önce, biraz heyecanlanmakta tabiki haklı idim. Karşınızda duran kişinin, söylediğiniz herşey ile ilgili bir kitabı olduğunu düşünün. Mütevazi ve esprili olması, geziyi benim için de gayet keyifli kıldı. Yine de kimin karşısında olduğumun farkında idim. Bu yüzden, rehberlik yaptım gibi cahil cesareti bir söz söylemek yerine, büyük hoca ile fikir alışverişi yapabilme şansım oldu demek daha doğru olur.

Roma Gezi Rehberi

Cerveteri ve Roma çevresinde gezilecek yerler rehberlik hizmeti alarak Roma turu gerçekleştirmek için benimle iletişime geçiniz.
Cerveteri Necropoli Banditaccia Roma gezisi Barry Strauss

Sabah buluşup ilk olarak M.Ö. 10. yüzyıldan M.Ö. 4 yüzyıla kadar olan dönemden kalma büyük mezarların bulunduğu Cerveteri Necropoli Banditaccia bölgesini gezdik. Daha sonra güzel bir osteriada bir öğle yemeği yedik. Ardından, Etrüslerin günlük hayatlarında kullandıkları ve mezarlarına birlikte gömdükleri eşyaların ve diğer tarihi eserlerin sergilendiği Cerveteri Etrüsk Müzesi‘ne gittik. 3000 – 2300 yıl öncesi zaman aralığından kalma tarihi eserleri gördük. Etrüskler, M.Ö. 1. yüzyılda Roma vatandaşı olup, içlerinde asimile oldular. 2700 yıl önce, dönemine göre zengin yaşamış, mühendislik alanında uzman önemli bir halk. Belki de bir şekilde kendilerini hatırlamamızı istemiş ve binlerce yıl sonrasına arkalarında birçok kalıntı bırakmışlardı.

Bu sıradışı Roma turu, daha doğrusu, Roma çevresinde gezilecek yerler turu sırasında ben de kendisinden pekçok şey öğrendim. Hiç aklımdan çıkmayacak, benim için önemli bir gündü. Teşekkür ederim Barry Hocam.