Vatikan Müzesi resmi rehberiyim. Hem İtalya hem de bu dünyanın en küçük ülkesi için kokatlı rehber olarak faaliyet göstermekteyim. Dilerseniz birlikte Vatikan turu gerçekleştirebilir, burayı gezerken boş gezmemenizi en verimli bir biçimde anlayarak gezmenizi sağlayabilirim.

İtalya’nın başkenti olan Roma, Güzel Akdeniz’in en görkemli ve tarihi yapılarıyla gözde bir şehirdir. Roma içinde yer alan Vatikan, kendine özgü postanesinin dahi bulunduğu, dünyanın en küçük devleti olarak bilinmektedir. Vatikan Müzesi, adını aldığı Vatikan’da yer almaktadır. Bu yazımızda Vatikan Müzesi’ne nasıl gidebileceğiniz ve nasıl bilet temini sağlayabileceğiz birçok öneriden bahsedeceğim.

Müze Rehberi

Vatikan'da tur sırasında ve Roma'nın diğer her yerinde verdiğim rehberlik hizmetleri hakkında için benimle iletişime geçin.

Vatikan Nerede?

Yüzölçümü bakımından 440 dönüm olup, en küçük devlet olarak dünyada bir ilktir. Hristiyan dininin Katolik mezhebi için önemli bir yönetim merkezi olarak bilinmektedir. Yerleşik nüfusu turist ziyaretleri ile çoğalmaktadır. Devlet Başkanları Papa’nın sözleri kanun hükmündedir. Papa’nın vermiş olduğu kutsal ve geleneksel vaazlar pazar günleri Saint Pierre Meydanı’ndan on binlerce Katolik’e hitap etmektedir. Geleneksel olan bu mesajlar dünyanın her yanındaki Katolikler için büyük önem taşımaktadır.

Rengarenk giysili birçok İsviçreli muhafız, Vatikan’ın ordusunu oluşturmakta ve Papa’yı korumaktadır. Papalık Divanı Ruhban sınıfı tarafından yönetilmekte, Katoliklerin ruhani olarak lideri de Papa sayılmaktadır.

Vatikan Aziz Petrus meydanı