Roma’da bugün, bu yıl 23 yıldır düzenlenen Roma Maratonu yapılıyor.

Güzergah olarak şehir tarihi merkezindeki önemli anıtların önünden geçecek şekilde harika bir sabah koşusu planlanmış. Toplam uzunluk, başlangıç noktasından itibaren 7,7 kilometre.

Roma’da hava durumu maksimum 18 dereceyi gösteriyor. Güneşli, dolayısı ile gayet koşu için uygun.

Yarışa katılabilmeniz için İtalya içinde ikamet ediyorsanız 20 yaşınızı tamamlamış olmanız, eğer İtalya dışında oturuyorsanız en az 18 yaşında olmanız gerekiyor. Bunun yanında IAAF üyesi bir klüp üyesi olmanız veya doktor sertifikanızı katılım belgelerinizi verdiğiniz sırada teslim etmeniz gerekiyor. Bunun haricinde bir katılım ücreti mevcut.

Kaydınızı tamamladığınızda size bir yarış paketi veriliyor. Bu bir adet tshirt ve bir sırt çantasını kapsıyor. İkisinin rengi de su mavisi. Roma su kemerleri bu rengin seçilmesindeki sebep olmuş.

Yarışı bu yıla kadar genelde italyanlar kazanmış. Tabiki bundaki en temel sebep burada yapılıyor olması. Zaman zaman Kenya gibi farklı ülkelerden de kazananların sayısı az değil. Türkiye’den de katılım olmakla beraber malesef bugüne kadar kazanan olmamış.

Koşuyu keyifli hale getirmek için herşey düşünülmüş. Koşucuların güzergahı boyunca birçok noktada çeşitli orkestralar müzik eserleri çalmaktalar.

Roma Maratonu Güzergahı

İlginç ve güzel olan bir durum dikkatimi çekti. Koşucuların geçeceği güzergah için iki adet “kokartlı Roma rehberi” de danışılan kadro arasında. Roma tarihi merkezinden başlıyor. İmparator Traiano‘nun yaptırdığı forum önünden Venedik Meydanı yakınından yarış başlıyor. Tüm maraton güzergahını görmek için Roma Maratonu güzergahı linkine tıklayınız.

Roma Maratonu Dışındaki Zamanlarda Rehber

Maraton sırasında yada haricinde buraya gelmişken Roma'yı en iyi şekilde görmeniz gerek. Şehir gezisi esnasında profesyonel bir Roma turizm rehberliği hizmeti almak için benimle iletişime geçiniz.
Roma maratonu güzergahı