Roma’nın küçücük köyü olan Nemi çilek festivali ile ünlüdür. Birçok Roma rehberi bu küçük kasabayı önemsememekle beraber bence Roma’da gidilecek yerler arasında sayılması gereken çok hoş bir kaçamak Nemi. Gitmişken de çilekli turta yemeden, likör tadımı yapılmadan dönülmemesi gerekir. İşte buranın ahalisi her yıl Haziran ayında bir festival düzenlemektedir. Bu yıl aynı festival, 28 Nisan ile 12 Haziran arasında yapıldı. Festival sırasında, ziyaretçilerin yöre ürünlerini yerken, yine Roma’nın bu güney kasabasının yöresel müziklerini dinleme fırsatı oldu.

Roma Rehberi

Nemi ve Roma dışında gezilmesi gereken yerleri kokartlı profesyonel rehber ile dolaşmak için benimle iletişime geçiniz.

Nemi Nerede?

Roma turu içerisinde şehir içinde sıkılanlar için grubun büyüklüğüne göre farklı araç tipleri organize edebilmekteyiz. Normal araçlar yada büyük otobüsler için de Nemi’de park ücreti yılın her döneminde mevcuttur.

Roma Gezi Rehberi ile Nemi Gezisi Yapıyor musunuz?

Nemi, Roma’nın güneydoğu bölgesinde aslında küçük bir köydür. Roma’nın çevresinde gezilecek yerler içinde en çok tercih ettiğimiz yerlerden birisidir. Tarih yine var; fakat bu sefer manzara da işin içine girmektedir. Bu bölge, Roma’ya göre biraz yüksekte kaldığı için, hava durumu genellikle daha soğuktur. Bu yüzden Nemi çilek festivali döneminde bile, özellikle akşamları yanınıza ince bir yağmurluk almanızda fayda vardır.

Nemi’de gezilecek yerler Roma şehir içine göre tabiki çok daha sınırlı. Lakin buraya sırf çilekli turtalarını yemek için bile gidilir. Nemi çilekli turta en güzel nerede bulunur? Bu konuda basında ben bölümünde Hürriyet seyahat için yazdığım yazıdan bilgi alabilirsiniz. Hatta aynı yazıyı, çerçevelenmiş bir şekilde, yazıda bahsi geçen Nemi’deki dükkanın girişinde hemen sol tarafta bulabilirsiniz.